Köşe YazarlarıManşetÜst Manşet

Mesele Ödül Almakta Değil

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Bu hafta için çok farklı bir yazı hazırlamıştım ancak hafta başında oynanan bir futbol müsabakası bitiminde karşılaşmanın hakemine karşı yapılan saldırından sonra konuyu değiştirmek zorunda kaldım.
Öncelikle belirtmek isterim ki; saldırıya uğrayan, ülkemizi yurt dışında başarı ile temsil eden FIFA kokartlı hakemimiz Halil Umut Meler’e geçmiş olsun dileklerimi iletirken, artık hiçbir şeye yaramayan bir söylem haline gelen ‘Kınıyoruz’ kelimesini kullanmadan devam etmek istiyorum.
Aksine, ‘Kınamıyorum!!!
Çünkü artık kınamaktan çok daha fazlasını yapmalı ve bu çağdışı anlayışa son verecek önlemler hızlıca alınmalı diye düşünüyorum.
Saldıran kişinin TFF’den geçen sene Fair Play Ödülü almış olması ise gerçekten trajikomik bir olay.

Fair Play Bir Hayat Şeklidir!

Geçen haftaki yazımda TMOK’nin 2022 Fair Play ödül töreninden ve davetli olmaktan büyük onur duyduğum ‘İyilik Çadırı’nda bulunduğum ortamı size tarif etmeye çalışmıştım.
2021 yılında layık görüldüğüm Fair Play ödülümü, pandemi sebebiyle böylesine büyülü bir ortamda alamamıştım ama bu sene sevgili dostum Murat Ağca ile Türkiye Voleybol Federasyonu’nun layık görüldüğü Şeref Diploması ödüllerinin derin hazzını yaşadığımı belirtmiştim.

 

 

 

 

Oğlum Barış’ın ‘Bana bırakacağın en büyük miras bu ödüldür’ dediğini ve adalet duygusunun ailemizin gelecek neslinde de bu şekilde görülmesinden duyduğum memnuniyeti dile getirmiştim.


Aldığım ödülle omuzlarıma bol yıldızlı bir apolet teslim edildi ve ben bunu ömrümün sonuna kadar gururla taşıyacağım. Bu apoletleri söktürmemek için de her gün bir önceki günden çok daha fazla çalışacağım.
Keşke, TFF’nin ödül verdiği o şahıs da böyle düşünebilseydi! Ödülü hak etmek kadar verilen ödüle uygun yaşamak da büyük bir erdemdir!
Hele hele bu ödül Fair Play ödülü ise. Çünkü Fair Play/Adil Oyun bir hayat şeklidir! Hayatınızı, iyiye, doğruya, güzele yönlendirir.

Kıymetli okurlarımız,

Bugünkü yazımda ‘İyilik Çadırı’ndaki ödül töreninde öğrendiğim bir hikâyeden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Bildiğiniz gibi ülkemizde suça karışmış, mahkûmiyet kararları kesinleşmiş kişilerin cezasını Ceza İnfaz Kurumunda çekmeleri yerine infazlarını toplum içinde gözetim ve denetim altında tamamlamasını ifade eden Denetimli Serbestlik isminde bir sistem var.
Sistemi kısaca anlatmam gerekirse; mahkemece belirtilen koşullar ve süre içinde, denetim ve denetleme planı doğrultusunda şüpheli, sanık veya hükümlünün toplumla bütünleşmesi açısından ihtiyaç duyduğu her türlü hizmet, program ve kaynakların sağlandığı toplum temelli bir eğitim sistemi diyebilirim. Bu uygulamada, özellikle çocuk yaştaki bireylerin toplum hayatına kazandırılması en önemli konu.
Suça sürüklenen çocuklarla çalışırken onlardaki en büyük sorunun ilgi eksikliği ve aidiyet duygusu yoksunluğu olduğunu gören Kütahya Tavşanlı Denetimli Serbestlik Müdürü Sayın Özgür Bozat, ne yapabiliriz diye sorgulamaya başlamış ve Adalet, Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor Bakanlıklarını bir araya getiren bir proje geliştirmiş.

Yaklaşık üç yılda binden fazla çocuğa aktif spor yapma olanağı sağlayan proje için TMOK ve üniversiteler de destek vermiş. Bu süreçte çocukların hiçbirinin yeni suç kaydı oluşmamış. TFF ile iş birliği yapılarak, 4 dezavantajlı çocuk, UEFA’nın Polonya’daki kampına gönderilmiş. Hatta yetenekleriyle yurt dışından transfer teklifi alanlar bile olmuş.
Çocukların yeniden suç işlememesi ve derslerinde başarılı olmaları şartı ile çeşitli ödüllendirme yöntemleri de geliştiren Özgür Bozat ve ekibi, Eskişehir Türkkuşu Tesisleri, Çanakkale Şehitliği gezileri ile A Milli Futbol Takımımızın maçlarına gitmek gibi birçok motivasyon etkinliği düzenlemiş. ‘Sporla Yaşa’ başlığı ile hayata geçen bu projede toplam 1060 dezavantajlı çocuğa aktif spor yapma imkânı sağlanmış. Futbol ve voleybolla ilgilenildiği gibi profesyonel olarak bireysel spor dallarında derece yapmışlar. Bu arada okuldaki dersleri de yakından takip edilmiş ve sabıkalı dediğimiz çocuklarımız kendilerine yeni sayfalar açarak örgün öğretimdeki üniversitelere yerleşmişler.

Özgür Bozat ödülünü TMOK 2. Başkanı Nihat Usta'nın elinden aldı
Özgür Bozat ödülünü TMOK 2. Başkanı Nihat Usta’nın elinden aldı

Bu projenin paralel olarak da TMOK ile yapılan iş birliği sayesinde bölgedeki üniversiteler ile liselere Fair Play Kervanı etkinliği gerçekleştirilmiş; Tavşanlı’daki üniversite ve lise öğrencilerine Fair Play ruhu aşılanmış.
Çocukları, suçun mağduru ya da faili olma ihtimalleri bulunan ortamlardan uzak tutmayı amaçlarken internet, sigara gibi her türlü bağımlılığa karşı alternatif bir ortam hazırlamayı başaran Özgür Bozat’ın projesi TMOK Fair Play Komisyonu’nun 2022 yılı değerlendirmesinde Toplumsal Fair Play Ödülüne layık görüldü.
Bu güzel başarı hikayesinin kahramanı Özgür Bozat’ı ve bunu ödüllendiren, örnek olması için topluma sunan TMOK Fair Play Komisyonu’na binlerce kez teşekkür ederim. Marifet, iltifata tabidir!

Eminim ki Özgür Bozat, yepyeni projeleriyle iyiye, doğruya, güzele doğru yürüyüşünü sürdürecek.
Ödül alıp, daha senesi dolmadan hakem dövenlere örnek olsun.

Kalın Sağlıcakla.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu