Genel HaberlerManşet

Melekler Takımı ‘Hepiniz Birer Şampiyonsunuz’

Bir ülke, tüm Kıbrıs sizin için ağlıyor

3 Şubat’ta gelip İsias Hotel’e yerleşen 39 kişilik kafilede, 12-14 yaşlarında 25 sporcu, 9 veli, 1 öğretmen, 2 müdür muavini ve 2 antrenör bulunuyordu. 6 Şubat sabahı 04.17’de meydana gelen 7.7 şiddetindeki depremden sadece 4 veli ile 1 müdür yardımcısı kurtulabildi. Depremde yıkılan binadan şans eseri çıkan ancak 13 yaşındaki oğlu Aras’ı kaybeden Murat Aktuğralı, “Her şey 15-20 saniyede bitti. Otel adeta ortadan kırıldı ve olduğu yere çöktü. Yıkılış şekline göre bizim odalar daha az hasar gördü ve çıkma şansımız oldu” dedi.

Yüreklerimizi yakan Kahramanmaraş merkezli depremler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) de pek çok ailenin ocağına ateş düşürdü. Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji’nin 25 kız ve erkek voleybolcusunun tamamı ile veli, öğretmen ve antrenörlerden oluşan 10 kişi Adıyaman’da yıkılan otelin altında kalarak hayatını kaybetti.
3 Şubat günü şampiyonluk hayali ve neşe içinde Adıyaman’a gelen 25 çocuk sporcu, 9 veli, 1 öğretmen, 2 müdür muavini ve 2 antrenörden oluşan 39 kişilik Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji kafilesi 4 yıldızlı Grand İsias Hotel’e girdi. Resepsiyonda oda kartları dağıtılırken, yaşları 12 ila 14 arasında olan ortaokul öğrencisi çocuklar, takım ruhu ve arkadaşlığın güçlenmesi adına 3 ve 4 yataklı odalara yerleştirildi.

Hedefleri şampiyonluktu, ilk maçlarını kazanmışlardı
KKTC’de hem kızlarda hem de erkeklerde şampiyon olarak ülkelerini temsil etmeye hak kazanan Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji, Adıyaman’daki turnuvaya da çok iyi başladı. Erkek takımı Adana temsilcisini 3-1, kızlar ise Niğde ekibini 3-0 mağlup etti. Maçların ardından salonda zafer pozları veren, sevinç çığlıkları atan iki takım geçen sene kıl payıyla ikinci olarak kaçırdıkları Türkiye şampiyonluğunu bu sene mutlaka kazanma hayalini yaşıyordu. Adıyaman’daki bölge şampiyonası onları şubat ayı sonunda Manisa’da yapılacak Türkiye Şampiyonası’na taşıyacak bir ara hedefti. Ne var ki, 6 Şubat’ta sabaha karşı 04.17’de meydana gelen deprem tüm hayatları ve hayalleri söndürdü. Depremde enkaz yığınına dönen Grand İsias Hotel’den çıkamayan çocuklar bütün Türkiye’yi ve KKTC’yi yasa boğdular.

Otel adeta ortadan kırıldı ve olduğu yere çöktü
13 yaşındaki oğlu Aras’ın maçlarını izlemek ve başarısına tanık olmak için kafileye dahil olan baba Murat Aktuğralı, Hürriyet’e biricik oğlunu, sporcu arkadaşlarını, velileri ve öğretmenleri yitirdiği dakikaları şöyle anlattı:
“Takım ruhunu güçlendirme adına çocukları birbirine yakın ve büyük odalara yerleştirdik. Biz veliler de otelin arka bölümüne denk gelen 200’lü numaraların olduğu odaları aldık. Akşam yemeğinden sonra bir süre lobide oturup sohbet ettik, güldük, eğlendik. Sonra odalara geçildi. Sabaha karşı her şey 15-20 saniyelik bir süreçte bittti. Otel adeta ortadan kırıldı ve olduğu yere çöktü. Yıkılış şekline göre bizim odalar daha az hasar gördü ve çıkma şansımız oldu. 39 kişilik okul kafilemizden ben, diğer veliler Pervin Aksoy İpekçi, Recep Kılıç ile müdür muavini Esra Özberkman çıkabildik. Diğer 35 kişi enkaz altındaydı.

Başkalarını kurtardık ama evlatlarımızı kurtaramadık
Dışarıda şiddetli bir yağmur yağıyor, ne yapacağımızı bilemez halde dövünüyorduk. Evlatlarımıza seslendik ama hiç cevap gelmedi. Benim gibi kızı Havin’i enkaz altında kalan veli arkadaşım Recep Kılıç ve kızı Serin enkaz altında kalan Pervin Aksoy İpekçi ağlayarak, enkazı kendi imkanlarımızla açmaya çabaladık. Otelde kalan başka misafirleri kurtardık ama çocuklarımıza ulaşamadık. Büyük üzüntü içindeyiz.”
Depremin ardından diğer sporcuların velileri, KKTC hükümetinin tahsis ettiği, Tarım Bakanı ve sivil savunma ekiplerinin de bulunduğu uçakla Adıyaman’a gitti. Arama kurtarma çalışmalarında düne kadar 35 kişinin 25’inin cesedine ulaşıldı. Çalışmaların devam ettiği bölgede ulaşılan cenazeler her gün KKTC’ye gönderiliyor. Cenazelerin bir bölümü dün KKTC’de toprağa verilirken, binlerce kişinin katıldığı törenlerde gözyaşları sel oldu.

‘ANNE ŞAMPİYON OLMAYA GİDİYORUM’ DEMİŞTİN, SEN ŞAMPİYONSUN OĞLUM

Depremde hayatını kaybeden Gazi Mağusa Türk Koleji Erkek Voleybol Takımı sporcusu İzcan Nurluöz’ün annesi Feriha Yiğittürk, yürek burkan bir veda paylaşımında bulundu: “Sen şampiyonsun oğlum. Hepiniz şampiyonlarımızsınız. Meleğim, merhametlim, canımdan canım, İzcan’ım. Efsaneleri oldunuz bu ülkenin, hep öyle kalacaksınız! İnatla, ısrarla, inanarak, ‘Anne şampiyon olmaya gidiyorum’ demiştin. Şampiyonumuzsun canım oğlum. Evet annem… Şampiyonsunuz… Hepiniz birer şampiyonsunuz ve bir ülke, tüm Kıbrıs, size ağlıyor şimdi. Seni asla unutmayacağız; nefes aldığım sürece benimle olacaksın. Hepiniz, adlarınızla, gülüşlerinizle, sevinçlerinizle, anılarınızla bize nefes olacaksınız.”

Haber: Süleyman ARAT – Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu