Köşe YazarlarıManşet

Okul ve voleybol. Zor ama imkansız değil

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Voleybolda sezon sonuna bir hafta daha yaklaştık. Şampiyonlar belli oluyor, kupalar sahiplerini bulmaya devam ediyor.
Geçen hafta Erkeklerde Kupa Voley’in sahibi belli olmuştu. Bu hafta sonu da kadınlarda Dünya Baltacıoğlu Özel Sezonu’nda AXA Sigorta Kupa Voley’in sahibi İzmir’de oynanacak maçlarla belli olacak.
29-30 Nisan’da İzmir TVF Atatürk Voleybol Salonu’nda gerçekleştirilecek Dörtlü Finalde VakıfBank, Aydın BŞ. Belediyespor ile Fenerbahçe Opet ise THY ile karşılaşacak. Galipler bir sonraki gün bu çok özel sezonda kupanın sahibi olmak için mücadele edecekler.

Efeler Ligi’nde Play Off Maçları Başladı

AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nda 1-4’lük ve 5-8.’lik klasman maçları başladı. Oynanan iki maç sonunda Galatasaray HDI Sigorta Türşad’ı, Bursa Büyükşehir Belediyespor da Cizre Belediyespor’u yenerek 5-6.’lık için karşılaşmaya hak kazandılar. Bu etabın mağlupları Türşad ile Cizre Belediyespor ise 7-8.’lik için karşı karşıya gelecekler.
Şampiyonun belirleneceği 1-4.’lük Play Off Final Etabı’nda ise ilk finalist Halkbank oldu. Bu turda Arkas Spor ile iki kez karşılaşan Ankara temsilcisi, seride 2-0’ı buldu ve finale yükselen ilk takım oldu. Finalin ikinci takımı Ziraat Bankkart yada Fenerbahçe HDI Sigorta olacak. Bu eşleşmede ise durum 1-1.
29 Nisan Cumartesi günü Ankara’da oynanacak 3.maçı kazanan takım, finalde Halkbank’ın rakibi olacak. Final maçı 5 maçlık seriyle oynanacak. Üç maç kazanan takım, AXA Sigorta Efeler Ligi Metin Görgün Sezonu’nda şampiyonluğunu ilan edecek.

Sultanlar Ligi’nde Play Off 3 Mayıs’ta Başlayacak

Ligin şampiyonunu belirleyecek 1-4.’lük Play Off Final Etabı’nda Eczacıbaşı Dynavit-THY, VakıfBank-Fenerbahçe Opet takımları karşılaşacak.
Avrupa Kupalarına gidecek diğer temsilcimizin belirleneceği 5-8’lik etabında ise Galatasaray HDI Sigorta – Aydın BŞ. Bld. ve Sarıyer Bld. – Nilüfer Bld. takımları karşıya gelecekler.

TVF Statü Değişikliği Yaptı

TVF, yoğun maç trafiği ve yaklaşmakta olan Milli Takımlar sezonu sebebiyle sezon başında açıkladığı lig statüsünde değişiklik yaptı.
Sultanlar Ligi’nde şampiyonun belirleneceği 1-4.’lük Play Off Final Etabı’nda 2 maç üzerinden oynanacak seride PUAN EŞİTLİĞİ halinde 3.maç oynanmayacak ve ikinci maçın sonunda Altın Set uygulanacak. Altın Seti kazanan takım finale çıkacak. Finale çıkan takımlar ise 5 maç üzerinden oynanacak seride 3 maç kazanıp şampiyon olmak için mücadele edecekler.

5-8’lik Play Off Klasman Etabında da ilk maçlarda kazanılacak PUAN EŞİTLİĞİ halinde bir üst tura çıkacak takım 2.maçın sonunda Altın Set ile belirlenecek.
Takımlar, 5-6.’lık ve 7-8.’lik için 3 maçlık seride 2 maç kazanmaya çalışacaklar.

Okul ve voleybol. Zor ama imkansız değil!

Tüm anne babalar için evlatlarının spor yapması önemlidir ancak eğitim hayatlarının belli dönemlerinde spordan feragat yapmaları gerektiğini biliriz. Günümüzde okul ve sporu bir arada başarıyla sürdürmenin oldukça zor olduğunu da bir gerçektir.

Ortaokul çağında evladı/yakını olanlar LGS’de 2023 yılı yüzdelik dilimlerine göre Türkiye’de üçüncü sırada bulunan Kabataş Erkek Lisesi, 493,43 taban puan ve 0,05 yüzdelik dilimle öğrenci kabul etmekte olduğunu da bilirler.
Sosyal sorumluluk projeleriyle yazılarıma sık sık konu olan İstanbul Voleybol Kulübü’nü (İVK) köy okullarına malzeme desteği, ‘Her Set Bir Fidan’ projesi dediğimde hatırlamanız daha kolay olacaktır.

Soyunma Odasında Ders Çalışıyorlar

Bu hafta voleybol kariyerine İVK’de devam eden iki öğrenci kardeşimle tanıştım.
Çıkacakları maçtan 1 saat önce salona gelmek zorunda olan takımlar, kendilerinden önceki maçın uzaması sebebiyle o maçın bitmesi beklerler. Yine böyle bir maç öncesi, 50.Yıl Voleybol Salonu’nda antrenör arkadaşım Arda Yolaç, beni soyunma odasında davet etti. Soyunma odasında iki gencin ders çalıştıklarını gördüm.
Denizli Acıpayamlı Mustafa Yavuz Türk ve Kayseri Melikgazi’den Mehmet Anıl Uyan, LGS’de aldıkları puanla Türkiye genelinde %5’lik dilime girmişler ve Kabataş Erkek Lisesi’nde okuyorlar.
Aynı zamanda da kulübün hem Genç Erkek hem de A Erkek takımında yer alıyorlar.
Bu iki kardeşimiz okul takımıyla da set vermeden Beşiktaş ilçe şampiyonu olmayı başarmışlar.

Mustafa Yavuz Türk 16 yaşında, Kabataş Erkek Lisesinde 10. Sınıfa gidiyor. 6. Sınıfta Acıpayam’da voleybolla tanışan Mustafa, hayali olan İstanbul’da okumayı başarmış. Hukuk eğitimi almayı ve voleyboldan asla vazgeçmeyeceğini belirtiyor. ‘Küçük kardeşlerim, bir konuda çok çalışırsanız ve çok isterseniz emeklerinizin karşılığını alamayacağınızdan hiç şüphe duymayın’ diyerek de başarının sırrını açıklıyor.

Mehmet Anıl Uyan da aynı okulda 10. Sınıfta okuyor. Spor geçmişinde 6 yıl kadar basketbol oynamış; il ve bölge şampiyonlukları yaşamış. ‘Disiplin ve güzel bir planlamayla her iki alanda da başarılı olmak mümkün. Eğitim alanında bir hedefi olan arkadaşların antrenman zamanlarına ve kendilerine en uygun çalışma programı oluşturduklarında başarının geleceğini biliyorum. Belki biraz yorucu olabilir ama bunun sonucunu göreceklerine eminim’ diyerek tavsiyede bulunuyor.

Ben de bu iki genç kardeşimin azminden ‘Haberiniz Olsun’ yaşıtlarına da örnek olsun istedim.
Kalın sağlıcakla.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu