DünyaGenel Haberler

Neden Kadın Voleybolunda Kadın Antrenör Azınlıkta?

Bir kadın antrenör, Division I kadın voleybolunda henüz ulusal şampiyonluk kazanamamıştır. Bu sezonun yarı finalistleri mi? Hepsi erkekler tarafından çalıştırılıyor.

Minnesota bayan voleybol takımının teknik direktörü Hugh McCutcheon, 2008 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan ABD erkek takımına ve 2012 yılında gümüş madalya kazanan kadın takımına antrenörlük yapmıştı.

Taylor Morgan’ın Minnesota Üniversitesi’ndeki voleybol kariyeri bu hafta sona erdiğinde, kolej koçu olma konusundaki görüşlerini belirledi. Minnesota’da antrenman ve antrenörlük yapan babasından kariyerin ne demek olduğunu anlıyor ve saygın koçu Hugh McCutcheon tarafından verilen dersleri alacağından emin.

Ancak Morgan hiçbir yanılsamaya sahip değildir.

Kadınlar tarafından ezici bir şekilde oynanan bir sporda bile, sporun en yüksek kolej seviyesinde koçluk yapan birkaç eski kadın oyuncunun olduğunu kabul ediyor.

Minnesota geçen ay Iowa ile oynadığında, Morgan, Iowa’nın koçu, Big Ten’de koçluk yapan iki kadından biri olan ve Morgan gibi Afrikalı-Amerikalı olan nadir bir kombinasyon olan Vicki Brown’u aradı.

“Yapmak istediğimi yapıyor,” dedi Morgan. “Ona maçtan sonra onun gibi olmayı arzuladığımı söyledim.”

Matematik, Morgan’ın ilham almak için geniş görünmesi gerekmediğini gösteriyor. Spordaki oyuncular arasında, kadınların NCAA Division I da erkeklerden fazla olduğu görülüyor. Erkeklerden daha kalabalık seyirci toplulukları önünde mücadele ediyorlar yani basketbol ve futboldan farklı olarak, diğer sporlarda da algıyla da savaşmak zorunda değiller.

Yine de baş antrenör olmaya gelince, kadınlar kendilerini bildik bir cam tavana doğru koşarken bulurlar: daha az fırsat, daha düşük ücret ve daha az kaynak.

Bu, bu hafta bir kez daha Pittsburgh’da, N.C.A.A.’de kadın voleybol turnuvasında yarı finale ulaşan dört  takıma bakınca görüldü: üst sıradaki Baylor; son şampiyon Stanford; Wisconsin ve Minnesota.

Hiç birinin baş antrenörü kadın değil.

N.C.A.A.’de 39. Yıldan bu yana  kadın voleybol ulusal turnuvası düzenleniyor.

Ancak hiçbir kadın baş antrenörün takımı şampiyonluk yaşamadı.

Voleybol, ülke çapında lise kızları için en popüler takım sporu ve geçen yıl tüm N.C.A.A.’da yaklaşık 18.000 kadın tarafından oynandı. N.C.A.A.’ya göre, Bölüm I koçlarının yarısından azı kadındır ve bu oranın yüzde 46’sı on yıl öncesine göre biraz daha azdır.

Power 5 konferanslarında ve atletik departmanların futbol geliriyle beslendiği yerlerde, sayılar daha keskin: Bu sezon üç baş antrenörden sadece biri kadın.

Bir savunuculuk grubu olan College Sports’taki Kadın Liderler CEO’su Patti Phillips, “Bu korkunç ve acımasız,” dedi. “Göremiyorsanız, olmak istemezsiniz. Bence insanlar etrafa bakıyor ve gidiyor, ‘Neden daha fazla kadın yok?’ ”

Bu soru Wisconsin koçu 49 yaşındaki Kelly Sheffield ve 2008 Olimpiyatları’nda ABD erkek takımını altın madalyaya ve 2012 yılında kadın takımına gümüş madalya kazandıran 50 yaşındaki Minnesota’nın koçu McCutcheon’a soruldu. Her iki adam da iyi bir cevabı olmadığını söyleyerek omuz silkti.

Sporda bir sorun olup olmadığı sorulduğunda Sheffield bir kahkahayla, “Şu anda bir voleybol maçı kazanmaya çalışıyorum” dedi.

Kuşkusuz soruyu cevaplamak için uğraşırken, Sheffield oyuncuların işin en iyi adaya gitmesini isteyeceğini söyledi. “Şimdi, buradaki bir turist gibi gelmek biraz daha kolay, bunu söylemelerini isterim” dedi. “Ama bence – bunu bir sorun olarak görüyor muyum? Hayır.”

Ancak kadın antrenörler, atletik yönetmenler ve voleybol yetkilileri ile yapılan röportajlarda, hiç voleybol oynamamış olan Sheffield’den daha farklı  daha karmaşık bir portre ortaya çıkıyor. Wisconsin işini kapmak için Albany ve Dayton’da koçluk yaptı. Yılda 381.000 dolar maaş alıyor ve ulusal unvanlar için rekabet etme şansı ile ödüllendiriyor.

Bazı açılardan, kadınlar sporun popülaritesinin bir sonucu olarak geride kalmışlardır. Çünkü erkekler diğer takımlarda bulunmayan bir dinamik olan kadın takımlarına antrenörlük yaparak daha kazançlı işleri kovalamak için erkek voleybol takımlarına antrenörlük yapmayı bırakmaktadır. Amerikan Voleybol Antrenörleri Derneği’nin direktörü Kathy DeBoer; John Calipari’nin Connecticut kadın takımını devralmak için Kentucky erkek basketbol takımından ayrıldığını hayal edin diyor.

Daha iyi ücret; işe almak, programlarını tanıtmak ve kazanmak gibi daha fazla baskı yaratır. İş görüşmelerinde, “kadınlar yaşam kalitesi sorularını erkeklerden daha çok yaşıyor” dedi bu yıl Kuzey Carolina Eyaletinden emekli olan uzun süredir atletik bir yönetmenlik yapan Debbie Yow.

Ancak gençlik düzeyinde başlayan sistemik sorunlar da var. En rekabetçi voleybolun tipik olarak oynandığı çoğu kulüp takımı, sırayla uzman olarak görülen erkekler tarafından yönetilir. “Lise öncesi genç kadınlar kimler tarafından çalıştırılıyor? Neye alışkınlar? ”dedi Penn State atletik direktörü Sandy Barbour. “Rol modellerimiz yoksa asla hedefimize ulaşamayacağız.”

Kirsten Bernthal Booth rol model olduğunun bilincinde.

2003 yılında Creighton’un koçu olarak işe alındığında, üç maç kazanmış ve maçlarını bir lise spor salonunda oynayan bir takımı devraldı. Blue Jay’leri sürekli kazanan bir takım haline getirdi. Ve Minnesota’yı bu yılki N.C.A.A.’nın ikinci turundaki maçlarda zorladı.

Booth daha kazançlı işler alma fırsatına sahipti, ancak başka düşünceleri vardı. Bir avukat olan kocasının 14, 12 ve 8 yaşlarındaki üç kızıyla birlikte evde kalabileceği kadar para kazanması gerekecekti. Ayrıca, gençken kızlarıyla birlikte seyahat edebilmesi için ekstra yardım ayarlayan Creighton’a sadakat duygusu hissediyordu.

“Ben daha iyi bir koçum, çünkü ben bir anneyim,” dedi Booth ve birden fazla görev ve garip çalışma saatlerine dikkat çekti. “Oyuncularımın beni koç ve anne olarak görmelerini istiyorum, amaç her ikisini de başarılı bir şekilde yapmak. ” amaç her ikisini de başarılı bir şekilde yapmak. ”

Takımlarını yarı final maçına hazırlarken bunu yapmaya çalışan iki yardımcı antrenör vardı.

Minnesota’nın antremana başladığında yardımcı antrenör olan 40 yaşındaki Laura Kasey, bir beşik içerisindeki 7 aylık oğlunu kontrol etti. Bu, Minnesota’da beş sezonda ulusal yarı finallere üçüncü yolculuğu, ve baş antrenör olmayı hedefliyor.”

Minnesota’daki koşulları takdir ettiği kadar, kazanmak için çok fazla engeli olan bir işe girmekten çekiniyor çünkü tek şansı olabilir. Washington ve Illinois gibi takımların son yıllarda yardımcı antrenörlerinin genç erkek olması da cesaret kırıcı.

Minnesota bayan voleybol takımı yardımcı antrenörü Laura Kasey, “ Üzerimizde erkeklerde görmediğiniz çok fazla baskı var” dedi. “Kadınların sahip olduğu mükemmeliyet zihniyeti ya da bu başarısızlık korkusu, çünkü doğru ya da başka bir şey yapmanız gerekiyor. Bunun bana yük olduğunu biliyorum. ”

Baylor antrenmanından sonra Samantha Erger, paketlenmiş öğle yemeğinin kalıntıları ile soyunma odasının zemininde oturuyordu. 30 yaşındaki Erger,  Baylor’un işe alımdan sorumlu yardımcı antrenör ve bir çok madalyaya sahip bir lise koçunun kızıdır ve çok geçmeden baş koç olmak istiyor. Ama kızı Demi’yi beslemek için sabah 3 ve 6’da uyandıktan sonra kahve ve birkaç saat uykuyla çalışıyor.

Demi 5 Aralık’ta doğdu ve aynı zamanda 2 yaşında bir oğlu olan Erger, 48 saat sonra Baylor’un Güney Kaliforniya’ya karşı ikinci tur play-off maçı için kenar çizgisinde yer aldı.

“Ee, nasıl söylerim?”dedi Erger. “Kolay değildi. Özellikle bir aile istiyorsanız, kadın olarak baş antrenör olmak çok zor. ”

Yine de, bir kadının voleybolda asla bir ulusal şampiyonluk takımına antrenörlük etmemesinin “bir utanç” olduğunu söylüyor. Kasey gibi, sporun üst kademelerinde nadiren işe alınan kadınlara atfettiği bir şey.

“Üzgünüm,” dedi Erger. “Voleybol biraz geride.”

Hiçbir kadın, bu konuda Mary Wise’dan daha yakına gelmedi. Florida’yı sekiz kez ulusal yarı finale götürdü ve iki kez şampiyonluğa ulaştırdı ve bunu yapan tek kadın koç.

En büyük pişmanlığı, Gators’un Nebraska tarafından finalde mağlup edildiğinde oyuncularını iki yıl önce maça konsantre etmemesi idi.

Wise, “Oyuncularıma bu baskıyı kaç kez yaşadıklarını sormadım ve onları buna hazırlamadım” dedi. “ Bunu hissetmedim, bu durumda Nebraska’yı yenmeyi istemek korkunç bir şeydi. Bunu üstüme aldım.”

Bu sene ulusal yarı finallerde hiçbir takım bu ağırlığı taşımıyor. 10 kez turnuvada yer alan ve bu turnuvada bir kadın tarafından çalıştırılan herhangi bir takımın en iyisi olan Gators bölgesel yarı finalde elendi. Kadın teknik direktörü Dani Busboom Kelly ile üç yıldır yönetilen Louisville, bir kadın tarafından yönetilip bölgesel finale ulaşan takımdı. Takma adı Bird olan Laura Kuhn, Texas A&M’yi ikinci sezonunda bölgesel bir yarı finale götürdü.

Önümüzdeki yıl kırılma yaşayacak ekipler arasında olacaklar.

60 yaşındaki Wise için 30. sezonu olacak. Ne kadar süre devam etmeyi planladığı konusunda, sormamak en iyisidir.

Billy Witz

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu