Genel Haberler

Nasıl Voleybol Antrenörü Oldum

Alan Knipe, Long Beach State’in baş antrenörü. 2018 ve 2019 NCAA Ulusal Şampiyonu ve  Alan elbette Team USA erkek takımının (2009-2012) eski baş antrenörü olarak da bilinir. Alan Knipe nasıl voleybol antrenörü olduğunu anlatıyor.

Dürüst olmak gerekirse koç olabileceğimi hiç sanmıyordum aslında muhtemelen koç olmak istemiyordum.

Voleybolda değil değişik spor dallarında antrenörlük yapan bir ailede büyüdüm. Aslında futboldan dolayı ailem 60’larda Kuzey İrlanda’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmıştı.

Ben üç erkek çocuğun en küçüğüydüm ve hepimiz büyük bir futbol ailesiydik. Babam futbol koçluğu yaptı ve bir futbol kulübü kurdu.

Bu yüzden çok fazla futbol oynadım, oynadığım takımların çoğunda bir koçun oğluydum, kaptandım ve tüm bunların farkında değildim.

Ama oynamayı bıraktığımda bir kolejde iki yıllık koçluk teklifi aldım. Daha önce bazı küçük çocuklara koçluk yapmaktan başka hiçbir seviyede koçluk yapmamıştım.

Ve bunu yaptım ve gerçekten çok keyif aldım. Bunu yaptığım iki yıl boyunca bazı başarılar elde ettik  ve sonra üniversitede yardımcı antrenörlük pozisyonu açıldı.

Şimdi koçluk yaptığım Long Beach State’de oynadığımı hatırlıyorum. Bu yüzden sevip sevmediğimi görmek için o işi aldım.

Çünkü mezun olduğum okula koç olarak geri dönmüştüm. Bu konuda tutkum vardı ve gerçekten çok zevk aldım artık kendimi geliştirmeye başladım.

Gerçekten bir karar verdiğimi düşünmüyorum ve komik olan, insanlara bunu söylememem. Bunca zamandır gerçekten bir koçluk işi bulmaya çalışmadım.

Kendime bununla ilgilenip ilgilenmediğimi sordum. Hangisini isteyecektim; iki yıllık kolej antrenörlüğü mü yoksa asistan antrenörlük mü yoksa ABD ekibinin baş antrenörü olmak mı ?

Bu yüzden çoğu insanın yaptığı normal bir yol izlemedim. Bu yüzden kendimi yetiştirdiğim için çok şanslıyım.

İş fırsatını yakaladım ve sonra ortaya çıkan fırsatlardan yararlandım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu