NCAA’deki istatistiklerin dili

0
21

Voleybol istatistiklerinin, başarı ile korelasyonasyonuna baktığım bir araştırma projesi üzerinde çalışmaya başladım. Bu durumda, başarı dediğimde % Win konferansı demek istiyorum. Kullandığım veriler tüm erkek ve kadın NCAA voleybol seviyelerinden geliyor. Veri toplamamı bitirmedim, ancak bazı ilk sonuçları paylaşabilirim.

Aşağıdaki tabloda, Maç ve Kazanılan Set % ile kolej kutusu puanlarında ve istatistiksel raporlarda gördüğümüz standart rapor edilmiş istatistikler arasındaki korelasyonlar gösterilmektedir. Bütün bilgiler sadece konferans maçlarından gelmektedir.

Tabloda çok sayıda rakam var, ancak gerçekten sadece ilk satıra odaklanabilirsiniz. Bize Kazanılan Set ile Maç Kazanma% si arasında % 71 lik bir korelasyon gösterdiğini söylüyor. Vuruş Verimliliği % 77 ile daha da yüksektir. Bundan sonra, oranlar oldukça keskin bir şekilde düşmektedir.

Setdeki Ace % 42’de, Setdeki Blok ise% 38’de ve çok geride değil. Arka bölgede Set başına Top Kurtarma yüzdesi % 26 oranında. Bu bir sürpriz olmamalı, top kurtarma bir puan ya da karşı puan değildir.

İnsanlar genellikle özellikle kadın voleybolunda başarı ile en az ilişkilendirilen yetenek olarak bloktan söz edilir. Ancak bu analiz bunu desteklemiyor, ancak hem erkeklerin hem de kadınların verilerini içerdiğini unutmayın.

Analizime devam etmenin uzun bir yolu var. Sadece bu kısmı üzerinde düşünülmesi gereken bir şey olarak paylaşmayı düşündüm.

John Forman

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here