Röportaj

Okul ve voleybol. Zor ama imkansız değil!

Günümüzde okul ve spor bir arada başarıyla sürdürebilmek oldukça zor ama imkansız değil!
Bunun en güzel örneği LGS taban puanlarına göre Türkiye’nin en yüksek puanlı üçüncü okulu olan Kabataş Erkek Lisesi’nde okuyup aynı zamanda İstanbul Voleybol Kulübü’nde voleybol oynayan Mustafa ve Anıl.

LGS’nin 2023 yılı yüzdelik dilimlerine göre Türkiye’de üçüncü sırada bulunan Kabataş Erkek Lisesi, 493,43 taban puan ve 0,05 yüzdelik dilimle öğrenci kabul etmekte ve bu nedenle okula girebilmek oldukça zor.

İstanbul Voleybol Kulübü’nde voleybol hayatlarını sürdüren Mustafa Yavuz Türk ve Mehmet Anıl Uyan, Kabataş Erkek Lisesinde eğitimlerini sürdürürken voleybolda başarılı bir şekilde devam etmektedirler.

2021-2022 sezonunda İstanbul Voleybol Kulübü’ne katılan ve bölgesel ligde yer alan A Takım kadrosunda bulunan Mustafa Yavuz Türk, bu sezon kulübün ilk kez katıldığı Genç Erkek takımında hem de A Erkek takımında yer almıştır.

Kulübe kısa süre önce okuldan arkadaşı Mustafa’nın yönlendirmesiyle katılan Mehmet Anıl Uyan ise kısa sürede istenen form seviyesini yakalayarak Genç Takım kadrosunda kendine yer bulmuş ve kulüple ilk maçına ligde 5. haftada karşılaşılan Okyanus Koleji maçı ile çıkmıştır.

Mustafa ve Anıl’ın yer aldığı Kabataş Erkek Lisesi aynı zamanda geçen hafta tamamlanan maçlar sonrası Beşiktaş ilçe şampiyonluğuna set vermeden ulaşmıştır. Okul ve sporun birlikte götürebileceğinin en iyi örneği olan iki sporcuyla yapılan yapılan röportajsizlerle:

 

Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Ben Mustafa Yavuz Türk 16 yaşındayım İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesinde 10. Sınıfa gidiyorum ve İstanbul’da yatılı olarak kalıyorum. Aynı zamanda burada İVK altyapısında voleybol oynuyorum. Voleybol ile 6. sınıfta katıldığım voleybol kursları ile tanışmıştım. Daha Sonrasında Acıpayam Belediye Spor Kulübünün altyapısına girip 3  sene burada oynadım. Fakat daha sonrasında çıkan koronavirüs sebebiyle 1 buçuk yıl  voleybol oynayamamıştım. Daha sonra İstanbul’a gelince İVK ile tanıştım ve şu an 2 yıldır voleybol kariyerime burada devam ediyorum. İstanbul’a gelmeden önce Denizli’nin Acıpayam ilçesinde yaşıyordum ve ilköğretim eğitimimi burada tamamladım. İstanbul’u kazanmak benim hayallerim ve gelecek planlarım noktasında hayatımda çok şeyi etkiledi. Çünkü ben ileride küçüklükten beri hayalim olan hukukçu olmak istiyordum ve aynı zamanda mesleğimin yanında voleybol kariyerimin de devam etmesini istiyordum. Bu fırsatları bana sunan İstanbul oldu. Çünkü Kabataş Erkek Lisesi ve İVK benim hayallerimi gerçekleştirebilmemde bana en büyük yardımı olan etmenler. 

Voleybola ne zaman nerede başladınız?

Voleybol ile 6. sınıfta katıldığım Acıpayam Belediye spor altyapısında başladım. 

LGS Yerleştirme sonuçlarına göre Türkiye’nin en iyi 3. Okulu olan Kabataş’ta okurken voleybola devam etmek her ikisinide yapabilmenin mümkün olduğunu gösteriyor sizden daha genç hem voleybol hemde eğitim açısından hedefi olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Benden daha küçük olan kardeşlerime bu konuda şunu söylemek istiyorum. Eğer bir konuda çok çalışırsanız çok çabalarsanız ve çok isterseniz emeklerinizin karşılığını alamayacağınızdan hiç şüphe duymayın. Hem iyi bir okulda okulda okumanın hem de voleybola devam edebilimemin açıklaması da bu zaten. Hem derslerime çok çalışıyorum hem de yeteri kadar antreman yapıyorum. Son olarak şunları söylemek istiyorum voleybol sizi zaman açısından asla kısıtlamaz yani hiçbir zaman ders çalışmanıza engel olacak bir şey değil  tersine boş zamanınızı verimli geçirmenize sebep oluyor. 

İVK İle Nasıl Yollarınız kesişti takım kulüp ve ortamdan memnun musunuz ?

Okulumda beden eğitimi öğretmenim olan Mustafa Kemal öğretmenime İstanbul’da voleybola devam etmek istediğimi söylemem üzerine bana burada İVK’nde antrenör tanıdığı olduğunu söylemesi ve beni buraya yönlendirmesi ile İVK da oynamaya başladım. Kulüpte ortama uyum sağlamak konusunda pek zorlanmadım çünkü takımda zaten bir aile havası hâkim ve benim buna adapte olmamda Antrenörüm Arda Hocam çok yardımcı oldu hem antrenmanlarda gösterdiği ilgi ile hem de saha dışında her zaman bana yardımcı olmasıyla kendimi kolayca bu ailenin bir parçası olarak hissettim. Aynı zamanda takım arkadaşlarımla da kaynaştıktan sonra hem verimli hem de eğlenceli antrenmanlar geçirmeye başladım. Takımdaki disiplinli antrenmanlar ve sezon içi maçlar ile hem tecrübe kazanmaya devam ediyorum hem de kendimi geliştiriyorum. Bu yüzden iyi ki İVK da oynuyorum diyebilirim. 

Bundan sonraki hedeflerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Bundan sonraki hedeflerim istediğim Hukuk fakültesini kazanmak ve orayı başarıyla bitirmek. Ve tabi ki bunları yaparken voleybolda kendimi her zaman geliştirmek ve ileride üst liglerde forma giymek.

Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben Mehmet Anıl Uyan. Kabataş Erkek Lisesi’nde 10. sınıf öğrencisiyim. Şuan spor hayatıma İstanbul Voleybol Kulübü’nde devam etmekteyim. Voleyboldan önce okul ve kulüp takımlarında yaklaşık 6 sene basketbol oynadım, il ve bölge şampiyonlukları yaşadım. Basketbolu 8. sınıfta girmiş olduğum LGS sınavı nedeniyle bırakıp akademik kariyerime odaklandım ve Kabataş Erkek Lisesi’ni kazandım. Sonraki dönemde pandemi ve okulum nedeniyle basketbolda ilerleme fikrinden vazgeçip hayatımı eğitime odakladım.

Voleybola ne zaman nerede başladınız?

Voleybol ile ortaokulda tanıştım ama benim için tutku haline lisenin başında okulda gelmeye başladı. İmkânlarımız yetersiz de olsa belirli bir ilerleme gösterebildim ve okulumuzun voleybol takımında oynayıp maçlara çıktım. Kendi çapımda yaptığım çalışmalarla tekniğimi biraz da olsa geliştirip bu yılın başlarında bir kulüpte antrenman yapmayı ve spor hayatıma, oldukça ilgi duymaya başladığım voleybolda, devam etmek istiyordum.

LGS Yerleştirme sonuçlarına göre Türkiye’nin en iyi 3. Okulu olan Kabataş’ta oynarken voleybola devam etmek her ikisini de yapabilmenin mümkün olduğunu gösteriyor sizden daha genç hem voleybol hem de eğitim açısından hedefi olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Tabi ki hem spor hem eğitim hayatını bir arada götürmek mümkün ve bunun örneklerini okuduğum okul gibi başarılı okullarda bulunan sporcu öğrencileri göstererek verebiliriz. Disiplin ve güzel bir planlamayla her iki alanda da başarılı olmak mümkün. Tavsiyem ise, eğitim alanında bir hedefi olan arkadaşların antrenman zamanlarına ve bünyelerine göre kendilerine en uygun olduğunu düşündükleri şekilde bir çalışma programı oluşturmaları. Hem mental hem fiziksel olarak belki biraz yorucu olabilir ama bunun sonucunu göreceklerine eminim.

İVK İle Nasıl Yollarınız kesişti takım kulüp ve ortamdan memnun musunız?

Okul arkadaşım olan Mustafa Yavuz’un geçen seneden beri İVK’de oynadığını biliyordum, kendimi bu sporda geliştirmek istememden dolayı da oynayabileceğim kulüpler konusuna ilgi gösteriyordum. Mustafa’nın gelip beni antrenmana çağırması da benim için İVK’ye açılan kapı oldu. Kulüp ortamından bahsetmek gerekirse geldiğim ilk günden beri bir kardeşlik havasının hakim olduğunu söyleyebilirim. Herkesin beni anlayışla karşıladığı bir ortama girmek, üzerimdeki o utangaçlığı atmamda yardımcı oldu. Kulübe ve insanlara ısınmam da hızlıca gerçekleşti. Kendimi kulübe adapte olmuş hissediyorum ve bunun devam etmesini de içtenlikle istiyorum.

Bundan sonraki hedeflerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Hedeflerim, bu akademik ve spor hayatım arasında göstermiş olduğum dengeyi koruyarak iki alanda da olabildiğince başarı göstermek. Tabi ki üniversite sınavı gibi bazı dönemlerde spora ara vermem gerekse de kalan kısımlarda elimden geleni yaparak voleybolda kendimi geliştirebildiğim kadar geliştirmek istiyorum. Fırsatım olursa, bir üst kademeye geçip voleybolu hayatımın merkezine koyabilirim ama bu fırsat gelene kadar elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu