AvrupaManşet

Ne Zaferdi Ama…

Bugün Bursa Kadın Voleybolu için gerçekten çok ama çok önemli bir gündü.

CEV Challange Kupası’nda mücadele veren Bursa Büyükşehir Belediyespor tarihi bir başarıya imzayı bugün atmıştı.

15 Mayıs 2017 Türkiye için de gerçekten önemli bir gündü.

Ve kadın voleybol tarihinde ilk kez bir takım CEV Challenge Kupası’nı ikinci kez kazanarak Türk Voleybol Tarihine adına altın harflerle yazdırıyordu.

Ancak bana göre Bursa takımı gerçekten 2015 yılında inanılmazı başarmıştı.

İlk kupası 2015 yılında kazanmıştı Bursa Büyükşehir Belediyespor. Burada gerçekten bir mucizeye imza atmışlardı yeşil beyazlı altın kızlar. Onun hatırlatmak istedim voleybol severlere;

Finalin ilk maçı Rusya’nın ünlü takımı Uralochka NTMK Ekaterinburg ileydi. Ruslar dünya karması gibi bir kadroya sahipti. Sonuçta yeşil beyazlılar nefes bile alamadan maçı 80 dakika süren maçta 3-0 kaybetti.

Rövanş için Rusya’daki maçı izleyen biri olarak hiç ama hiç umutlu değildim. Dünyaca ünlü voleybol antrenörünün çalıştırdığı rakibini bu kez 5 bin seyircisinin desteğiyle, Cengiz Göllü Salonu’nda Bursa Büyükşehir Belediyespor, 3-0’la ilk maçın rövanşını aldı. Altın sette de rakibini yenerek mucizeye imza atmıştı.

Gerçekten bu tam bir voleybol mucizesiydi.

Gelelim 15 Mayıs’ın yıl dönümüne;

Gerçekten canlı olarak izlediğim ve sürekli protesto edilen Bursa Büyükşehir Belediyespor, Atina’daki ilk maçta galibiyeti hak etmişti. Ama oradaki mücadeleyi yeşil beyazlılar tie-break setiyle 3-2 kaybetmişti.

Pire Olympiakos ile yapılan rövanş maçı için karamsar değildim.

Bunun en büyük nedeni ise Yunanistan’da oynanan ve 2-0 öne geçtiğimiz maçta hakemlerin anlamsız tutumları sonrasında kazanılacak bir maçı tie-break setiyle 3-2 kaybetmişti Bursa’nın Sultanları.

15 Nisan 2017’de Cengiz Göllü Salonu’nda yine tribünlerde 5 bin seyirci vardı. Horvath, Prokoviç, Da Silva, Fatma Yıldırım, İpek Soroğlu, Özge Kırdar, Nuran İnce, Yaren Hatipoğlu, Merve İkbal Aybayrak, liberolar Aylin Sarıoğlu ile Ceren Cihan hırslarıyla müthiş performans ortaya koydular.

Gerçekten enfes bir mücadele sonrası 25-15, 25-16 ve 25-23’lük setlerle 3-0 kazandı ve CEV Challenge Kupasını ise ikinci kez kazanmıştı.

Gerçekten o gün Bursa için tarihi bir gündü ve ben 15 Nisan’da bugüne tanık olduğum için kendimi mutlu hisseden birisiyim.

Bu tarih 2010 yılındaki Bursaspor’un Süper Lig, 2015 ile 2017’de kazanılan Avrupa Kupası üç şampiyonluk olarak hafızamda yerini almıştı.

Öncelikle şampiyonluk videosunu atan Ersin Yılmaz’a da çok teşekkür ediyorum.

Cemal EKENTOK – Voleybolun Adresi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu