Köşe Yazarları

Marmara Akademi İzmir’den 3 puanla döndü

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri; 

Kadınlar 1. Lig A Grubu İzmir Büyükşehir Belediyespor – M. E. Marmara Akademi maçı İzmir’de Alsancak Atatürk Spor Salonu’nda oynandı.

Salonda yaklaşık üçyüz seyirci vardı. İzmir BŞB’nin kendi sahasında ilk maçı. Marmara Akademi’nin deplasmanda ilk maçı.

İzmir Büyükşehir Belediyespor maça; Tülay ÖNER, Ezgi BÖKE, Aleyna VENCE, Dilara YERGÜN İdil Naz KANBUR, Esra Nur SOLGAN, (Ayça KARAKAÇ – L) ile başladı.

M. E. Marmara Akademi maça; Buse Nukte HAZAN, Çağla SALİH, Sude HACIMUSTAFAOĞLU, Ece EKE, Pelin ÖZKILIÇÇI, Cansu GÜNAYDIN, (Gülce GÜÇTEKİN – L) ile başladı.

M. E. Marmara Akademi, İzmir Büyükşehir Belediyespor’ kendi sahasında 3-0 yendi. Setler şöyle; 25-21 / 25-17/ 26-24

Birinci sette, İzmir BŞB skor olarak rakibini geriden takip etti. Skor 18-19’da rakibini yakaladı. Ancak, buradan sonra Marmara Akademi 6-3’lük skor üstünlüğüyle seti kazanmasını bildi.

İkinci sette, İzmir BŞB birinci sette olduğu gibi yine rakibini geriden takip etti. 16-18’de rakibini yakaladı. Yine birinci sette olduğu gibi fizik üstünlüğü avantajını iyi kullanan Marmara Akademi 7-1’lik skor avantajıyla seti aldı ve maçı 2-0 yaptı.

Üçüncü sette, her iki takımın karşılıklı atak oyunu vardı. 20-20’de durum eşitlendi. İzmir BŞB 24-21 öne geçtiği. Seti, yine birinci ve ikinci sette olduğu gibi maçın son bölümlerini daha atak ve baskın oynayan Marmara Akademi 5 sayılık seriyle seti 26-24 kazanmasını bildi, maçı da 3-0 kazandı.

Geçen hafta Karşıyaka İzmir BŞB maçını izledim. İzmir BŞB, deplasmanda 3-1 kaybetmişti. O maçta İzmir BŞB mücadele ederek kaybetti. Dört setin üçünde 15. sayıya kadar rakiple başa baş oynadı. Setlerin ortasından itibaren oyundan düşüyor diye yazmıştım. Kazandığı seti hep önde götürdü ve seti almışlardı.

Şimdi bu hafta İzmir BŞB ne yaptı? Geçen haftanın kopyası gibi. Setlerin üçte ikilik bölümünü skor olarak başa baş götürüyor, sonra seti rakibine kaptırıyor. Yani sonuca gidemiyor. Setlerin sonunda oyundan düşüyorlar.

Maçın genelinde çok servis hatası yaptılar. Pasör smaçör eşleşmesinde zaman zaman çok uyumsuzluk yaşandı. Geri savunma iyi manşet alamadı, topu oyuna iyi sokamadılar. Geçen hafta Ayça, sıfır hataya yakın oynamıştı, bu hafta göremedik. Smaçörler topu fileye ve bloklara çarptırdılar. Biraz Ezgi BÖKE, topa vurdu.

İzmir BŞB’nin kadrosu aslında bu ligde başarılı olabilecek bir kadro. Yetenekli oyuncular var. Bir şeyler eksik gidiyor olabilir. Geçen yılda bu takım, zor dönemler yaşadı, sonra savaşan ve mücadele eden bir takım kimliğine kavuştular.

Marmara Akademi’nin kadrosu, Galatasaray ve Fenerbahçe takımlarının alt yapısındaki genç oyunculardan kurulu. Bu oyuncular, aynı zamanda Genç Milli takımımızın oyuncuları. Diğer oyuncularda, daha önce Genç Milli ve Yıldız Milli takımlarda oynamış oyuncular. Yaş ortalamaları on sekiz.

Marmara Akademi, maçı hak ederek kazandı. Voleybolun gerekleri neyse onu yaptı. Çok iyi mücadele ettiler. Maçı kazanmayı daha çok isteyen taraftı.

Geri savunmayı çok iyi yaptılar. Çok iyi manşet aldılar. Adeta topu yere düşürmediler. Oyuncular arasında yardımlaşma çok üst düzeyde. Her oyuncu, topa vuran arkadaşını gözlüyor ve izliyor. Sahanın içinde, adeta fır fır döndüler, çok hızlı hareket ediyorlar, topa çok sert vuruyorlar. Oyuncular, üst düzey antrenman ve teknik beceri eğitimi aldıklarından topu ölmesi gereken yere vuruyorlar. Dikkat ve konsantrasyonları üst düzeyde. Oyuncular henüz gelişim çağlarında olduklarından çok uzun boylu olmamalarına rağmen rakibi blok yaparak oyundan düşürmesini bildiler.

Daha önceki yazılarımda Erdem Hoca’nın çok azimli ve hırslı olduğunu yazdım. Takımını hızlı oynatıyor, fizik kondisyon yüklemesini iyi yapıyor diye yazmıştım. İşte bu hafta bu takım, hırs ve fizik kondisyon ile deplasmanda 3-0 kazandı.

Marmara Akademi, çok genç ve ileride yıldız olacak oyunculardan kurulu bir takım.

Sude HACIMUSTAFAOĞLU; Geçen yıl İzmir Gelişim Koleji oyuncusuydu. Bu sezon başı Galatasaray’a transfer oldu. 2. Ligde çok başarılı maçlar çıkarıyordu. Bir üst ligde, üzerine koyarak ilerliyor. Çok etkili smaçlarla takımına sayı kazandırdı. Oyunu çok iyi takip ediyor.

Cansu GÜNAYDIN; Çok iyi bir smaçör, çok atik ve çevik. Nerde duracağını iyi biliyor ve topun nereye vurulacağını iyi biliyor. Çok iyi mücadele etti.

Sezen KEŞKEKOĞLU; Adeta rakibe geçit vermedi. İyi blok yapıyor, rakibin görüş açısını daraltıyor. Hiç oyundan düşmedi, iyi mücadele etti.

Libero Gülce GÜÇTEKİN; Tek kelimeyle mükemmel oynadı. Sanırım hiç hata yapmadı. Her topu aldı, aldığı ile kalmadı, doğru bir şekilde pasörüne gönderdi. İyi yer tutuyor, çok iyi bir manşet tekniği var. İleride A Milli Takımızın liberosu olacak.

Marmara Akademi için diyeceklerim şudur; Bu takıma karşı yavaş oynayan kaybeder. Çok iyi takımsanız, iyi gününde değilseniz Marmara Akademi’ye kaybedersiniz. Fizik kondisyonu yetersiz olan takım Marmara Akademi’ye kaybeder. Teknik ağırlıklı ve oyun strateji üzerine kurulu takımlar Marmara Akademi’ye kaybedebilirler. Çok hızlı ve senkronize oynuyorlar.

Önemli bir dezavantajları var; Çok genç takım olmalarından dolayı, ilerleyen haftalarda güçlerini devam ettirebilirler mi? Genç oyuncular çabuk demoralize olabilirler. Yoğun rakip taraftar baskısına dayanabilirler mi?

Ama görünen şu ki; Ligin renkli bir takımı olacaklar. Sürpriz sonuçlar almaya devam edebilirler. Geçen yıl, özellikle İzmir deplasmanlarından başarılı maçlar çıkarmışlardı.

 

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu