Genel HaberlerManşet

O smacı yemeden hayde herkes bloğa!

Artvin ve ilçelerinin son dönemde spor üzerinden yarattığı heyecan kendini giderek dramatik sonlara bırakacağa benziyor.

Bölgemizde gençlerin spora olan merakı hep var olmuştur. Geçmiş yıllarda güreş, boks, yüzme, kürek, atletizm olmak üzere çok önemli sporcular yetiştirmiş bir kent olan Artvin aynı zamanda kültürel faaliyetler ve eğitim alanında da adından çokça bahsettirmiştir.

Günümüzde çoğunlukla futbol endüstrisi üzerinden bu ilginin devam etmesi salon sporlarını geri plana itilmesine neden olmuşa benziyor. Özellikle Hopaspor ile yakalanan heyecan, taraftarların ilgisi, kamuoyunda daha çok yer verilmesi futbolu cazip kılmaya yettiğini söyleyebiliriz. Dünyada da futbolun bir endüstriyel bir hal alması, futbolcuların aldığı devasa paralar gençlerin ilgisini buraya çekmişe benziyor.

Peki ne oldu da Artvin sadece futbola ilgi duymaya başladı veya Artvin sadece Hopaspor mu?

Bunun cevabının biraz araştırınca öyle olmadığı, aksine sadece futbolun değil voleybol, basketbol, hentbol gibi amatör spor branşlarının da var olduğu Artvin’de diğer branşlara futbol kadar değer verilmediğini görüyoruz.

Özellikle Arhavi voleybol takımının yaşadığı durum bir Artvinli olarak utanç duyulacak bir şeydir. Bundan birkaç yıl önce kurulup hızlı bir şekilde Efeler Ligi’ne kadar yükselen takım şu an sahipsiz bırakılmış durumda.

Geçen hafta Fenerbahçe gibi köklü bir kulüple maçı olan takımın tribünde seyircisi, protokolde tek bir yetkilisi bile yoktu. Belediye, kamu kurum yetkilileri herkes elini çekmiş adete ne yaparsanız yapın havasında.

Oysaki Arhavi voleybol takımı şu an Artvin’e prestij ve tanıtım açısından en etkili spor kulüplerinden. Efeler Ligi’nde ki bir voleybol müsabakası, Amatör Lig’de yarışan Arhavi futbol takımı kadar bir ilgi görmüyorsa bu bizim utancımızdır.

Artvin şehri adına kurum ve kuruluşların bu takıma yazık etmemesini futbol müsabakalarına gösterilen ilginin bir kısmını da Arhavi voleybol takımına gösterilmesini, futbola harcanan bütçenin üçte biri ile bu takımın ayakta kalabileceğini, sporun sadece futboldan ibaret olmadığını tüm Artvin şehrinin anlamasını temenni ediyorum.

Aksi taktirde bugün voleybol yarın basketbol bir başka zaman bir başka branş yok olup gidecek futbolun şaşalı yaşamında…

O smacı yemeden hayde herkes bloğa!

Engin Korkmaz

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu