Dünya

Nijeryalı Bir Voleybol Emekçisi

Samuel Emmanuel, 32 yaşında Nijeryalı bir voleybol antrenörü ve scout. O’nun ifadesiyle scout, hangi yaş kategorisinde olursa olsun oyuncuları en üst düzeyde spor kariyerine ulaştırmak için aramak demek.
Ülkemizde Fenerbahçe forması giymekte olan Arinze Kelvin Nwachukwu de Emmanuel’in oyuncusu.
Voleybol oynadığı dönemde pasör pozisyonunda forma giydi. Pasör olarak forma giymesini Allah ve voleyboldan doğan bir kader olarak kabul ediyor. Dünyada pasör olarak oynayanlar arasındaki favorisi Fransa pasörü Billiard.
Emmanuel, 20 yıl Nijerya milli takım forması giyerken ülkesi dışında Libya’da 2 sezon voleybol oynadı. Onun fikrine göre Nijerya’da voleybol iyi bir seviyede ama Avrupa seviyesine çıkmıyor. Ancak Avrupa’da oynayabilecek bireysel yetenekli Nijeryalı voleybolcular var. Örneğin Fenerbahçe forması giymekte olan Arinze kelvin Nwachukwu Emmanuel, Nijerya’nın sahip olduğu yeteneklerden sadece biri. Nijerya’da bu tür oyunculardan daha çok olduğu söyleniyor.
Nijerya A milli takımı ile dünya şampiyonasında veya Olimpiyatlarda oynayamamak Emmanuel’in içerisinde kalan noktalardan sadece biri.
Emmanuel’in geleceğe yönelik düşüncesi, genç oyuncuları en üst düzeyde voleybol kariyerine ulaşmaları için eğitmek ve teşvik etmek.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu