Genel Haberler

Mindfulness Nedir?

Sitemiz yazarlarından Zeynep Seda Uslu ile sitemizde tanıtmaya başladığımız Mindfulness hakkında bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Mindfulness Nedir?

Düşünce ve fiziksel uyarılardan uzak bir şekilde, yaşadığımız anda yapmakta olduğumuz işin ve nerede olduğumuzun tamamen farkında olmamızı sağlayan psikolojik süreçtir. Buradan da anlaşılacağı üzere mindfulness; bir karakter niteliğine değil, anın farkında olma durumuna verilen addır. Meditasyon gibi belirli aktiviteler ile desteklenebilir, ancak bu aktivitelere eşdeğer bir durum değildir. Türkçeye “farkındalık” olarak çevrilebilir.

Mindfulness Pratiği Nasıl Yapılır?

Aşağıda sıraladığımız adımlarla, aksatmadan her gün yapacağınız mindfulness egzersizlerinin faydalarını yazının devamından okuyabilirsiniz. İşte yaşadığımız anın farkında olmamızda bize yardımcı olacak pratiğin adımları:
1. Oturacak bir yer bulun.
Bu bulacağınız yerin sizi rahat ve sakin hissettirmesi ise aradığımız tek özelliği.
2. Bir zaman limiti belirleyiniz.
Yeni başlıyorsanız, 5 veya 10 dakika gibi kısa zaman dilimi seçmeniz faydalı olacaktır.
3. Vücudunuzun farkına varın.
Sandalyede veya yerde, bağdaş kurarak veya ayağınızı uzatarak oturabilirsiniz. Bunda bir sorun yok. Sadece belirlediğiniz süre kadar sabit kalabileceğiniz bir pozisyon seçmiş olmanız önemli.
4. Nefesinizi hissedin.
Soluğunuzun dışarı çıkıp içeri girmesi hissini takip edin
5.Aklınız başka bir yere gidip gitmediğinin farkında olun.
Bu egzersizi yaparken dikkatimiz, soluğumuz dışında farklı bir yere yönelebilir. Bunu fark ettiğiniz anda tekrar nefesinize odaklanın.

Dalıp giden aklınıza yardımcı olun. Kendinizi yargılamayın ve dalıp gittiğiniz düşüncelerde takılıp kalmayın. Sadece pratiğe geri dönün.

İşte bu! Günlük olarak yapmanız gereken mindfulness egzersizi yukarıdaki adımlardan oluşuyor. Aklınız dalıp gidebilir, siz kendinize nazik davranmaya çalışın.

Bir iş yaparken siz de aslında çok uzaklara dalıp gittiğinizi fark ediyor musunuz? Endişelenmeyin, hiç de yalnız değilsiniz.

Peki mindfulness’ın vücudumuza, beynimize ve yaşam biçimimize ne gibi faydaları vardır? İşte bilimsel olarak kanıtlanmış faydalar:

+ Stres, anksiyete, depresyon ve çeşitli yıkıcı duyguların etkisini azaltır. Aynı zamanda acı yönetimi için de çok etkili bir durumdur.
+ Insomnia olarak adlandırılan uyuyamama hastalığının etkisini önemli ölçüde azaltarak iyi hissetmenizde yardımcı olur.
+ Hafızanızı keskinleştirerek dikkat ve odak yeteneğinizin artmasını sağlar.
+ Duygusal zekanızı(Emotional Intelligence-EQ) ve sosyal zekanızı geliştirerek insanlarla ilişkilerinizin kuvvetlenmesinde yardımcı olur.
+ Mindfulness özgüvenin ve duygusal dayanıklılığın gelişmesine önemli katkı sağlar.
+ Evde, işte, okulda veya hayatın herhangi bir yerinde yaptığınız işe daha fazla odaklanmanızı sağlar, uğraştığınız işlerle alakalı daha temiz bir düşünce zemini hazırlar.
+ Sağlığımıza olan olumlu etkileri ile kalp rahatsızlığı ve kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini de önemli ölçüde azalttığı, çalışmalar tarafından ispatlanmıştır.

Saydığımız liste çok daha fazla uzayıp gidecektir. Bilimsel araştırmalar, hastalıkların psikolojik yönüne ve stresin bu hastalıklardaki rolüne ilgili her geçen gün daha fazla odaklanıyor. Mindfulness ise bize bu noktada yardımcı oluyor ve yaşadığımız stresin önemli ölçüde azalmasını sağlayarak çoğu hastalığın riskinden uzaklaşmamızda ve daha kaliteli bir yaşam sürmemizde bize yardımcı oluyor.

Kaynak: Türkiye Zeka Vakfı

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu