Genel Haberler

Mola Anında Yapılması Gereken İşler

Hakemler, antrenörün veya kaptanın mola talebini kabul eder ve düdüğü çalar ve mola prosedürünü başlatır. Her iki takım da genellikle hızlıca dinlenmek ve strateji tartışmak için kenara gelirler. Seyirciler bile tezahürata ara verir. Molalar sırasında yetkililerin sorumluluklarını anlamak önemlidir.

Hakem ekibinden, yardımcı hakem genellikle molalar sırasında en fazla göreve sahip olur. Mola prosedürlerinden geçtikten ve her takımın sette kaç mola aldığını baş hakeme işaret ettikten sonra, yardımcı hakem sahada hiçbir şeyin eksik olmamasını sağlar ve diğer hakemler ile iletişim kurmak için hakem masasına gider. Bu kısa toplantıda yardımcı hakem skoru, her iki takım tarafından kaç mola ve oyuncu değişikliği kullanıldığını ve liberoların sahada mı yoksa saha dışında mı olduğunu doğrular. Bu aynı zamanda tüm maç hareketlerinin doğru bir şekilde kaydedildiğinden emin olmak için skor tablosuna ve libero izleme sayfasına bakmak için iyi bir zamandır. Bu görevler tamamlandıktan sonra, mola sona erdiğinde, yardımcı hakem tüm oyuncuların sahada olmasını sağlayacak ve uygun olduğunda bir uyarı düdüğü veya korna çalacaktır.

Molalarda baş hakem ve çizgi hakemleri yardımcı hakemden daha az iş yaparlar. Çizgi hakemleri mola düdüğü çalındığında mola pozisyonlarına giderler ve zihinsel ve fiziksel bir mola verebilirler. Genellikle baş hakem, oyuncular kenara doğru hareket ederken onları takip eder. Mola başladığında, maçta hangi takımın liberosu olduğunu zihnine not edebilir. Baş hakem, maçı ilerletmek için ele alınması gereken bir teknik veya çağrı hakkında çizgi hakemleriyle hızlı bir tartışma yapabilir.

Mola sırasında tüm görevliler ( çizgi hakemleri, hakemler ve yazı masası üyeleri) zihinsel ve fiziksel bir mola için anlar bulmalıdır. Yetkililer, zihinsel bir mola için nefes alma veya zihin temizleme egzersizlerini, görüntüleri kullanabilir veya dans eden bir seyirciye basitçe bakabilir. Yetkililer, ayaklarındaki baskıyı azaltmak için ağırlıklarını fiziksel olarak değiştirebilir ve omuzları gevşetmek için elleri ve sağduyulu omuzları ile küçük esneme hareketleri kullanabilirler. Tıpkı oyuncular gibi yenilenmiş ve çalışmaya hazır olarak geri dönmek için hızlı bir zihinsel ve fiziksel mola vermek önemlidir.

Maçtan önce görevliler, oyun dışı topların oyun alanından kaldırıldığını doğrulamak için oyun alanını taramalı ve oyun alanını, oyuna müdahale edebilecek veya bir güvenliğe neden olabilecek engeller (çantalar, cüzdanlar, taraftarlar, sahadaki sandalyeler vb.) için incelemelidir. Ancak maç sırasında bu engeller sahaya geri dönebilir. Molalar sırasında, bu engellerin hala oyun yüzeyinin dışında olduğundan emin olmak için iyi bir zamandır. Gerekirse, yardımcı hakem baş hakeme su verebilir veya maçta ele alınması gerekebilecek olası bir çağrı veya durum hakkında hızlı bir konferans için baş hakeme gidebilir. Hakemler arasındaki konuşmalar hızlı olmalı ve yalnızca maçın geri kalanını yönetmeye yardımcı olacak önemli bilgiler için kullanılmalıdır.

Tüm mola süresi boyunca profesyonelce hareket etmek önemlidir. Hakemler masa görevlileriyle konuşurken kişiliklerini biraz gösterebilirler, ancak herkesin profesyonelce iletişim kurduğundan emin olun. Tüm görevler tamamlandığında ve görevliler molanın bitmesini beklerken, rahatlamak ve aynı zamanda profesyonelliği korumak önemlidir. Maç stresli olsa da, hakemler, yazı masasına veya hakem masasına eğilerek veya yaslanarak çok fazla gevşememelidir. Çizgi hakemleri bayraklarıyla oynamamalıdır. Tüm görevliler, maçın kontrolünün kendilerinde olduğunu ve seti veya maçı güçlü bir şekilde bitirmeye hazır olduklarını gösteren düz ve yukarı doğru bir duruşla gevşemelidir.

Bir oyuncu ve koç olarak, takımların dinlenebilmesi, sıvı takviyesi yapabilmesi ve ileriye dönük stratejileri tartışabilmesi için molalar maç sırasında önemlidir. Yetkililer, oyuncularla aynı fırsatlara sahip olmasa da, oyunun önemli unsurlarının doğru olmasını sağlayabilirler. Zihinsel ve fiziksel olarak rahatlayın ve gerekirse seti veya maçı bitirmenin en iyi yolunu belirleyin. Unutmayın, saha ve çevresi hakkında her zaman farkındalığınızı koruyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu