Plaj Voleybolu

Olimpiyat Rüyası Hala Canlı

2016 sezonunun başlangıcına kadar hiçbiri FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turunda madalya kazanmamıştı. Ancak Nina Betschart ve Tanja Huberli birbirlerinde doğru ortaklığı buldular ve yeni ortaklık ile başarıya ulaştı.

Nina Betschart’ın Huberli öncesi kariyeri
İkilinin genç oyuncusu 24 yaşındaki Nina Betschart, gençlerde çok başarılı oldu. 15 yaşındayken Joana Heidrich ile birlikte 2011 FIVB U21 Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası unvanını kazandı ve bir yıl sonra bu kez Anouk Verge-Depre ile aynı şeyi yaptı.

2013 yılında Betschart, CEV U20 Avrupa Şampiyonası’nda normal ortağı Nicole Eiholzer ile ilk kıta şampiyonluğunu kazandı. Sadece bir hafta sonra, Verge-Depre ile birlikte U22 Avrupa Şampiyonası’nda arka arkaya üç taçtan ilkini kazandı, sonraki ikisi Eiholzer ile geldi.

Nina Betschart’ın üst düzeydeki ilk büyük başarısı, 2015 yılında kendisi ve Eiholzer’in Bakü’deki Avrupa Oyunlarının ilk edisyonunda altın madalya ile kutlamaları sırasında geldi.

Tanja Huberli’nin ön bahis tablosu kariyeri
Tanja Huberli, 2010 FIVB U19 Dünya Şampiyonası’nda ilk uluslararası kum deneyimini yaşamış olan profesyonel plaj voleyboluna geçtiğinde, İsviçre’nin öne çıkan Volero Zurich için salon voleybolu oynuyordu.

2013 sezonu başlamadan önce Huberli, Tanja Goricanec ile takım oluşturdu ve ertesi yıl ikili, işbirliğinin en iyi sonucunu 2014 CEV Avrupa Şampiyonası’nda gümüş aldı. Ancak, “iki Tanja” bir Dünya Turu etkinliğinde podyuma çıkmayı asla başaramadı.

2016’da takım olmak
Goricanec’in oyun kariyerine 2015 yılında son vermesinin ve Betschart ile Eiholzer’in sekiz yıllık işbirliğini sonlandırmaya karar vermesinin ardından Nina ve Tanja, başarılı bir ortaklığın başlangıcı olarak güçlerini birleştirdi.

İlk Dünya Turu görünümlerini Nisan 2016’da Xiamen Açık’ta birlikte yaptılar. Üç ay kadar sonra, prestijli Klagenfurt Major’da bronz olan ilk madalyalarını aldılar.

“Nina’yı bir kişi olarak gerçekten takdir ediyorum. Birlikte çok güleriz ve onunla kişisel bir şey hakkında konuşabilirim. Ama bir odayı paylaşırsak, dakikalar içinde kaos hüküm sürer. Ancak ikimiz de kendimizi iyi hissediyoruz. Tabii ki zor da var. anlar, örneğin işler planlandığı gibi gitmediğinde. Bu gibi durumlarda, Nina ve benim için, neredeyse bir ilişkide olduğu gibi, açık ve dürüst bir şekilde iletişim kurmak ve durumu tartışmak önemli, “dedi. voleybol.ch için bir röportajda bir gülümseme.

Tutarlılık ve büyüme
Betschart ve Huberli’nin sonraki üç Dünya Turu madalyası da bronz madalyaydı. İsviçreli ikili, 2017 Porec 5 yıldızında podyuma çıktı. 2018’de bunu Lahey ve Moskova’daki 4 yıldızlı etkinliklerde yaptılar.

Ayrıca 2018’de ve ayrıca Lahey’de Nina ve Tanja bir tane daha iyiye gitti – EuroBeachVolley gümüşü.

Huberli, “Son zamanlarda giderek daha tutarlı bir şekilde oynuyoruz ve zirveye giden yolda anahtar bu,” yorumunu yaptı.

“Bu seviyelerde bir madalya alırsanız, zaten pek çok şeyi doğru yapmışsınızdır. Ama bence kendinizi madalyalara karşı ölçmek önemli değildir. Pek çok şeyi tetikleyen ve büyüklere götüren küçük başarılardır (veya başarısızlıklardır). olanlar! ” 1.75 metre boyundaki savunma oyuncusu Betschart, voleybol.ch’e verdiği demeçte.

2019’da iki prestijli yarı yarış
İsviçreli çift 2019’da herhangi bir uluslararası madalya kazanamadı, ancak açıkça onlar için başarılı bir sezondu. Yılın en önemli etkinliği olan Hamburg’daki 2019 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nda, şampiyon adayı Sarah Pavan ve Kanada’dan Melissa Humana-Paredes’e yenilmeden önce yarı finale yükseldiler ve Avrupa çifti olarak dördüncü oldular.

Sadece bir hafta sonra, 5 yıldızlı Gstaad’daki ev sahibi seyirciden ilham alan Betschart ve Huberli, Avrupa kıtasının en iyi takımı olarak dördüncü sırayı aldı.

“Gstaad 2019 benim en önemli noktamdı! Hamburg’daki Dünya Şampiyonları’nda harika bir koşu yaptık, bu yüzden biz ve İsviçreli hayranlar gerçekten heyecanlandık. O hafta çok keyif aldık. Dünya Şampiyonlarından hemen sonra evde oynamak Yine yarı finale kaldı – bu çılgın bir hafta oldu! Hamburg’daki bu çılgın haftadan sonra dünyadaki başka hiçbir turnuvada tekrar yarı finalde olamazdık! ” 28 yaşındaki Huberli, fivb.com’a anlattı.

“Gstaad benim en sevdiğim turnuvadır – manzara, dağlar, doğa! Ayrıca organizatörler buna çok fazla yürek ve ruh kattı.”

Karantinadan geri dönmenin yolu
Huberli’ye teşhis konulan ancak 2019’un sonlarında ve 2020’nin başlarında hızla iyileşen pulmoner emboli takımın önümüzdeki sezon planlarını engellemediyse, koronavirüs pandemisi kesinlikle bunu yaptı. FIVB Dünya Sıralamasında sekizinci sırada yer alan Betschart ve Huberli, akademik çalışmalarında ilerlemek için beklenmedik zamanın avantajını kullandı, ancak geri dönüşe hazır olmak için bireysel olarak eğitim almaya devam etti.

Ve ne geri dönüştü! Kilitlenmeden sonraki ilk Dünya Turu etkinliğinde, ilk Dünya Turu altınları ile ortaya çıktılar ve Ağustos ayında Baden 1 yıldızında podyuma çıkarak birçok üst düzey takımın ilgisini çekti.

“Performansımızdan memnunuz. Bu süreçte yolumuza devam etmemiz gerekenler de dahil olmak üzere çok iyi oyunlar oynadık; Huberli cev.eu’ya verdiği demeçte, bu konuda bir takım olarak oldukça iyi ustalaştık ”dedi.

Betschart, “Sonunda diğer en iyi oyuncularla tekrar uluslararası bir turnuva oynamak harika ve harikaydı,” diye ekledi.

Olimpiyat rüyaları canlı
Kilitlenmeden önce, Betschart ve Huberli ilk Olimpiyatlarına katılma yolundaydı. Tokyo 2020’nin bir yıllık ertelenmesini ilk başta şok edici buldular, ancak çabucak kabul ettiler. Gelecek yıl sadece Oyunları sabırsızlıkla beklemekle kalmıyorlar, aynı zamanda Paris 2024 ‘haritalarında kesinlikle var.

“Ertelemeyi öğrendim, kalktım ve panjurları açtım. Hava berbattı, ben de yatağa geri döndüm. O anda antrenman yapmak istemedim. Ancak daha sonra, Olimpiyatlar için zar zor hazırlanmasaydınız Olimpiyatları düzenlemenin uygun olmayacağını anladım, “dedi.

“Zor. Bir atlet olarak Oyunlara hak kazanıp kazanmayacağınızı düşünür ve sakatlıklardan kurtulacağınızı umarsınız. Ancak büyük Olimpiyatların gerçekleşmeyeceğini asla düşünmezsiniz. Tüm zaman çizelgemiz her zaman Tokyo 2020’ye yönelikti ve Neyse ki, Oyunlar sadece ertelendi ve iptal edilmedi. Hedefim elbette Tokyo’da oynamak ve Olimpiyat madalyaları için oynamak benim hayalim, “diye yorumladı Betschart.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu