Genel Haberler

Mükemmeliyetçi oyuncularla uğraşmak

Öğrenci mükemmeliyetçiliği konusunu anlatan bir makaleyle karşılaştım. Yazar, mükemmel olmaktan başka hiçbir şeyden memnun olmayan öğrencilere odaklanıyor. Bu, tanıdığınız voleybolculara benziyor mu?

Mükemmelden daha az şey başarısızlıktır

Bir oyuncu, topu mükemmel bir şekilde oynamadıkları için kendilerine sinirlenir ve kızar. Bu sadece aşağı doğru ilerleyen daha fazla “başarısızlığa” yol açar. Şansı, beğenmediği ve memnun olmadığı oyuncuların çoğunun iyi dediğimiz oyuncular olmasıdır. Bu izlemesi ve başa çıkılması gerçekten zor bir iş olabilir.

Eserinde ilginç bir alıntı var: “Mükemmellikten yoksun bir şeyle tatmin olma eğilimi başarısızlık korkusuna benziyor…”

Bu, Carol Dweck’in Mindset’te ana hatlarıyla belirtildiği gibi, sabit ve büyüme zihniyet tartışmasını akla getirdi. Bu kitabı okumadıysanız kesinlikle tavsiye ederim. Çoğu durumda, sabit zihniyet başarısızlık korkusundan kaynaklanır. Bu, ya mükemmeliyetçiliğe ya da yeni şeyler denemeye ya da kişinin kendine meydan okumaya istekli olmamasına yol açabilir.

Zihniyetin değiştirilmesi

Makalenin odak noktası, öğrencilerin (bizim durumumuzdaki sporcular) odaklarını mükemmel olmaktan ve daha kullanışlı zihniyetlere doğru değiştirmelerini sağlamaktır. Yazar, denenebilecek / denenmesi gereken dört “biçim” önermektedir. Hugh McCutcheon’un bahsettiği şey bu. Makalede önerilen dört zihinsel düzenleme şunlardır:

  • Mükemmeliyetçilik için ilerlemeyi değiştirebilir misiniz?
    Bu sağlıklı bir değiş tokuş. İsteğimiz, mükemmellik değil sürekli iyileşme olsaydı ne olurdu? Zorlayıcı ama kazanılabilir bir durum. Onlara sorun: Kim olduğunuz konusunda iyimser misiniz, bu sizi en iyi halinize mi getiriyor?
  • Mükemmeliyetçilik için mükemmelliği değiştirebilir misiniz?
    Mükemmellik harika bir hedef, çünkü hepimiz bazı güç alanlarında mükemmelleşebiliriz. Öğrencilerin kendilerini bulmalarına ve odaklanmalarına yardımcı olun ve onlara hatırlatın: Bir işten kovulabilirsiniz, ancak kendi özelliklerinizden kovulamazsınız. Kendinizi bulun ve her zaman çalışın.
  • Değişmek için başkalarıyla ilişkilerinizi değiştirebilir misiniz?

Kıyaslama yapmanız gerekiyorsa, bugünkü performansınızı bir başkası yerine eski performansınızla karşılaştırmak daha olumludur. Bu şekilde büyüme mükemmel değildir, kazanç getirir. Büyüme çabası performans tuzağını çözer.

  • Başkalarını fethetmek için başkalarına değer katmak ister misiniz?

Hayat başka insanlarla rekabet etmek ve fethetmekle ilgili hale gelmişse, neden başkalarını düşünmüyorsunuz. İsteğiniz insanlara değer katmak, diğer insanlardan daha iyi olmaksa sonuç ne olurdu? Aniden hepimiz düz A’lar yapabiliriz. Kuşkusuz, bu sonuncusu bizim için biraz zor olabilir. Bu aslında, oyuncularımızı ve takımlarımızı daha rekabetçi hale getirmek için yapmaya çalıştığımız bazı çalışmalara ters düşebilir. 🙂

İleri odaklama oluşturma

Kendi açımdan, eğitimde, oyunculara bu son temsilciye sabitleme fırsatı vermeyerek mükemmeliyetçi spirali kısa devre yapmaya çalışıyorum. Bu tür geri bildirim döngüsünü görme eğiliminiz, bir oyuncunun ardışık tekrarlar yaptığı zamandır. Bir oyuncunun üst üste X top sayısını geçtiğini veya top kurtardığını düşünün. “Kötü” temsilcilere karşı her türlü üretken olmayan tepkiler gördüm – küfür, damgalama, zemini çarpma vb.

Bu tür şeyleri önlemek için, oyuncunun hemen başka bir şey yapmaya zorlandığı diğer egzersizleri kullanmayı seviyorum. Çok temel bir örnek, vuruştan sonra ya da oyuncunun servis attıktan sonra belirlenmiş bir topa saldırması gerektiği anlamına gelir. Bu sadece hiper-kritik reaksiyonu köreltmekle kalmaz (saldırıya geçmeniz gerektiğinde çığlık atmak ve bağırmak gibi), aynı zamanda oyuncuyu bir sonraki şeye hızla geçmeye teşvik eder, bu da bir oyunda yapmaları gerekecek olan şeydir.

Aynı şeyi oyun bağlamında da yapabilirsiniz. Bir ralli bittikten hemen sonra başka bir topu tanıtmak meselesi.

Kuşkusuz, eğitimde yapılan bu tür şeyler, bireysel düzeyde daha büyük mükemmeliyetçi meseleyi doğrudan ele almayabilir. Öncelikle etkisini sınırlamaya çalışıyorlar. Yine de, bir takım bağlamında oyuncuyu sorumluluklarının farkında kıldıkları ölçüde, yukarıda belirtilen bazı değişikliklerin yapılmasına yardımcı olabilirler.

John Forman

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu