Genel Haberler

Olimpik Hedeflerin Peşinden Gitmek

Birleşik Devletler voleybol takımının pek çok üyesi denizaşırı ülkelerde profesyonel takımlarda oynuyor.
Elit voleybolcular, kışın Sibirya kadar uzak bölgelere giderek Olimpiyat hayallerinin peşinden koşarken hayatlarını kazanıyorlar. En iyi oyuncular için altı haneli maaşlarla rahat bir yaşam söz konusu olabilir.
Yurtdışında oynamak, çoğu salon voleybolcularının üniversitenin ötesinde sevdikleri şeyleri yapmaya devam etmelerine, biraz para kazanmalarına ve belki de Birleşik Devletler Olimpiyat takımındaki 12 kişiden biri olabilme imkanına olanak sağlıyor.
Ancak bu yola girmenin birçok zorluğu var. Oyuncular yabancı ülkelerde dili konuşamamak ve yetersiz destek sistemleriyle karşılaşırlar. Pek çok takım kadrolarında bulundurabilecekleri yabancı oyuncu sayısı açısından sınırlıdır, bu nedenle iletişim zor olabilir.
Yine de neredeyse kazandıkları her şeyi eve götürüyorlar. Oda ve yemek, ulaşım, tıbbi bakım ve diğer her şey hallediliyor. Yani giriş seviyesi oyuncular bile bir sezonun ardından ceplerinde 8.000 $ ile eve dönebiliyorlar. Ayrıca daha yüksek bir seviyeye ulaşmalarına yardımcı olabilecek eğitim ve rekabete sahip oluyorlar.
2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda gümüş madalya kazanan Amerika Birleşik Devletleri kadın takımında oynayan pasör Courtney Thompson, “İnsanlara her zaman bir maceraya hazır olmaları ve çok fazla beklenti içinde olmamaları gerektiğini söylüyorum,” dedi. Pek çok insanın düşündüğünden çok farklı çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nde buna benzer bir şey yok. Farklı antrenman yapıyorlar, farklı oynuyorlar, yaşam tarzı açıkça farklı. Bu gerçekten harika olabilir ama aynı zamanda zorlaştırabilir. ”
Thompson İsviçre’de Volero Zurich için oynuyor. Geçen sezon Polonya’da oynarken, profesyonel bir voleybolcu olarak yurtdışındaki macerasını anlatan “Court and Spark” adlı bir belgesele konu oldu.
Polonya’nın Bydgoszcz kentinde oynayan orta blokçu Rachael Adams, sporcuların girdiği macera konusunda akıllı olmaları gerektiğini söyledi.
“Yurtdışında oynamanın korkutucu yanı bu,” dedi. “Bunları müzakere etmeli, istedikleriniz için savaşmalı ve neyi hak ettiğinizi bilmelisiniz. Sözleşmenizde bir araba, daire, kamu hizmetleri, eve ve Noel’e dönüş uçak bileti ve daha fazlası olabilir. Ancak temsilciniz bunu sizin için müzakere etmezse veya ekibiniz buna değeceğine inanmazsa ve size ödeme yapmanın yanı sıra o kadar da ödeme yapmak istemezse, bunlardan hiçbirini alamazsınız. ”
Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde salon ve plaj voleybolu oynayan Urango, bu sezon Rusya’ya gitmeden önce geçen sezon İtalya’da forma giyen erkek arkadaşı orta blokçu Max Holt’la birlikte olduğu için özellikle yurtdışında kendini izole hissettiğini söyledi.
Urango, “Sonunda, pek çok insanın kendi başına yaşayamayacağı bir deneyim” dedi. “Yurtdışında yaşamanın olumlu yönlerini bulmak, yalnız hissettiğinizde ve evde çok şey kaçırdığınızı hissettiğinizde zor olabilir. Ancak onları bulduğunuzda, yurtdışındaki tüm deneyim aslında oldukça tatmin edicidir. ”

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu