Köşe YazarlarıManşet

Neden Erzin?

Merhaba Sevgili Takipçilerimiz,

Öncelikle herkese sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir Pazar günü diliyorum.
Bugün, sitemizin sosyal medya üzerinden yaptığı haber bilgilendirmelerinden birine bir takipçimizin yaptığı yorumun altına yazmak yerine bir Pazar yazısı ile cevap vermek istedim.

Bildiğiniz gibi 27 Mart Cumartesi günü  Müslüman alemi için önemli gecelerden biri olan, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu veren Berat Kandili gecesini idrak ettik. Aynı gün Yahudiler için Hamursuz Bayramı da kutlandı. Ve hatta Hristiyan inanışına göre Son Akşam Yemeği ve Hz. İsa’nın ölümünün anılması da yine 27 Mart gecesinde gerçekleşti.
Ve bugün de Hinduların, iyiliğin kötülüğe karşı zaferini, sevgiyi ve bağışlayıcılığı temsil ettiklerine inandıkları Holi Bayramı.

Allah, tüm insanları korusun.

Sanırım, voleybol içerikli bir köşe yazısı için biraz fazla dini içerikli bir giriş oldu. Ama tüm dünya dinlerinin ve inanışların özünde iyilik, temizlik ve hoş görü bulunduğundan, hizmet vermeye gayret ettiğimiz voleybola bu düşüncelerle yaklaştığımızın bilinmesini istedim.

Takipçilerimiz ve diğer internet sitelerindeki dostlarımızın da yardımıyla iki ayı geçkin bir süredir bir ilçe, bir kulüp var ki, sitelerde haberlerinin sıklaşması sebebiyle dikkatleri çekmeye başladı. Sosyal medya üzerindeki takipçimizin de dikkatini çektiği üzere bu ilçe Erzin ve bu takım Yurt Grup Erzin Yeşilkent Spor.
Takipçimiz sormuş: ‘TVF Erkekler Voleybol 1.Ligi B Grubu’nda 12 takım var. Neden sadece Erzin’in maçlarını haber yapıyorsunuz?’

Öncelikle bilinmesini isteriz ki bunun tek bir özel sebebi var: Sitemizi takip edenler çok iyi hatırlayacaktır. Bundan yaklaşık dört yıl önce Solhanspor’un  çağrısına kulak vermiş, Solhan’a giderek oradaki voleybol sevgisini, halkın voleybola olan düşkünlüğünü ve voleybol maçlarının televizyon yayınlandığı sırada sokaklarda adeta kimsenin kalmadığını yerinde görmüştük. 750 kişilik salona nasıl da üç bin, dört bin seyircinin girdiğini sizlere yansıtmıştık. O zamanki nüfusu 18.000 olan bir ilçenin yegane düşkünlüğü Solhanspor’du. Tüm Türkiye bunu, takımları geçen sezon Efeler Ligi’ne çıkmadan tanımaya başlamıştı. Bizler için de önemli olan; voleybola verilen değer, bizlere ve emeklerimize gösterilen saygıdır. Solhan halkı ve Solhan Spor da  bunu gerçekten büyük bir hoşgörü ile yapmıştı. ‘Küçük şehrin büyük hikayesi’ gerçek oldu ve hayallerini süsleyen Efeler Ligi’ne yükseldiler. Yolları açık ve tüm Solhanlı dostlarımıza selam olsun.

İşte Erzin de, aynı bu duyguları yaşadığımız yerlerden bir oldu. Geçtiğimiz sezon, yer aldığı 2.Lig’de müthiş bir başarı hikayesi yazmaya başlayan Erzin Yeşilkent Spor, pandemi sebebiyle liglerin daha tatil edilmeden önce Eskişehir’de yapılan 1.Lige yükselme maçlarında da başarısını sürdürmüş, tertemiz ve yenilgisiz bir sürecin ardından adını Namağlup Şampiyon olarak yazdırarak 1.Lig’e yükselmişti.
O dönemde dikkatimizi çeken; takımın kurucusu, başkanı, antrenörü, malzemecisi, muhasebecisi, pazarlama ve iletişim sorumlusu yani her şeyi olan sevgili Güntaç Yılmaz’ı paylaşımları sebebiyle radyo programımıza konuk olarak aldık. Ve gördük ki çok daha mütevazı bir şekilde bir başarı hikayesi daha yazılmaya başlanıyor.

‘Anadolu’da voleybol bir başka güzel’ derim hep, bilirsiniz.
İstiyoruz ki, voleybol, başarıya, ilgiye ve takdire aç gençlerimiz için tutunacak en büyük dal olsun. Anadolu’muzun bir çok yerinde olduğu gibi Erzin’de de bulunan dezavantajlı ailelerin çocukları voleybol ile hayatlarına değer katsın. İstiyoruz ki, Büyükşehir Belediye Başkanından İlçe Belediye Başkanına, Valisinden, Kaymakamına, emniyetinden jandarmasına, siyasi partilerin tamamının ilçe başkalarına, İlçe Müdüründen, esnafına, çakmakçısından lokantasına kadar voleybola değer katan herkesin emeğini duyuralım.

İstiyoruz ki; ilçeye ve ülkemize ekonomik anlamda büyük güç katan, istihdam yaratan Yurt Grup gibi firmaların, ilçelerindeki sosyal sorumluluk planlarında voleybol daha fazla yer alsın.
İstiyoruz ki aslen Erzinli olmayan ancak bulundukları topraklarda o bölgeye değer katmaya çalışan şirketlerin, orada doğup, büyüyen, gelişen gençlerin voleybol ile ufkunu açıp çok daha iyi okullarda ve branşlarda eğitim alarak baba ocaklarına öğretmen olarak, doktor, mühendis olarak dönsünler.
Ve biz de bu işlere destek vermeye çalışarak bir insanın, bir ilçenin yaşantısına dokunabilme keyfini yaşayalım.

Yani yazımın en başında belirttiğim gibi tüm dinlerin özünde yatan iyilik, hoş görü, temizlik, bağışlayıcılık gibi erdemlerin; Türkiye’nin en başarılı takım sporu olan voleybolumuzun içinde daha da fazla yer almasına yardımcı olmak, bu erdemleri küçük illerinde ve ilçelerinde yaşatmaya çalışanları ön plana çıkartmak en büyük amacımız.
Erzin ve yüce gönüllü Gümüş Ailesinin Yurt Grup adı ile gerçekleştirdikleri bu anlamlı sosyal sorumluluk hareketinin daha fazla kişiye ulaşması için Yurt Grup Erzin Yeşilkent Spor haberlerini görüyorsunuz sevgili takipçimiz.

Hz. Mevlana’nın, Mesnevisi’nde bahsettiği gibi; “Doğrunun ve yanlışın ötesinde bir yer var; seninle orada buluşacağız.”
Yani Hak’ta-hakikatte, hakkaniyet ve adâlette, iyide-güzelde, doğruda buluşalım.

Dünyayı güzellik kurtaracak ve biz, birbirimize yakınlaştıkça daha güçlenecek ülkemiz, sporumuz, voleybolumuz…

Herkesin Sporu Voleybol’la dolu, sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla…

Savaş Eskigülek
Voleybol Aktüel Genel Yayın Yönetmeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu