Genel HaberlerManşet

Neeee, Japonya mı?

Önceki gün dünyanın  en büyük kütüphanesi kabul edilen British Library’deki yerini alan Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi, bu sefer de Japonya’nın tek milli kütüphanesi olan National Diet Library (NDL)’daki yerini almak üzere Tokyo’ya doğru çıktı.

Bir anlamda Filenin Sultanları’ndan önce Olimpiyat Oyunları’nın şehrine doğru yola çıktı.

National Diet Library (NDL),1948 yılında, Japon milli politikasına hizmet etmek ve Japon Millet Meclisi üyelerinin araştırmalarına yardımcı olmak için kurulmuş. NDL’nin Tokyo ve Kyoto’da iki ana kurumu ve Japonya’nın birçok yerinde de şubeleri mevcut. National Diet Library, Japonya’da daha eskiden mevcut olan üç kütüphane grubunu kendi bünyesinde birleştirmiştir.
NDL’de, 41,9 milyon eser bünyesinde yer almaktadır. Japonya’da yayınlanan bütün basılı eserlerin birer kopyası bu kütüphaneye gönderilmektedir. Bunun yanında yabancı dilde de çok geniş bir koleksiyonu vardır.
Ve Türkiye’de ve dünyada eşi benzeri olmayan, Türk Voleybolunun efsanelerinin yer aldığı 5 ciltlik dev eser Rusya ve İngiltere’nin ardından ülkemizden çoook uzaklarda National Diet Library’deki yerini alacak.

Yakında Uzay İstasyonlarındaki kütüphanelerde de olmasını bekliyoruz derken şaka yapmıyoruz!!!
Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi’nin müellifi Gülnur Özfer Görgün başta olmak üzere, emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

Voleybol Aktüel

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu