Dünya

NBA & Volleyball All-Stars

Voleybol Antrenörleri Facebook sayfasında yeni bir soru ortaya çıktı:

Daha önce hiç voleybol oynamamış… geçmiş veya şimdiki… 7 NBA oyuncusunu 2 yıl boyunca eğitmek ve ABD takımına karşı koymak için görevlendirildiniz. Kimi alırsın? Hangi pozisyonda oynarlardı? Kenardan  gelecek 8. adamı ekle.

Olduğu gibi, bu soruyu biraz düşündüm, Bill Simmons’dan öğrendiklerim dışında NBA hakkında gerçekten bilmediğim kadarıyla.

Diğer tüm etkinliklerde olduğu gibi, başlamadan önce bazı yol gösterici ilkelere ihtiyacınız vardır. İlk ilke, her pozisyon için benzersiz psikolojik gereksinimleri tanımak ve oyuncuları bu gereksinimlere uyarlamaktır. İkinci prensip, bir takım oluşturmak için oyuncuların tamamlayıcı olmalarıdır. Bir takım hiçbir şeyin en iyi altısını değil, birbirine en uygun altı tanesini seçmekle ilgilidir.

Çözülmesi gereken ilk seçim sorunu Jordan ile ne yapılacağıdır.  NBA tarihindeki en büyük oyuncu / rakip / kazanan ilk seçimde kesinlikle olmalı, ama hangi pozisyonda? Cevaplanması en kolay soru budur. Michael Jordan, smaçör olmak için doğmuştu. Hızlı toplar, yüksek toplar, orta toplar ve kesinlikle bir sayı kazanmanız gerektiğinde, onun bir güç olduğunu biliyorsunuz.  Ana skor gücü olma sorunu kolaylıkla çözülürdü.  Şimdi onun etrafındaki 5 kişiyi bulmalıyız.

Top karşılayıcılar, doldurulması en zor pozisyon. Bunun nedeni teknik bir pozisyon olması ve servis karşılamaya  güvenle yansıtabileceğiniz basketbol becerileri olmaması.  Topla iyi oynayanların bu işi en iyi  yapabileceği varsayımını yapacağım.  Mükemmel top karşılayıcı Kobe Bryant olurdu. Bunun haricinde, her zaman smaçör olması gerektiğini düşünürdü ve maç esnasında Jordan’ı geçmeyi deneyecekti.  Bunu işleyen bir ekipte yapamayız. Birincil top karşılayıcı için Larry Bird.  Kendini gruba uyduracaktı, , mükemmel bir şekilde pas vermek ve ihtiyaca göre onu hücumun daha küçük veya daha büyük bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca şimdiye kadarki en büyük blok avut yaptırabilen oyuncu olacaktı. İyi ki zıplayamıyor. Dış hücum için Lebron James.  Her şeyi yapabilir ve Bird gibi belirli bir zamanda ihtiyaç duyulan şeyi yapmaktan mutlu olurdu.

Orta oyuncu olarak süper atletik, savunma odaklı, oyunculara ihtiyacınız var.  Shaq gibi daha büyük adamlar burada atletik olarak çalışamaz, artı Shaq yeterince blok yapamazsa suratını asardı.  Kesinlikle seçimler Scottie Pippen ve Kevin Garnett. Aklımda Pippen’in tüm zamanların en büyük orta ouncusu olacağına dair bir soru yok. Garnett olmasaydı set başına birkaç bloktan memnun kalacaklar ve bloğu ve savunmayı mükemmel bir şekilde organize edeceklerdi.

Voleyboldaki libero neredeyse hiç ilgi odağı olmayan oyuncu.  Tarihteki hemen hemen her NBA oyuncusu bundan hariç.  John Stockton hariç.  Tüm zamanların en sinirli ekibinin bir üyesi olsa bile, ilgi odağı dışında kalmayı başardı.

Bu, bu adamları organize etmek ve onları aşağı yukarı mutlu tutmak zorunda kalan oyuncuyu gösteriyor. Connor MacLeod’un dediği gibi, sadece bir tane olabilir: Magic Johnson.  Sadece Magic, diğer oyuncuları idare etmekten gerçekten mutlu olabilir. Bu işi Bird’de yapabilirdi, ama Jordan’dan daha iyi bir smaçör olacağını hissediyorum ve Magic’in ilgi odağı olmaktan daha fazlasına ihtiyacı var.

Bu yüzden benim ilk altım… Magic – Jordan, Bird – James, Pippen – Garnett, Stockton (lib)

Eğlenmek için bench i dolduralım.

Isiah Thomas harika bir ikinci pasör olur.  Jordan dışındakiler onunla oynamayı reddederdi. Steve Nash.  Üçüncü orta oyuncu, yukarıda belirtilen parametrelerde Bill Russell. Antreman için dördüncüsünü istersem, Dennis Rodman. Onu asla ayarlamanız gerekmez ve her gün Jordan’a karşı oynamayı çok ister.  İkinci çapraz için, büyük, fiziksel bir adamı Shaq veya Wilt gibi birini istiyorum. Seçimim Shaq olurdu. Şişman Shaq bile iyi olurdu, la Ganev.  Yedek top karşılayıcı için Grant Hill ve Allen Iverson.  Hill tüm becerilere sahiptir ve herkesle uyum sağlayabilir ve Iverson yedek için harika olurdu. Dışarıda süper hızlı bir top oynayacaktı ve şimdiye kadarki en büyük vurucu olabilir.  Antreman için ikinci bir libero alacağım. Stephen Curry.  Özel bir nedenle değil.

İşte tüm takım…

Pasörler – Johnson, Nash

Smaçörler – Jordan, O’Neal

Top Karşılayıcılar – Bird, James, Iverson, Hill

Orta Oyuncular – Pippen, Garnett, Russell (Rodman)

Libero – Stockton (Curry)

Hazırlık aşamasında olabilecek bazı eğlenceli şeyler… Bird ve Shaq takımları her seferinde, Shaq çıldırır ve çılgına döner ve Bird sadece güler. Jordan sıkı çalışmadığı için Iverson’a bütün gün bağırdı ama Iverson umursamadı.  Lebron, Nash orada değilmiş gibi Nash’e vuruyor. Stockton, çizgide Shaq’ı biçiyor. Çöp konuşması, oh, çöp konuşması. Jordan, James’e karşı oynamak istedi, böylece filede daha fazla zorluk yaşadı. Bryant tribünlerde oturup sessizce hiddetleniyor. Isiah onun yanında gülümseyerek oturuyor ve bir şey olmamış gibi davranıyor.

Ve asıl soruya dönmek için… Bence voleybolda ustalaşmak gerçekten zor ve iki yıl yeterli olmayacak.  ABD erkek takımı, NBA Volleyball All-Stars’ı 3-1 yener.

NBA Volleyball All-Stars

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu