DünyaManşet

NCAA de Büyük Değişim

NCAA 29 Nisan 2020 Çarşamba günü, Yönetim Kurulu’nun sporculara daha önce hiç olmadığı kadar dernek, okul veya konferanslara katılmadan adlarını, resimlerini ve benzerliklerini takas etme imkanı veren bir planı desteklediğini duyurdu.
27-28 Nisan 2020 Pazartesi ve Salı günü yapılan kurul, Ohio Eyaleti atletik direktörü Gene Smith ve Büyük Doğu Komiseri Val Ackerman liderliğindeki bir çalışma grubunun ortaya koyduğu detaylı önerileri gözden geçirdi.

NCAA, kolej sporcularının cirolar için para kazanmalarına ve kişisel görünümleri ve sosyal medya içeriğini içeren bir dizi başka aktiviteye izin verme planı ile ilerliyor.
Ohio Eyalet Başkanı ve yönetim kurulu başkanı Michael Drake bunu NCAA’nın “benzeri görülmemiş” bir hamle olarak nitelendirdi.
Bir sonraki adım, 30 Ekim’e kadar olan mevzuat taslağına üyelik. Bu sponsorluk anlaşmalarının işe alımlar için uygun olmayan teşvikler olarak kullanılmamasının nasıl temin edileceği de dahil olmak üzere birçok ayrıntı üzerinde hala çalışılması gerekmektedir. Ocak ayında yapılacak bir sonraki toplantıda okullar tarafından resmi oy kullanılacak ve 2021-22 akademik yılından daha geç olmamak üzere yeni kurallar uygulanacaktır.
Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, NCAA Başkanı Mark Emmert “NCAA üyelik okulları çok gerçek bir değişim benimsedi” dedi.
Ülkenin kolej sporları için en büyük yönetim organı, her bir devletin üniversite sporcularının tazminatına ilişkin sahip oldukları yasaları geçirmesini engellemek için federal bir yasa arayacağını söyledi.
Öneriler, sporcuların imzalarından ve hatıra satışlarından büyük ve küçük şirketlerle onay anlaşmaları imzalamaya kadar her şeyden para kazanmaları için kapıyı açarak agresif bir yaklaşım aldı.
Üniversite sporcularının okullarının logolarını veya işaretlerini herhangi bir sponsorluk anlaşmasında kullanmasına izin verilmeyecek, ancak herhangi bir anlaşma yaparken ajan temsilcisini kullanmalarına izin verilecektir.
Smith, sporcuların hizmetleri için uygun bir oranda telafi edilmesini sağlamak için engeller olacağını ve açıklama gerekliliklerini karşılamayan sporcular için sonuçlar olacağını söyledi.
Sporculara yapılan ödemelerin lise sporcularına işe alım teşviki olarak kullanılmasına izin verilmeyecek.
NCAA, sporcuların saha dahil olmak üzere yıllarca isim, imaj ve benzerliklerinden dolayı tazmin edilmesine izin vermek için savaştı. Üniversite spor liderleri bunu yapmanın NCAA’nın amatörlük modelini yok edeceğini söyledi.
Şimdi değişim ihtiyacı devlet milletvekillerinin baskısıyla hızlandı. California, NCAA okullarının kolej sporcularının ciro, sosyal medya reklamları ve isim, imaj ve benzerliğe bağlı diğer faaliyetlerden para kazanmasını yasaklamasını yasadışı hale getirecek bir yasa tasarısını ilk kez geçirdi.
Düzinelerce eyalet Kaliforniya’nın liderliğini izledi, bazıları diğerlerinden daha agresif.
California yasası 2023 yılına kadar yürürlüğe girmezken, valinin imzasını bekleyen bir Florida tasarısı Temmuz 2021’de yürürlüğe girecek.
Emmert, “Bunların hepsinde Kongre’nin yardımına ihtiyacımız olduğu açık,” dedi.
NCAA liderleri şimdiden federal milletvekillerine karışmıştı.
Çalışma grubu yaklaşık bir yıl önce bir araya getirildi, ancak çalışmaları Ocak ayında NCAA konvansiyonundan bu yana yüksek teçhizata başladı.

RALPH D. RUSSO

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu