Genel HaberlerManşet

Müzik Yapmak Ve Voleybol Oynamak…

Bir grupta müzik çalmakla bir takımda voleybol oynamak arasında paralellikler olduğu inancını uzun zamandır yaşıyorum.  Müzisyenler genellikle belirli müzisyenler ile çalarken başarabilecekleri birlik duygusundan bahsederler. Ben bir müzisyen olmasam da, açıklama bazı koçluk deneyimleriyle uyuşuyor ve Phil Jackson’ın yazdığı birçok kavramı yansıtıyor gibi görünüyor.  Dün Soundgarden bas gitaristi Ben Shepherd’in sözlerine rastladım.

“Müzik çalarken, dinlemek aslında çalmaktan daha önemli. Grup iletişim kurduğunda aslında hepimiz birbirimizi dinliyoruz ve daha sonra çaldığımızda bunu uyguluyoruz. ”

Beni hemen etkileyen iki şey var. Birincisi, grup üyelerinin birbirlerini “dinleme” fikri.  Bu, temel takım yapısı ve organizasyonunun ötesine geçen takım arkadaşlarının hareketlerinin ve eylemlerinin farkında olmakla paraleldir. Takım arkadaşını “dinleyen” bir oyuncu, her oyun durumuna cevap verirken oyuncunun ulaştığı hareketlerin ve pozisyonların farkındadır. Eğer takım arkadaşınızı ‘dinlediyseniz’ nerede olduğunu ve hangi zamanlamada olduğunu ve temel yapının ötesinde onunla oynayabileceğinizi biliyorsunuz. Bu, açıkça, konumların daha az öngörülebildiği geçiş durumları için söz konusudur. Bu fikri düşündüğümde, Fransız takımının voleybol oynadığını hayal ediyorum.

Beni etkileyen ikinci nokta, ‘iletişim ‘ kelimesini nasıl kullandığı. Grupta konuşulanlardan bahsetmiyor. İletişim iki taraflıdır ve bu kullanımda Shepherd, iletişimde hem nasıl dinleyeceğinizi hem de nasıl tepki vereceğinizi vurguluyor. Ve her ikisini de yüksek seviyede yapabiliyorsanız, en yüksek grup (takım) oyununa erişebilirsiniz.

Her zamanki gibi, alınacak ders yüksek seviyede voleybolun teknik olmadığı yönünde. Aslında bir grup içindeki etkileşimin seviyesi ile ilgili.

İşte Soundgarden… ve Fransa.

 

marklebedew.com/2016/05/18/how-to-play-volleyball-by-soundgarden/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.