Markella Lanara’ya Göre Cüretkar Kazanır

0
41

Hem akademik hem de atletik olarak çok iyi bir üniversite hayalinin peşinden bir “boş yıl” geçirmeyi seçen sporculardan biriydiniz. Kendinizi kararınızda haklı hissediyor musunuz?

Liseden mezun olduktan sonra bir “boşluk yılı” alma ve aldığım teklifleri reddetme kararı muhtemelen hayatımda yaptığım en riskli şeydi. Yunanistan’da dediğimiz gibi “cüretkar kazanır” ve benim durumumda kararım beni haklı çıkarmakla kalmadı, tüm beklentilerimi aştı! Bu fazladan zaman, bana hayallerimi gerçekleştirme ve hem akademik hem de atletik olarak çok prestijli bir üniversitede yer alma fırsatı verdi. Dahası, bu fazladan zaman bana, panhelenik sınavların yorucu sürecinden zihinsel bir mola verme ve vücudumu lise son sınıfımdan önceki haline geri döndürme fırsatı verdi. Son olarak, ayrılmadan önce bu fazladan zamana sahip olmak, yemek yapmak, çamaşır yıkamak ve aileme veda etmeye kendimi nasıl hazırlayacağım gibi daha karmaşık olanlar gibi yaklaşan değişime kendimi daha iyi hazırlamamı sağladı.

ABD’de kolej atletizmiyle ilgili endişeleriniz ve beklentileriniz nelerdi? Hedeflerinize ulaşmak için üstesinden gelmeniz gereken bazı şeyler nelerdi?

En büyük endişelerimden biri, koçlarımın ve takımımın beklentilerini karşılayamayacak olmamdı. Yeterince iyi olamayacağımdan ve takıma katkıda bulunamayacağımdan korkuyordum. Öte yandan, ABD’ye gitmeyi ve voleybol nasıl antrenman yaptıklarını ve oynadıklarının oyunun  arkasındaki felsefeyi öğrenmeyi bekliyordum. Açıkçası, hedefime ulaşmak için birçok kadın sporcuya sahip olan aşağılık hissinin üstesinden gelmek zorunda kaldım. Bunu yapabileceğime herkesi ikna etmek istiyorsam önce kendimi ikna etmem gerektiğini fark ettim.

 

En başından beri, sadece ekibinizde önemli bir role sahip olmayı değil, aynı zamanda akademik bir ödül hedeflemek için bir hedef belirlediniz. Birinci sınıf öğrencisi-sporcunun hem akademisyenlerin hem de sporun zorlu taleplerini çok yüksek bir seviyede karşılaması ne kadar zor?

Gerçekten istediğiniz sürece hiçbir şey zor değildir. Buraya adım attığım andan itibaren akademik ve atletik hedeflerim netti. O andan itibaren her şey, bu hedeflere ulaşmak için ne kadar planlama ve organize olma yeteneğinize bağlı. Zor ama imkansız değil. İhtiyacınız olan tek şey bir plan ve sıkı çalışmadır. Benim için, sıkı çalışmam ve çabam için ödüllendirildiğimde aldığım tatmin her şeyi telafi ediyor.

Üniversite arama sürecine ne zaman başladınız, kararınızdan memnun musunuz ve NOMOS hedeflerinize ulaşmanıza nasıl katkıda bulundu?

Gerçek şu ki, Amerika’da bir spor bursunu kovalamak isteyip istemediğime karar vermek için çok zaman harcadım. Bu yüzden işe alma sürecine oldukça geç başladım: lisedeki son yılımın yarısına doğru. Bununla birlikte, NOMOS bana sadece seçenekler sunmakla kalmadı, yıl sonunda çok iyi teklifler aldım, bunlardan birini ciddi olarak kabul etmeyi düşündüm ve hatta bu üniversiteye resmi bir ziyaret yapma şansım bile oldu. Ancak, daha önce de bahsettiğim gibi, kendime fazladan zaman tanımayı ve hayallerimin fırsatını kovalamayı seçtim. NOMOS ailesine sadece kararıma saygı duydukları için değil, aynı zamanda beni desteklemeye ve sonuna kadar inandıkları için minnettarım. Tasos Kaburakis Bey’le sürekli iletişimim ve onun sürekli ve acımasız desteği, bana rüyamı paylaşıyormuş gibi hissettirdi, sadece benim değil, bizimki. Ve elbette bu kolektif çaba ve karşılıklı dürüstlük ve destek, sonunda istenen sonucu getiren şeydi.

Washington’da yaşadığın için olayların tam merkezindesin. Amerika Birleşik Devletleri’nin en tarihi şehrinde yaşam nasıl?

Sanki bir filmde yaşıyormuşum gibi! Şimdi bile yürüyüşe çıktığımı ve 10 dakika içinde Beyaz Saray’ın dışında durduğumu tam olarak kavramak benim için zor! Bu çok inanılmaz ve heyecan verici. Aynı zamanda, üniversitemin dediği gibi “sadece GW anlarında” başka hiçbir yerde deneyimleme fırsatına sahip olamayacağım eşsiz anlar yaşadığım için çok şanslıyım. Paylaşmak zorunda olduğum en son örnek, yaklaşık 10 gün boyunca şehrin her köşesinde ulusal muhafızların bulunduğu Başkan Biden’in yemin töreninden. Elbette burada yaşamak bana Capitol’de, Senato’da ve Washington merkezli sonsuz şirket ve STK’larda staj bulmak ve olağanüstü insanlarla tanışmak için ender bir fırsat veriyor.

Sizinkine benzer bir yol izlemeyi düşünen diğer sporculara ne tavsiye edersiniz? Bu yolculuğa başlamayı düşünen velilere ve sporculara ne söylemek istersin?

Sporculara bu kararı vermek için kendilerine saygı duymalarını ve ihtiyaç duydukları kadar zaman ayırmalarını tavsiye ederim. Hayatta ne yapmak istediğinize karar vermekte zorlanıyorsanız veya bir öğrenci-sporcunun hayatının neye benzediğine dair Bu, geleceğinizi etkileyecek bir karardır, bu nedenle, tüm yönergeleri aldıktan ve aklınızda tuttuktan ve kendinizle aynı fikirde olduktan sonra ulaşmanız çok önemlidir. Spor bursu almaya karar verdikten sonra, bir üniversitede tam olarak ne aradığınızı netleştirmek çok önemlidir – bu spor mu? Akademisyenler mi? İkisi de mi? Ne aradığınızı bilmek ve size en uygun teklifleri alabilmeleri için NOMOS’a mümkün olan en kısa sürede haber vermeniz çok önemlidir. NOMOS’un sizin için her şeyi yapmasını beklemeyin! Üniversiteler hakkında kendi araştırmanızı yapın, sevdiğiniz şeylerin bir listesini yapın ve istediğiniz şeye odaklanmaları için NOMOS’a verin. Vermem gereken son ve en önemli tavsiye, içgüdülerinizi takip etmek ve sürece inanmaktır. Fazladan bir yıl bekleme riskini almamın tek nedeni, daha iyi bir teklifin ortaya çıkacağını içimde derin hissetmemdi. İçgüdülerinize güvenin ve her zaman nasıl hissettiğinize ve ne istediğinize bağlı olarak kararlar verin çünkü sonunda, bahsettiğimiz hayatınız budur.

Ebeveynlere verebileceğim tek tavsiye, çocuklarını koşulsuz olarak desteklemek. Çocuğunuzun başarılı olması için, başarılı ya da başarısız olursa olsun, her zaman kabul göreceklerini ve destekleneceklerini hissetmeleri gerekir. Ve destek derken, onların hayallerini desteklemek demek istiyorum, senin değil. Bir ebeveynin bu kadar küçük yaşta çocuklarını bırakmasının inanılmaz derecede zor olduğunu biliyorum, ancak çocuklarının güvenini kaybetmek çok daha kötü çünkü onların hayallerinin peşinden koşmalarını engelliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here