Genel Haberler

Olimpiyat Şampiyonluğundan Eğitim Kariyerine Geçiş

Sırp voleybol efsanesi ve Olimpiyat şampiyonu Vladimir Grbiç, Belgrad Üniversitesi’nden Beden Eğitimi ve Spor alanında doktora derecesi alarak, spor eğitimindeki üst düzey kariyerinin yanında saha dışındaki başarısını da ortaya koymuş oldu.

2000 Sidney Olimpiyat Oyunları voleybol branşında altın madalya kazanmış olan Grbic, 2014 yılında aynı fakülteden mezun olduktan sonra Belgrad Üniversitesi Spor ve Beden Eğitimi Fakültesi’nde doktora çalışmalarına başladı. Doktora tezini “Bacak kaslarının değerlendirilmesi” üzerine yazdı.

Vladimir Grbic’e göre herhangi bir meslek sporcusu için kariyer geçişi çok önemlidir ve tüm hayatını adadığı spor için çalışmaya devam etmekten mutluluk duyuyor. Bu doktorayı almanın yolu zor ve uzundu, ancak bu, spora olan bağlılığının ve bilgisinin yanı sıra tüm dünyada onun yararına çalışmaya devam etmeye hazır olduğunun da bir kanıtı.

Grbic’in eğitimdeki başarıları, üç Olimpiyat Oyununda oynadığı çok başarılı bir voleybol kariyerini takip ediyor. Atlanta 1996’dan bronzla ayrılan Yugoslavya takımının bir parçasıydı, Sidney 2000’de altın madalya kazandı ve ardından Atina 2004’te Sırbistan ve Karadağ takımının bir parçasıydı. Ayrıca Japonya’daki 1998 Dünya Şampiyonası ve 2003 FIVB Dünya Ligi’nde gümüş madalya kazandı.

Grbic, voleybol oynamaya 1979’da dokuz yaşında başladı. Yugoslavya için oynayan babası Milos Grbic ve Yugoslavya’nın altın madalyalı Sydney 2000 takımında yer alan ve daha sonra ünlü bir teknik direktör olan kardeşi Nikola Grbic ile gerçek bir voleybol ailesinde büyüdü.

Emekli olduğundan beri Grbic, 2016’dan 2020’ye kadar FIVB Sporcular Komisyonu Sekreteri olarak hizmet etmenin yanı sıra, kendisini bir koç ve spor yöneticisi olarak bir yıldız yapan sporda çalışmaya devam etti. 2021’de kurulan FIVB Voleybol Güçlendirme Komisyonu’nu kurdu. Komisyon, FIVB’nin milli takımları, sporcuları ve Ulusal Federasyonları hedeflerine ulaşmaları ve tam potansiyellerine ulaşmaları için desteklediği devrim niteliğinde bir gelişim programından sorumlu. Ayrıca Sırbistan’da bir voleybol okulu işletiyor ve burada bilgilerini yeni nesil Sırp voleybolculara aktarmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu