Genel Haberler

Olağanüstü Oyuncular Oyunu Nasıl Görüyor

Bazen sıradan bir oyuncunun en üst düzey sporcular ile ilişki kurabilmesi çok zor bir şeydir.

Örnek aldığın oyuncunun koluna bakabilirsin ve voleybol oynarken yapabileceği her şeyi izleyebilirsin.

Onun bazı özel hareketleri vardır ve birçok özel oyuncu gibi oyunu birçok oyuncudan daha hızlı okuma yeteneğine sahiptir. Oyunda az sonra olabilecekleri okuyarak bunu yapabilir.

Büyük bir ihtimalle vuruşa müsait olmayacak olabilir. Çünkü uygun poziyonda olmayabilir ve o pozisyona uygun olmayabilir.

Bir sporcu olarak bu kadar özel olduğunuzda, bilgiyi çok hızlı işleme yeteneğine sahipsiniz demektir ve bu özelliği oyuna uygulayabilirsiniz.

O zaman antrenör olmak çok zordur, oyuncularınıza anlattığınız çok kolay olan şeyi neden anlamadığını sorun. Ve biliyorum ki herkesin aynı şeyi yaşadığını hayal etmeliyim.

Karch Kiraly, USA kadın voleybol milli takımına koçluk yaparak muazzam bir iş çıkardı.

Ama koçluk yapmadan oyuncu olarak da çok zaman harcadı. Ve koçluğa başlamak için voleybola geri döndüğünde biraz daha yaşlıydı.

Bu yüzden Karch’ın duygularını merak ediyorum. Eğer aktif voleybolu bıraktıktan hemen sonra koçluk yapmaya başlasaydı her şey farklı olurdu. Bugün sahip olduklarını gördüğünüz aynı sabır seviyesine sahip olur muydu ve bence muhtemelen olurdu. Çünkü Karch hakkında bildiğim tek şey, onun olağanüstü kararlı bir koç ve sporcu olduğu.

Şayet bir şeyi yapacaksa %100 ünü verecek ve bunda çok başarılı olacak.

Çünkü istisnai bir oyuncu olmaktan çıktığında kendini bu konuda iyi yapacak ama bu benim düşüncem.

Bence sıradan bir oyuncuyu anlamak çok zor. Çünkü oyuncuların çoğu oyunu okumaktan oldukça uzak hatta vücut yapıları veya sporculuklarıyla bile çoğu grubun yüzde 80’ine uyuyor.

Aktif voleybola son veren ve koçluk yapmaya başlayan tüm oyuncular için bu konunun oyunun ve oyuncuların çok zor bir parçası olduğunu düşünüyorum.

Üst düzey bir oyuncuysan neredeyse takımın kaptanıymışsın gibi koçluk yaparsın veya uzun vadede asla iyi olmayan oyuncu koçun düşüncesi bu yönde.

Çok duygusal olduğun için taktiksel düşünmezsin sağduyulu olamazsın. Orası oyuncularınıza soğukkanlılık gösterdiğiniz yer değildir.

Çünkü eski bir oyuncu olarak, kaptanın yapacağı gibi çok fazla tepki verirsiniz ve ben kendimi yıllarca bunu yaparken buldum.  Genç bir koçken hep kaptan gibi davrandım.

Artık yaşlandım ve her şey biraz yavaşlamaya başladı. Ve eski günlerden uzaklaştım.

Her şey çok duygusal ve fiziksel olmaya başladı ve büyük resme bağlı olarak ileriye dönük düşünmeye başladım. Genç bir kaptan olduğunuzda süreci görmekte zorlanıyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu