Para Volley

Ölümünden sonra ödül alan hakem

Dan Apol'in hakem profili, birçok hakemin hayalini kurduğu bir şeydi.

Rio 2016 Paralimpik Oyunları’nda görevlendirildiğinde Dan, plaj etkinliği için FIVB tarafından Olimpiyatlara atanan ilk Dünya ParaVolley Paralimpik Oturarak Voleybol Hakemi olma ayrıcalığını kazandı. Bir plaj voleybolu hakemi olarak Dan, daha önce 600’den fazla FIVB ve 3.000 ABD AVP maçını yönetmişti. Plaj voleybolundaki deneyiminin bir sonucu olarak, ParaVolley plaj voleybolunun gelişimine önemli bir katkıda bulunabilirdi.

Rio’da iki ay sonra hakem sandalyesinde ulusal bir voleybol maçını yönetirken Dan’in büyük bir beyin anevrizması geçireceğini ve sevdiği şeyi yaparken 44 yaşında öleceğini kimse tahmin etmiyordu. Uluslararası Oturarak Voleybol Hakemi olarak yapmış olduğu beş yıllık katkısı trajik bir şekilde yarıda kesilmişti.

1987’den beri voleybolla uğraşan Dan, 2006’da  voleybol dünyasında bir başka fırsatla karşılaştı: Colorado Springs’te antrenman yapan ABD milli takımları için gönüllü koçluk olma fırsatı. Spora aktif olarak geri dönmek, Dan’in her zaman en çok istediği şeydi ve bu fırsat ayağına geldiğinde düşünmeden kabul etti. Oturarak voleybolu çok sevmiş ve sporu geliştirmek için ulusal etkinliklerde çalışmaya başladı.

Pek çok uluslararası hakem gibi o da ilk kez uluslararası alanda, Oklahoma’daki 2010 Oturarak voleybol Dünya Şampiyonası’nda çizgi hakemi olarak yer aldı. O anda ParaVolley hakemi olmaya karar verdi. 2011 yılında, Bosna Hersek Saraybosna’da Uluslararası Hakem Kursu’na katılarak ve bu kursu geçerken dileği gerçekleşti.

Uluslararası görevlerinin yanı sıra, çeşitli şampiyonalarda hakemlik yapmaya devam etti. Rio 2016 Paralimpik Oyunları’na görev almadan önce 2014 yılında Polonya’nın Elblag kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda görev yaptı.

Tüm başarılarına rağmen Dan her zaman profesyoneldi, çok saygı görüyordu ve bir rol modeldi. Bir organ ve doku donörü olarak 50’den fazla insanın hayatını daha iyi hale getirmesi, hayata yaklaşımının tipik bir örneğiydi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu