Plaj Voleybolu

Olimpiyatlarda Kadınlar Plaj Voleybolu Yarışı Zorlu Geçecek

Tokyo 2020 daha da yaklaştıkça FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu çok ilginç, ilgi çekici ve önemli birkaç ay içerisine giriyor.

Takımların, Olimpiyat Oyunlarında ülkeleri için bir kontenjan elde etmeleri için sadece 14 Haziran’a kadar vakitleri var. Bu her noktanın, her maçın ve her sonucun biraz daha önemli hale geldiği anlamına geliyor.

Tokyo 2020’de kim madalya alacak?
Sporun heyecan verici bir döneminde, altı ay içinde kimin Japonya’dan madalya ile ayrılacağına dair bir takım sorular sormak zorundayız. Toplam 24 takım, ülkelerini oyunlarda temsil etme fırsatına sahip olacak ve ev sahibi ülke Japonya bir yer garanti etti.

Rebecca ve Ana Patricia Brezilya adına katılmak için mücadele ediyor
Olimpiyat eleme sürecinde gerçekten arkasına bakmayan bir takım, Brezilya’dan Rebecca Cavalcanti ve Ana Patricia Ramos. Eski oyuncu Reis Castro tarafından yönetiliyor ve 2019’un ilk iki 4 yıldızlı etkinliği olan Lahey ve Xiamen’de kazandılar. Ancak Cancun Mart sonunda geldiğinde, Dünya Turu’nda yaklaşık bir yıl boyunca kazanamadılar. Ancak şüphesiz bu iki altın madalya, Ostrava’daki ikincilik ve Dünya Tur Finalleri’nde bir üçüncülük olmak üzere beş kez podyumda yer alarak 2019’un en tutarlı takımı olduklarını kanıtladılar. Olimpik yerleri onaylanmış değil ancak Tokyo’da Brezilya için mücadele edebilmek için mümkün olan en kısa sürede turnuva kazanmaya geri dönmek isteyecekler.

Brezilya’nın şu anda Olimpiyat eleme sıralamasında ilk 15’te beş takımı var ancak oyunlara yalnızca iki takımla katılabilirler. Şu anda ikinci sırada yer alan takım Olimpiyat gümüş madalya ve 2015 dünya şampiyonu Agatha Bednarczuk ve eski U19, U21 dünya şampiyonu ve Gençlik Olimpiyat şampiyonu Eduarda ‘Duda’ Lisboa. Duda, 2018/2019 için Dünya Turunda En Sıradışı Kadın Oyuncu seçildi ve ekip, İtalyan Marta Menegatti ve Viktoria Orsi Toth dahil olmak üzere Brezilya’da bir eğitim kampına ev sahipliği yapıyor.

Geçen yıl Ostrava ve Tokyo’da Brezilyalılar kazandı, ancak 2018’de Hamburg’daki Dünya Turu Finalleri’ni kazandıktan sonra 2019’daki büyük yarışmalardan herhangi birini kazanamadı. Roma, Viyana ve Varşova’da podyumda yer aldılar, ancak Temmuz ayında Hamburg’daki 9.ncu Dünya Şampiyonası’nda hayal kırıklığına uğradılar. Geçici Olimpiyat Sıralamasında dördüncü durumdalar ve isimleri için birden fazla unvan ve ödül var. Neredeyse kesinlikle Tokyo’da olacaklar ve podyuma çok yakın oldukları da kesin.

ABD İddialı
ABD, Olimpiyat Oyunlarının ilk altısında üç altın madalya kazanarak Kadınlar Olimpik plaj voleybolunda olağanüstü bir rekor kırdı. Kerri Walsh Jennings, bu altın madalyaların üçünü de Misty May-Treanor ile birlikte kazandı ve Rio’da April Ross ile bronz madalyalardan birini kazandı.

Walsh Jennings ve partneri Brooke Sweat, Olimpiyatları tartıştığınızda şu anda göz ardı edilemeyecek iki Amerikan takımından biri. 2019’da Jinjiang’daki 4 yıldızlı seriyi kazandılar ve ertesi gün  Ostrava’ya uçup son dörde kalmayı başardılar.

Jinjiang’da altının dışında, Moskova’da bronz madalya kazandı ve Sidney, Kuala Lumpur ve Qinzhou’daki 3 yıldızlı etkinliklerde podyum görürken Viyana’da 17. sırada yer aldı. Dünya Şampiyonası ve Dünya Turu Finalleri’nde elde edilen sonuçlar, yeni Brezilyalı teknik direktör Joao Luciano Kioday’ın dikkatli gözünden sonuçlara biraz tutarlılık eklemek istediklerini gösteriyor. Kioday, Carol Solberg ve Maria Antonelli’ye koçluk yapmaya son verdikten sonra Amerikalılara katıldı. Amerikalılar Olimpiyat sıralamasında 5.nci sıradalar ve Walsh Jennings, Sydney 2000’den itibaren altıncı Olimpiyata katılmaya çalışıyor. Rio’da Lauren Fendrick ile oynanan Sweat, ikinci Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazanmaya çalışıyor.

ABD, Oyunlar için birden fazla takımı kolayca seçebilen bir ülkedir. Kelley Larson ve Emily Stockman şu anda Olimpik sıralamada 10.sırada ve Walsh Jennings ve Sweat’in 880 puan gerisinde. Sarah Sponcil ve Kelly Claes, Tur’da gerçekten etkileyici bir sezon geçirdikten sonra 8. sıradalar ve daha da yükselebilmek için Walsh Jennings ve Sweat arasındaki 320 puan farkı kapatmak için sadece birkaç iyi sonuca ihtiyaçları var. ABD adına Olimpiyatlara katılabilme yarışısürüyor ve büyük bir heyecan söz konusu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi takımı çifte Olimpiyat madalyası April Ross ve Alix Klineman. Itapema’daki 4 yıldızlı Gstaad’daki Major Serisi’nde bir altın madalya, Hamburg’daki Dünya Şampiyonasında  ve Tokyo’daki 4 yıldızlı etkinlikte elde edilen ikincilik bu Amerikan takımını Oyunlar’da bir yer elde edebilmek için birinci sıraya koydu. Şu anda Rebecca / Ana Patricia’nın arkasında sıralamada ikinci durumdalar.

ABD’nin A Takımı, sezonun ilk 9 etkinliğinde ilk 5’e girerken tutarlılık gösterdi. Viyana ve Roma’da elde edilebilecek bir dokuzunculuk bile onların Tokyo 2020’de madalya etme şansını yakalamak için yeterli olacak. April Ross, zaten Olimpiyat gümüşü ve bronz madalyasına sahip ve seti tamamlamak için sadece altına ihtiyacı var. Ross ve Klineman, Londra 2012’de Ross ile oynayan ve çiftin gümüş madalya kazandığı Jennifer Kessy tarafından çalıştırılıyor. Klineman, plaja hızla adapte olan bir başka salon voleybolu oyuncusu ve Ross ile birlikte Olimpiyatlarda mücadele edecek.

2020’nin plaj voleybolu için ikonik bir yıl olacağı açık, ancak Ağustos ayında Olimpiyat podyumunda kimin olacağı belli değil. Kesin olan bir şey var ki, kadınlar plaj voleybolu çok iyi bir yerde.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu