ManşetRöportaj

Mervecik napan…..?

Merhaba Voleybol Aktüel takipçileri,
Bugünkü konuğum Merve Çelebi.

Plaj Voleybolu ve Kar Voleybolu Milli Takımımızın adından sıkça söz ettiren sporcusu şimdilerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde açtığı spor okulu ile çocuklara bu sporu sevdirmeye çalışıyor.

O’nu her zamanki seslenişimle selamlamak istiyorum.
Mervecik napan…..?

Öncelikle herkese Selamlar o halde ben de bizim şivemizle cevap vereyim teşekkürler ‘abicim, sen napan? :)

Merve ben seni tanıyorum ama okurlarımızın daha iyi tanıması adına biraz kendinden bahseder misin?

Kendimden biraz bahsedeyim 16 Temmuz 1993 Kıbrıs/Lefkoşa doğumluyum. 27 yaşında hayatını voleybola adayan, Türkiye plaj ve kar voleybolu milli takım sporcusu, bir beden eğitimi öğretmeni ve aynı zamanda antrenörüm.

 

 

 

 

Voleybol ile tanışman nasıl oldu seni bu spora kim yönlendirdi?

Voleybolla tanışmam hemen her sporcu gibi beden eğitimi öğretmenim aracılığıyla oldu. Fakat öncesinde ablamla aynı okulda okuyorduk o lise son sınıf bende orta okula yeni başlamıştım. Teneffüslerde sürekli ablamı arkadaşlarıyla voleybol oynarken kenarda oturup izliyordum. Bir gün öğretmenime gidip bende oynamak istediğimi söyledim ve hocam beni voleybol etkinliklerine almaya başladı sonra arkası Türk Milli Takımına kadar geldi :)

Plaj Voleybolu ile bir çok başarılar elde ettin. Bunlardan biraz bahseder misin?

Plaj voleybolu benim için vazgeçilmez bir tutku açıkçası plajın yeri çok başka kariyerimde. Birçok Avrupa, dünya turlarına katıldım. Sayısız Türkiye şampiyonluklarım, Balkan şampiyonluğum var en son olimpiyat elemeleri için  Continental cup oynadım.

 

 

 

Akabinde Kar Voleybolu ile tanıştınız ve ardı ardına madalyalar geldi. O süreci de biraz anlatır mısın?

Kar voleybolu şartları en zor olup gerçekten çok eğlenceli. Şu an dünyada da çok yeni bir spor aslında şu an Kış olimpiyatlarına girmeye çalışıyor. Kar voleybolu macerası Türkiye’de düzenlenecek olan Avrupa turu ile başladı. Ardından birçok ülkelere gidip başarı elde ederek devam etti. Kar voleybolunda ülke olarak çok iyi bir yerdeyiz. Gittiğimiz hemen her şampiyonada kürsü gördük en son geçtiğimiz kış Avusturya’da Avrupa şampiyonu olmuştuk. Dünya dördüncülüğüne kadar çıkıp devam eden bir serüven var.

Bu başarılı kariyeri Kıbrıs’ta bu sene spor okulu kurarak çocuklara eğitim vererek devam ettiriyorsun. Bize biraz Kıbrıs’tan, oradaki bu spora ilgiden bahseder misin?

Akademi benim hayatım ve kariyerimde çok ayrı bir yerde. Sporculuk kimliğimin yanına kendi adımı taşıyan hayalim olan voleybol akademimi kurdum. Böyle aktif sporcu iken yoğun bir antrenörlük temposu kolay olmuyor fakat ülke gençleri için daha fazla erteleyip bekletmek istemedim. Ülkemizin , ailelerimizin voleybola bakış açısı ilgisi çok güzel ve özel altyapı ve sporcu yetiştirme konusunda herşey çok güzel ama gençlerimiz büyüdüğü zaman maalesef şu an teşvik edilecek kulüp sayısı oldukça az bu durumu da bir an önce değiştirmek için uğraşıyoruz. Salon voleybolunun yanında ada ülkesi olduğumuz için 4 yanımız denizle çevrili ve her yerde plajlarımız var plaj voleyboluna da gençlerimiz oldukça ilgili. Ama yine akıllardaki tek sorun tesis. Plajlarımız boş kalması yerine voleybol sahaları ile dolup taşabilir mesela.

Hiç unutamadığın bir anını bizim ile paylaşır mısın?

Hiç unutamadığım çok fazla anım var :) Fakat bunlardan en özeli 2019 yılında İzmir’de partnerim Bahanur Gökalp ile Balkan şampiyonluğumdu. İzmir halkının desteği ilgisi çok güzel ve özeldi özellikle milli takım forması ile milli bayrak altında bu başarıyı elde edip istiklal marşımızı okutmak benim için çok özeldi.

 

 

Ben sana çok teşekkürler ediyorum değerli zamanından bizlere ayırdığın için. Son olarak bizlere neler söylemek istersin?

Ben çok teşekkür ederim bu güzel röportaj  için. Sizler de çok değerli bir iş yapıyorsunuz. Bizler sayesinde voleybolu biraz seven destekleyen olur oynamak isteyen olursa ne mutlu bize 😇

Her şeyin güzel kalbin gibi olması dileği ile…
Gelişin Güle Güle
Gidişin Güle Güle
Her İşin Güle Güle Olsun…

Ufuk Günesen

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu