‘O, İnanılmaz bir lider ve tam bir canavar!’

0
44

Maja Poljak, son on yılda Hırvat kadın voleybolunun en iyi bilinen ismi.
Dünyanın en büyük kulüplerinden bazılarında oynadı ve yaklaşık üç yıl önce emekli olmadan önce sporda unutulmaz bir iz bırakmak için çok sayıda üst düzey uluslararası ödül kazandı.

“İnanılmaz bir lider ve mutlak bir CANAVAR!”
Eski takım arkadaşı ve en yakın yakın arkadaşlarından  biri olan Jordan Larson O’nun hakkında konuştu.

Poljak, profesyonel voleybolda ilk kez 1998’de Hırvatistan Mladost Zagreb’de ilk kez sahneye çıktığında 15 yaşındaydı. 16 yaşında, 1999 CEV Voleybol Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı ve 1999 FIVB Voleybol Dünya Kupası’nda Hırvat milli takımıyla oynadı.
Voleybolda ilk büyük hayal kırıklığını yaşadığında 17 yaşındaydı. Genç Maja, Olimpiyatlarda ilk kez oynamaya hazırdı, ancak Hırvatistan’ın Sydney 2000 Oyunları için kadrosuna giremedi, bu olay kariyerinin seyrini değiştirdiğini söyledi.
“Takım arkadaşım Mia Jerkov ve ben çok gençtik, ancak çok yetenekli kabul ediliyorduk ve o zamanlar Hırvat milli takımının geleceği olmamız gerekiyordu. Bu yüzden kadronun bir parçası olmaya devam etmeyi bekliyorduk, ancak maalesef listenin 13. ve 14. oyuncuları olduk ve sadece ilk 12’si Sydney’e gidiyor. O an gerçekten büyük bir hayal kırıklığıydı, ama aynı zamanda hayatımda sahip olduğum en eğitici şeydi. Poljak, Volleyball World’e verdiği demeçte, beni farklı bir tür motivasyon aramaya itti.
“Yurtdışında oynamak için bir teklif aldım ve liseyi henüz bitirmemiş olsam da kendime doğru an olduğunu söyledim ve şansımı denemeye karar verdim, çünkü tam olarak farklı bir şey yapmam ve bir şeyleri değiştirmem gerektiğini fark ettim. İtalya’ya gitmek muhtemelen mümkün olan en iyi karardı. En iyi oyuncularla ve en iyi koçlarla çalışma şansı, o yaşta inanılmaz ilerleme kaydetmeme gerçekten yardımcı oldu. Belki Olimpiyatlarda oynamış olsaydım, bu kadar genç yaşta yurt dışına çıkma motivasyonunu asla bulamazdım. Sanırım hayatımızda kötü şeyler olduğunda, bunun dünyanın sonu olduğunu düşünmek zorunda değiliz çünkü ondan gerçekten olumlu bir şey çıkabilir. Ve yine de lise eğitimimi bitirdim ve ardından Hırvatistan’daki bir devlet üniversitesinden mezun oldum ki bunun en büyük başarılarımdan biri olduğunu düşünüyorum. ”

İlk yabancı kulübü İtalyan Minetti Vicenza ile yetenekli orta blokçu 2001’de CEV Kupası ve İtalya Süper Kupası’nı kazandı. Ardından 2005 ve 2007’de CEV Şampiyonlar Ligi’ni ve 2004’ü kazanan Foppapedretti Bergamo takımlarında yer aldı. CEV Kupası ve İtalya’daki birkaç yerel kupa.
Poljak sonraki sekiz sezonu Türkiye’de geçirdi. Türk Telekom Ankara ile geçen bir yılın ardından, iki büyük İstanbul santrali için yarıştı – VakıfBank ile iki sezon ve Eczacıbaşı VitrA ile beş sezon – Şampiyonlar Ligi’ni iki kez daha kazandı, her kulüpte bir kez, 2011’de En İyi Blokçu ödülünü ve bir Dream Team 2015’te orta blokçu pozisyonu.
“Kariyerimin en önemli anları kulüp müsabakalarıyla bağlantılı çünkü milli takımım o kadar başarılı değildi. Şampiyonlar Ligi finallerinde her yarıştığımızda, bunlar sadece başka bir boyuta gittiğinizde inanılmaz anlardı ve sanki o anda hissettiğiniz her şeyi tamamen unutuyorsunuz ve sadece kazanmaya odaklanıyorsunuz. Herhangi bir Şampiyonlar Ligi Final Four turnuvasında oynamak benim için gerçekten inanılmaz bir duyguydu ”dedi Poljak.
Eczacıbaşı ile Hırvat yıldız, 2015’te Avrupa’nın zirvesine, aynı zamanda dünyanın zirvesine ulaştı. Poljak, Dream Team’in iki orta blokçusundan biri olarak seçildiğinde, yıldız Türk kadrosu İsviçre’deki FIVB Voleybol Kulübü Dünya Şampiyonası’nın galibi oldu.

İki yıl sonra, atletik kariyerinin en son yarışmasında bu bireysel onuru tekrar kazandı. 2016-2017 sezonu için Dinamo Moskova’ya transfer oldu ve Japonya’daki 2017 Dünya Kulüpler Şampiyonası’na katılmadan önce Rusya Süper Ligi unvanını aldı. Dinamo yarı finale gelemese de Maja Poljak, Rüya Takımına hak ettiği bir aday gösterildi.
“2017 Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda en dikkat çekici deneyimi yaşadım. Her zaman olduğu gibi dünya yarışmalarında takımlar harikaydı ve seviye son derece yüksekti. Bu aslında şimdiye kadarki son yarışmamdı ve bununla ilgili karışık hatıralarım var. O zamanlar, maalesef tüm yaralarımla yaşadığım acıyı durdurmak üzereyken bir rahatlama hissi hissettim, ama öte yandan üzgündüm çünkü hayatımın önemli bir bölümü bitmek üzereydi. kapalı.”

Maja voleybolda kaldı ve şu anda Avrupa Voleybol Konfederasyonu’nda etkinlik koordinatörü olarak çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here