DünyaManşet

Olimpiyatların düzenlenebileceğini düşünmüyorum”

Japonya Ligi’nde forma giyen milli voleybolcu Neriman Özsoy, koronavirüs salgını ilk başladığı zaman Japonya’daydı. Virüsün gelişimini yerinde gördü. Özsoy, koronavirüs gözlemlerini TRT SPOR’a anlattı.

Koronavirüs salgını, yurt dışında forma giyen milli sporcularımızı da etkiledi. O isimlerden bir tanesi de Japonya’nın Toyota Auto Body Queenseis takımında mücadele eden Neriman Özsoy. Özsoy, 3 yıldır Japonya’da forma giyiyor.

Son 1 hafta hariç ilk vakayı Ocak’ta açıklayan Japonya’da yaşayan, şu an ise Türkiye’de karantina altında olan Özsoy, yaşadıklarını anlatıyor.

“Japonya’da panik olmadı” diyen Özsoy, “İnsanların bilinçli halleri, devletin sık uyarıları ve iyi önlemlerle çok fazla büyümeden salgını dengelemeyi başardılar. Burada Japonya’nın kültürü de ayrı bir etken, çünkü Japonlar teması sevmiyorlar. Ayrıca çok disiplinli oldukları için, salgını bile disipline etmeyi başardılar” ifadesini kullanıyor.

“Evde kalın” çağrısının ardından çalışanlar dışında kimseyi sokakta görmediği belirten başarılı voleybolcu, “Türkiye’de de önlemler alındı. Devlet şu ana kadar çok iyi yönetti. Japonya’da da benzer bir durum vardı, halın devletin uyarılarını uygulaması halinde büyümeyecektir. Umarım da öyle olur.” açıklamasını yaptı.

Japonya, bu yaz Tokyo Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmaya hazırlanyor. Hazırlıkları yerinde gözlemleyen Neriman Özsoy, bu konu hakkındaki düşüncelerini de dile getirdi.

“Hükumet salgının dengelenmesinden dolayı olimpiyatları düzenleyebileceğine inanıyor. Başbakan Şinzo Abe de bu yönde açıklamalar yapıyor. Yıllardır bu organizasyona hazırlanıyorlar ancak ben hem Japonya’nın konumu, hem de salgının dünyada artarak büyümesi nedeniyle olimpiyatların düzenleneceğini düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kurgu-montaj: Rıdvan Tuncer

Kaynak: TRT SPOR

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu