Dünya

Olimpiyat Elemelerinde İlgi Çekici Beş Genç Oyuncu

Kadınlar Avrupa Olimpiyat eleme turnuvası Hollanda’da devam ediyor. İşte en ilgi çekici beş genç oyuncu için seçimlerim. Tokyo 2020 için tek bilet için yapılan mücadelede fark yaratmaya çalışıyorlar.

Cansu Ozbay (TUR) | 182 cm | pasör | VakifBank  (TUR)
2017 yılında Cansu Özbay, hem CEV Şampiyonlar Ligi hem de FIVB Club Dünya Şampiyonası’nda VakıfBank’ın ikinci pasörü olarak altın madalya kazandı. Ardından VakıfBank ve Türk milli takımı için ilk altıda oynama fırsatı yakaladı. Selefi Naz Aydemir Akyol doğum iznine girdiğinde ve antrenör Giovanni Guidetti’nin rehberliğinde en iyisini yaptı. VakifBank’ın 2018 yılında Avrupa ve dünya şampiyonluğunu elde etmesinde pasör olarak takımı yönetti. 21 yaşın başlarında, 2018’de VNL’nin ilkinde Türkiye gümüş madalya kazanırken Cansu, Rüya Takımın pasörü seçildi. Naz EuroVolley milli takımına döndüğünde bile Cansu Özbay artık sadece yedek oyuncu değildi. Genç oyun kurucu birçok maçta ilk altıda başladı ve adımlarını kararlılıkla görmek çok heyecan vericiydi. Türkiye Sırbistan’la oynadığı final maçında duraksadığında ekibinin tekraar oyuna dönmesini sağladı. Bunu sadece hücum organizasyonunda değil, aynı zamanda servis çizgisindeki performansıyla gösterdi. Önümüzdeki elemelerde Türkiye’nin ana pasörü kim olacak Guidetti’ye kalmış. Ama kesinlikle kadrosunda dünya standartlarında iki oyun kurucuya sahip olmanın rahatlığını yaşıyor (deneyimli Naz ve geleceğin yıldızı Cansu).

Magdalena Stysiak (POL) | 202 cm | smaçör / pasör çaprazı | Savino Del Bene Scandicci (ITA)
Magdalena Stysiak 202 cm lik boyu ile hem smaçör hem de pasör çaprazı pozisyonlarında oynayabilir. 19 yaşındaki oyuncu, sadece Polonya kadın milli takımında kilit bir oyuncu olarak yer almıyor. Aynı zamanda İtalya liginde üst düzey bir kulüp de oynuyor ve Savino Del Bene Scandicci formasıyla parladı. 2018 U19 Avrupa Şampiyonasında, Stysiak sadece 17 yaşındayken, 132 sayı ile turnuvanın en skorer ismi oldu ve en yakın rakibine 23 sayı fark attı. Kazandığı bronz madalyanın yanı sıra, turnuvanın Rüya Takımına En İyi Smaçör olarak girdi. Kadın milli takımına, Malwina Smarzek-Godek’in smaçör pozisyonunda yedeği olarak başladı. Ancak genç Stysiak hala pasör çaprazı olarak düzenli bir şekilde başlangıç yapıyor. Smarzek gibi üretken bir skorerin yanında oynadığınızda, fazla sayıda smaç fırsatı elde edemezsiniz ama Stysiak bunu verimlilikte telafi ediyor. Polonya’nın dördüncü olduğu 2019 EuroVolley de, Stysiak ekibinin en etkili hücumcusu oldu. Smarzek’in yanında, takım için Tokyo 2020 yolunda da güçlü bir silah haline gelebilir.

Jennifer Geerties (GER) | 186 cm | pasör çaprazı | A. Carraro Imoco Conegliano (ITA)
Apeldoorn’daki turnuvada dünya şampiyonu bir takımda olmak konusunda övünebilecek üç oyuncu olacak ve Jennifer Geerties de bunlardan biri. 25 yaşında, gelecek vaat eden Alman pasör çaprazı yabancı bir kulübe ilk uluslararası transferini yaptı ve ne kadar iyi bir transfer olduğu görüldü! İtalyan Imoco Volley Conegliano tarafından transfer edildi ve kulüp sezonuna sadece birkaç ay 2019 FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonasında şampiyon olarak zafer kazandılar. Yurtiçinde ise süper kupayı kazandılar ve İtalya liginde lider durumdalar. Bütün bunlardan ötürü uluslararası yıldızlığa açılan kapı Geerties’e açık görünüyor. Etkileyici olmayan boyuna rağmen top karşılama, hücum hatta bloklarda her zaman güvenilir bir oyuncu. Jennifer ayrıca Çin’deki dünya Olimpiyat elemelerinde en iyi servis atan oyuncu oldu. Tüm bunlar her oyunda fark yaratabilecek, çok yönlü bir oyuncu haline geldiğini kanıtlıyor.

Marlies Janssens (BEL) | 193 cm | orta oyuncu | Asterix Avo Beveren (BEL)
Orta oyuncu Marlies Janssens, açıkçası iyi orta oyuncuların filede iyi yaptığı şeyleri tam anlamı ile gerçekleştiriyor. Ayrıca buna ek olarak, servis konusunda özel bir yeteneğe sahip ve bu da ekibine birkaç ace kazandırmasını sağlıyor. 22 yaşındaki oyuncu, dünyaya bu unsurda ne kadar yetenekli olduğunu göstermek için birçok fırsattan yararlandı. 2018 VNL ön turunda, 193 cm boyunda Belçikalı en iyi servisçiler istatistik tablosunda ikinci sırada yer aldı. Bir yıl sonra aynı yarışmada daha iyisini yaptı ve sıralamada zirvede yer aldı. EuroVolley 2019’da Janssens, sadece altı maçta 12 ace yaptı ve bir kez daha takımları daha fazla maç oynayanların yanında en iyi servisçiler arasında yer aldı. Kısa bir süre önce, Belçikalı kulübü Asterix Avo Beveren’in sezonun Avrupa Kupalarındaki ilk maçında, genç orta oyuncu zafere doğru etkileyici bir altı ace ile manşetlere çıktı. Bu tutarlılık, Janssens’in servis hattındaki dikkat çekici performanslarının tesadüf olmadığını ve önümüzdeki yıllarda çok daha sağlam servis ve değerli ace ler yapabileceğini gösteriyor.

Zhana Todorova (BUL) | 170 cm | libero | Maritza Plovdiv (BUL)
Uluslararası voleybolun yükselen yıldızı Zhana Todorova, rakiplerin en güçlü hücumlarını bile inanılmaz savunması ile önleyebiliyor ve sağlam bir liberoya ihtiyaç duyan herhangi bir takım için rüya gibi duruyor.23 yaşına henüz girmiş olan yetenekli libero, Apeldoorn turnuvasının arifesinde çok genç yaşlardan beri becerileri ve performansının tutarlılığındaki artış ile kesinlikle Maritza Plovdiv ve Bulgar milli takımının en iyi oyuncularından biri. Todorova, iki yaş kategorisi Dünya Şampiyonasında En İyi Libero seçildi – 2015’te U20 ve 2017’de U23. Şimdi kesinlikle üst düzey pozisyonunda dünyanın en iyilerinden biri olarak parlamaya hazır ve Ağustos ayında set başına ortalama 4.17 top kurtarma ile inanılmaz bir ortalama tutturarak altı dünya Olimpiyat eleme turnuvasının en iyi top kurtaran oyuncusu olarak bunu kanıtladı ve 2019 VNL ön turunda en iyi ikinci top kurtaran oyuncu oldu. Antrenörü Ivan Petkov, sık kazanmanın en iyi yolunun güvenilir savunma olduğunu ve Zhana’nın değerli kırılma noktaları için kesinlikle geçiş fırsatları sunabileceğini iyi biliyor.

Nikolay Markov

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu