Dünya

 Mendez, Arjantin’in Geleceğinden Umutlu

Sadece birkaç hafta önce Marcelo Mendez, Tokyo Olimpiyatları ve FIVB Voleybol Milletler Ligi’ni de içeren Arjantin milli takımının yönetiminde ikinci sezonu için hazırlıklara başlamayı umuyordu. Koronavirüs pandemisi planlarını değiştirdi, ancak koç geleceğe bakıyor.

Her iki turnuvanın da ertelenmesiyle Mendez, beklendiği gibi oyuncularla doğrudan temas halinde değil, ancak voleybol zihni tam hızda çalışıyor.

Kıdemli antrenör, Arjantin Federasyonu’nun Instagram hesabının yayınladığı canlı bir sohbette, “Şu anda eğitim ile doğrudan ilgili olmadığımız için, hedeflerimizi yeniden değerlendirmek ve geleceğimizi planlamak için bu zamanı almaya çalışıyorum” dedi. “Döngünün başındaki en önemli hedefimiz Olimpiyatlara hak kazanmaktı ve bunu Kanada ile Çin gibi güçlü takımları yenerek büyük bir tarzda yaptık. Uluslararası düzeyde iyi sonuçları uzun süre sürdürmek zor, ama bence iyi bir yoldayız çünkü oyuncular ne yaptığımıza inanıyorlar ve önemli anlarda seçimlerinde doğru yapmalarını sağlayan bir olgunluk seviyesine ulaştılar. ”

Arjantin üst üste üç toplamda ise sekizinci kez Olimpiyat’lara katılmaya hak kazandı. Geçtiğimiz ağustos Güney Amerikalılar için olumlu bir sezonun en önemli noktasıydı. Ekip, hem VNL (7.) hem de FIVB Voleybol Dünya Kupası’nda (5.) olup en iyi sonuçlarını kazanırken Pan-Amerikan Oyunlarında üçüncü altın madalyasını kazandı.

Arjantinliler bu yaz Tokyo’ya en iyi şekilde gelmeyi amaçladılar ve ertelemeyi bir engel olarak kabul etmek yerine, konuya olumlu bir şekilde yaklaşmaya karar verdiler. En iyi oyunlarını Tokyo Olimpiyatları’nda göstermek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarından eminler.

Mendez, “Bu durumu Olimpiyatlarda daha da güçlenmemiz için bir fırsat olarak görmeye çalışıyoruz” dedi. “Tüm oyuncularımız formdaydı ve yarışmak için heyecanlıydı, ancak değişiklik diğer tüm takımları etkiledi, ancak bu yüzden kendimizi kötü hissetmemize gerek yok. Oyuncularımızın kulüplerinde gelişmeleri için bir sezon daha olacak ve koçluk kadrosu daha fazla oyuncu gözlemleyebilecek ve kadro ile ilgili sorularımızın yanıtlarını aramaya devam edebilecek. ”

Mendez’e göre, 2019 sezonu, bir takım sahada tatmin edici sonuçlar elde ettiğinde, aynı zamanda umut vadeden genç oyuncularının gelişimini görmeye başladığında, her antrenörün hayallerinden biriydi.

Dünya Kupası’nda, 22 yaşındaki Agustin Loser’ın kaptan olduğu ve pasör Luciano De Cecco ve pasör çaprazı Facundo Conte dahil takımın yıldızlarının çoğunun yer aldığı Arjantinliler, dünyanın en iyi takımlarından ABD, Kanada ve Rusya’ya karşı önemli zaferler kazandılar.

Arjantinli, “2019’da aradığımız başka bir şey oyuncu havuzumuzu genişletmekti ve elde ettiğimiz sonuçlardan çok memnunum” dedi. “Yıl boyunca 30 oyuncu kullandık ve her biri sahip oldukları her şeyi verdi. Bazıları tarafından olumlu bir şekilde şaşırtıldım. VNL sırasında hiç aynı altıyla oynamadık ve Dünya Kupası’nda beşinci olduk  çok genç kadrolarla Pan-Amerikan Oyunlarını kazandık.

Bu sistemi sürekli beslemeye devam etmek Mendez ve Brezilya’nın Sada Cruzeiro Volei ile FIVB Erkekler Kulübü Dünya Şampiyonası’nın üç kez kazanan Arjantinli için bir önceliktir ve bunun nasıl yapılabileceğini düşündüğü konusunda birkaç fikri vardır.

Koç, “İleride ne yapmak istediğimizi belirlememiz gerekiyor ve büyük düşünmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi. “Milli takım şu anda çok iyi durumda, ancak ulusal ligimiz ve genç takımlarımızla ilgili yapabileceğimiz şeyler olduğunu düşünüyorum. Ülkenin her yerinde genç, yetenekli oyuncular ararken genç ekiplerimiz için büyük bir keşif projesi başlattık ve bunun Arjantin’i uzun vadede güçlü kılacağından eminim. ”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu