Uncategorized

Metil’in Voleybol Tutkusu

Towson takımında arkadaşları 2018 Colonial Athletic Association Turnuvasında sahada ter dökerken, yedek kulübesinde olmak voleybol oyuncusu Fay Bakodimou’nun olmak istediği son yerdi.

O zamanlar birinci sınıf öğrencisi olan Bakodimou, Yunanistan’ın Atina kentindeki evini Towson’da voleybol oynamak için terk etmişti. Sekizinci kolej maçında, sezonunu kapatmasına neden olan bir sakatlık geçirdi ve takımı konferans şampiyonluğunu kazanmaya doğru ilerlerken onları izlemek zorunda kaldı.

2018 Colonial Athletic Association Turnuvası’nın ilk maçından önce teknik direktör Don Metil, her oyuncuya içerisinde kişiselleştirilmiş mesajlar bulunan birer zarf verdi. 180 cm. boyundaki pasör çaprazı Bakodimou, bu mesajı o kadar anlamlı buldu ki onu sakladı.

“Bu mesaj bana çok güven verdi   “O kadar düşünceliydim ki… herkesin bireysel yeteneğimi fark ettiğini görmesini istiyordum. “

Teknik direktör Don Metil, bir koç olarak kariyeri boyunca tüm istediklerine ulaştı. Şimdi Towson’daki dokuzuncu yılında, takımını arka arkaya CAA şampiyonluklarına ulaştırdı ve arka arkaya NCAA Turnuvalarına götürdü.

Towson, 2021 sezonuna şu an NCAA’nin en iyisi olan 8-0’lık bir galibiyet serisiyle başladı ve 2019’da başlayan normal sezon galibiyet serisini 32’ye çıkardı. Belki de tesadüf ama Bakodimou, yenilmezlik döneminde kilit bir oyuncu oldu.

Bu sezonun dördüncü zaferi, Don Metil’in 20 yıllık koçluk kariyerinde 400. zaferi oldu.

Pennsylvania’da Pittsburgh’un 40 mil doğusunda bulunan Latrobe, en çok golf ikonu Arnold Palmer’ın evi ile ünlüdür. Latrobe, profesyonel futbolun doğuşundaki rolüyle de tanınır. Latrobe Athletic Association, tümü profesyonel oyunculardan oluşan ilk futbol takımıydı. Bu tarih, Batı Pennsylvania’nın, şu anki spora olan köklü sevgiye yol açtı.

Don Metil’in ilgisi ise ne golf ne de futboldu tek tutkusu voleyboldu.

Don Metil, Keener Park’taki kum kortlarda sayısız saatler geçiren birbirine sıkı sıkıya bağlı olan bir grup çocuğun bir parçasıydı. Birlikte kumsalda kaldıkları zaman ve burada oynadıkları  voleybol onların en çok yaptığı aktiviteydi.

Metil, arkadaşlarıyla birlikte lisesinde Greater Latrobe erkek voleybol takımı kurmaya çalıştılar. Ancak, mezun olduktan sonra bu çalışma devam etmedi.

Don Metil, Latrobe’un 40 mil güneybatısındaki California Üniversitesi’ne gitti ve burada bir yıl boyunca erkek voleybol takımının pasörlüğünü yaptı. Metil’in California Üniversitesi’ndeki  zamanının çoğunu voleybol eğitim kadrosuyla çalışarak geçirdi.

Hem orta öğretim ve hem de spor hekimliğinden iki diploma aldıktan sonra, Metil iş aramaya başladı. Bu arayış onu Maryland’e götürdü ve 1996’da Towson’da Dumbarton Ortaokulu’nda bir iş buldu.

Towson’da kız voleybolu koçluğu yapmaya başladı ve Towson Üniversitesi kadın takımının maçlarını sık sık seyretti.

Gençlik seviyesindeki başarı, onun voleybola olan sevgisini daha da artırdı ve kolej takımlarına ilk adımını atmasına yol açtı. Baltimore şehir merkezinin kuzeyinde Notre Dame of Maryland’de kadın takımına koçluk yapmaya başladı. Bu, Metil için ideal bir işti. Yarı zamanlı olarak çalışıyordu, bu yüzden aynı zamanda “iyi bir iş” eğitimi sürdürürken kolej koçluğunun tadını almaya başladı.

Notre Dame of Maryland’de kadın takımında 2002-03 sezonlarında Metil 40-30 galibiyet mağlubiyet seviyesi yakaladı ve elde ettiği 0,571 kazanma yüzdesi, program tarihinin en iyisi olmaya devam ediyor.

Ardından, Kuzey Carolina’nın Lees-McRae Kolej’inde kadın voleybolunun başına geçti ve Metil, tamamen üniversite düzeyinde koçluğa geçme zamanının geldiğine karar verdi.

Bu aynı zamanda Metil’in karısı olacak Monica ile tanıştığı zamandı. Monica, tepeden tırnağa  bir Baltimore Şehri kızıydı ve kırsal ortamda yaşamaya nasıl uyum sağlayacağından emin değildi.

Geçirdiği bir sezon ve Lees-McRae’de 30-9’luk bir rekorun ardından Metil tekrar takım değiştirmek istedi. Şans eseri, Baltimore’da siyahların gittiği bir kolej olan Coppin State’deki kadın voleybolu takımı antrenör arıyordu.

Coppin State programında başarı kısa ölçekli idi. Programın başladığı 1987’den 2004’e kadar, Eagles Orta Doğu Atletizm Konferansı’nda hiçbir zaman üçten fazla galibiyet elde etmemişlerdi ve 1992-97’den art arda altı galibiyetsiz sezon geçirmişlerdi. Bu yılların dördünde, aslında, Coppin konferans dışında da hiçbir maç kazanmamıştı.

Metil, 2005 yılında kampüse adım attığında tüm bunları kabul etmişti.

“Zor bir iş olacağını biliyordum. Çok fazla aksaklık olacağını biliyordum” dedi. “Ama programı doğru yönde ilerletmeyi başardık. ”Metil’in Coppin’deki ilk takımında, konferansı ilk kez 0.500’de bitirdi ve MEAC’de 5-5 galibiyet sayısı yakaladı. Metil, sonraki yıl 4-6 ve genel olarak iki sezonunda 15-46 galibiyet sayısı yakaladı.

Coppin State’in Metil’in gelişinden önceki 12 sezonda toplam 23 galibiyet elde ettiği göz önüne alındığında, onun iki yıllık toplamı bir mucize olarak kabul edilebilirdi.

Bu bilgi ne kadar tatmin edici olursa olsun, Metil muhtemelen tekrar takım değiştirme zamanının geldiğini biliyordu.

“Açıkçası, sahip olduğum kaynakların çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Muhtemelen stratejik olarak hareket etmemin sebeplerinden biri de bu. Kendime, sahip olduğum kaynaklarla yapabileceğim her şeyi yapıp yapmadığımı soruyorum.”

Bir sonraki durağı Maryland Eastern Shore oldu. Bu takım, Metil’in koçluk kariyerinin gerçekten başladığı yer oldu. Altı sezonunda, arka arkaya altı Kuzey Bölümü şampiyonluğu kazandılar ve dört yenilgisiz sezon geçirdiler.

Üç kez Yılın Koçu olan Metil, Hawks ile 145-44 galibiyet sayısı yakaladı.

Atletik direktörü Keith Davidson, okulun spor bilgi ofisi aracılığıyla ilettiği mesajda “Maryland Eastern Shore’daki görevi sırasında, Koç Metil, personel tarafından çok sevilen biriydi ayrıca haysiyet ve saygıyla hareket etti” dedi. “Programımızı gerçekten yükseltti. Tüm bunları bazen sınırlı kaynaklarla yaptı ve Hawk voleybolunun sahip olabileceği başarının çıtasını belirledi.”

Metil ise ayrılırken şu düşüncede idi “Bence kalsaydım, arka arkaya iki veya üç şampiyonluk daha kazanmak için muhtemelen bir yapbozun parçası olurdum. UMES’i tek başına bırakmak istemedim… Ama sağlanan kaynaklarla bu programla yapabileceğimiz her şeyi yaptığımızı düşündüm.”

Bu düşünce onu Towson’a geri götürdü. 2013 yılında Metil, bölgede öğretmenlik yaptığı günlerde birçok kez taraftar olarak izlediği Tigers’ ların baş antrenörü oldu.

Daha fazla olanağa  ek olarak, ilk kez tam zamanlı olarak çalışan iki asistanı ve yeterli bir bütçesi vardı. Metil sağlam bir program devralmıştı.  Göreve başlamadan önceki üç sezonda, Tigers toplamda 64 maç kazandı ve 2012’de yenilgisiz bir CAA sezonu (12-0) geçirdi.

Bu faktörler Metil’in programı bir adım daha yukarı taşımasını sağladı. Towson, Metil’in gelişinden önce yalnızca bir kez NCAA Turnuvası’na katılmıştı. Don Metil geldikten sonra, Tigers son iki NCAA’e katılma hakkı kazandı ve son iki CAA Turnuvası şampiyonluğunu kazandı.

NCAA’de son 32’ye yükselen takım, yüksek bir sezon kazanma yüzdesi yakaladı (.933, 29-3) ve aynı zamanda CAA tarihinde ligi 16-0 bitiren ilk takım oldu.

Geçen baharda Towson, NCAA Turnuvasının ilk turunda Dayton tarafından elenmeden önce tüm CAA maçlarını kazanarak 6-1’lik bir galibiyet serisi yakalamıştı.

Bu sezonun ilk sekiz maçında Metil’in toplam kariyer galibiyeti 404 e ulaşmıştı, 400.ncü  galibiyeti 29 Ağustos’ta Navy’ye karşı geldi.

Atletik direktörü Keith Davidson, “M etil’in kardeş okul olan Towson Üniversitesi’ndeki başarılarından gurur duyuyoruz ve onun bir koç olarak büyümesini izledik.” Başarılarının devamını diliyoruz” fikrinde.

Metil, oyuncularının akademik bakımdan, sahada, topluma hizmette ve mezunlar olmak için çabaladığından emin olmak için koçluk yaptığı programların yanı sıra insanları da geliştirmeye çalıştığını söyledi.

“Amacım sporcuyu sadece sahada değil, bütünsel olarak da geliştirmek” dedi. “Bence bu sadece sahadaki rekorumuza değil, çocuklarımızın saha dışında ve toplumda ne yaptığını da yansıyor.”

Fay Bakodimou, “Programımızın büyük bir bölümünün takım içindeki kültürü kapsadığını düşünüyorum. Bazı standartlar belirlemeyi seviyor ve ekibin amacın ne olduğunu anlamasını sağlamada gerçekten çok iyi ve… belirli hedeflere ulaşmak için çalışmamız gerektiğini anlamamızı sağlıyor.” diyor.

Metil’in oyuncularla kişisel düzeyde bağlantı kurma yeteneği de önemliydi.

Fay Bakodimou, Metil ile yaptığı ilk konuşmaların, Towson’a gelme konusunda karar almasında kilit rol oynadığını söyledi. Metil ile olan tüm etkileşimleri sanal olsa da Bakodimou, bunu memnuniyetle karşıladığını ve anında istendiğini hissettiğini söyledi.

Ancak verilen sözlerin yerine getirilmesi başka bir konudur. Bakodimou, Metil o sorunu da halletti dedi.

“Uluslararası öğrenciler için, buraya gelmeden önce gelip ziyaret etmek her zaman mümkün değildir. İşler beklediğinizin tam tersi şekilde sonuçlanabilir” dedi. “Gelmeden önce Towson hakkında bildiğim her şey doğru çıktı ve deneyimim beklediğimden de iyiydi.”

Kültür konusunda bir sorun yok. Yenilenemeyen bir konferans rekoru elde edildi. NCAA Turnuvası’nda yer alındı. Kalan NCAA Turnuvası zaferi mi? Evet.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu