Dünya

Mark Lebedew’den Brezilya 2004 İncelemesi

Bir süre önce 1992 Olimpiyat Altın Madalyası kazanan Brezilya hakkında sideout hikayesi yayınladım. Birçok benzerlik olduğu gözlemini yaptım. Aşağıda karşılaştırmayı görebilirsiniz.

Bilmeyenler için, ilk altı pasör Ricardo (#17), smaçör Andre (#9), pasör çaprazları Giba (#7) ve Dante (#18) ve orta oyuncular Gustavo (#13), Andre Heller (#4) şeklindeydi.

1992 ile kıyaslandığında, o zamana kıyasla tüm hücumlar gibi basitleştirilmiş olsa da aşırı yüklenmiştir; daha hızlı, daha dinamik ve daha hassas. Mevcut voleybolda neyle karşılaştırılabileceğini söylemek zor. Ne denebilir izlemek için eğlenceli.

İzlenen ve klipteki maçlar, 2004 Olimpiyatlarının yarı finali ve finalidir. Hakemlerin müdahalesinin sonucu olarak kaybettikleri tek set kaybetseler bile her iki maça da hakim oldular. İlk öne çıkan nokta pasörde, mükemmel oynayan Ricardo. İkincisi top karşılama. Halen mevcut olan float servisleriyle karşı karşıyayız ve file kuralı mevcut. Bu yüzden servis oldukça iyi ve servis karşılama çok, çok iyi. Neredeyse her zaman sistem söz konusu ve olmadığı an çoğunlukla yok gibi. Birkaç not… sideout yüzdeleri servis hataları haricinde değiştirilebilmektedir.

P1 – SideOut Yüzdesi– 56%: Finalde bu rotasyonda çok fazla sorun yaşadılar. Servis hataları da dahil olmak üzere bu oran neredeyse% 50’nin üzerindeydi. Eğer daha iyi bir yüzde olsaydı, daha kolay kazanırlardı.  Sergio’nun ne kadar sahada kaldığı ve kaç kez pipe hücum yaptığı bu rotasyondaki pipe hücumcuların tüm zamanların en iyisi olduğu göz önüne alındığında şaşırtıcıdır.

P6 – SideOut Yüzdesi – 65%: Standart düzen ilk tempoyu geride bırakıyor. İlk tempoda Andre’ye giden toplar blokörleri çıldırtmış olmalı. Ve pipe hücumu yaptıklarında artık eve gitme zamanı gelmişti.

P5 – SideOut Yüzdesi – 64%: Basit şeylerdir. Çoğunlukla oyun düzenini ve uzun çabuk hücumlar için 4 pozisyonunu kullanır.

P4 – SideOut Yüzdesi – 80%: Dante’nin tekrar servise gitmeden önce bir dinlenme pozisyonu.

P3 – SideOut Yüzdesi – 75%: Daha fazla ilk temponun yanında, Gustavo ile ancak pipe hücum ve 4 numaralı pozisyon için alan açma.

P2 – SideOut Yüzdesi – 80%: Giba için daha fazla iş, çoğu top ona gidiyor.

Benim önerim Ricardo’yu ağır çekimde  izlemektir. Güzel bir şey.

https://marklebedew.com/2020/07/26/brazil-sideout-2004/

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu