Genel HaberlerManşet

Önemi giderek artan bir uzmanlık: Spor Eczacılığı

Temel Eczacılık uygulamalarına ve kapsamına ilave olarak sporcu sağlığına odaklanmış, daha üst seviye donanım gerektiren yenilikçi ve etki alanı geniş bir uzmanlık alanı olmaya aday bir uzmanlık olarak gündeme geliyor Spor Eczacılığı kavramı.
Dünya genelinde de Spor Eczacılığı uzmanlık dalı günden güne gelişmekte ve yaygınlaşmakta olan bir alan olarak dikkatimizi çekerken sizlere bu alandaki bilgileri ve  gelişmeleri paylaşmak istedik.
Spor yapan herkesin ve özellikle yeni yetişen sporcularla ailelerine tavsiye edeceğimiz bu yazı sizlerle baş başa bırakıyoruz.
Voleybol Aktüel

Spor Eczacılığı Nedir ?

Eczacılık bilimine ait teorik ve pratik uygulamaların,  Sporcu Sağlığı üzerine etkilerini araştıran ve bu alanda çok daha fazla etkili olabilecek güncel uygulamaları  geliştiren bir uzmanlık dalıdır. Çok kapsamlı bir eğitim sürecine sahip olan Eczacılık Eğitimi , aynı zamanda pek çok sağlık alanıyla etkileşimde olmayı gerektirir.

Dünya genelinde gelişmeler ve uygulamar yakından ve imkanlar dahilinde gerçekleştirilen yerinde incelemeler sayesinde ülkemizde de hızla gelişmektedir. Bu alanda kısa sürede yurtdışında sürdürülen çalışmaların benzerlerini ve hatta çok daha kapsamlılarını gerçekleştirmek üzere planlamar ve hazırlıklar devam etmektedir.

Spor Eczacılığı kavramının temelinde sporcuların kullanmakta oldukları her türlü ilaç ve ya ilaç dışı sağlık ürünü ile ilgili kapsamlı danışmanlık hizmetleri sunmak yer almaktadır. Eczacılık mesleğinin varoluş sebebi , insanların sağlıklarının korunması, iyi olma hallerinin devam ettirilmesi veya gerektiğinde iyileşmek amacıyla kullandıkları ya da kullanmak zorunda oldukları her türlü doğal ya da kimyevi kaynaklı maddelere ulaşmak ihtiyacıdır.

Sporun insan sağlığı üzerine etkilerini inceleyen ve bu konuda insan metabolizmasına faydası olacak farmasötik(İlaç etkili/Eczacılık ile ilgili) ürünleri ve bunların üretiminin nasıl olması gerektiğini araştıran bilim dalıdır.

Konuyu biraz daha açmak ve genişletmek gerekirse,

Spor Eczacılığı, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri kapsamında faaliyetlerini sürdürmeyi hedefler.
Eczacı olarak görev tanımlarımızın en başında ilaç ve ilaç dışı sağlık ürünleri hakkında danışmanlık hizmeti sunmak, gelmektedir.
İster hasta olsun, ister sağlık birey olsun hekim tarafından önerilen veya kişisel tercihler neticesinde ilaç ve ilaç dışı sağlık ürünü kullanımı söz konusu olduğunda kişilere en etkin ve en doğru bilgileri sunmak biz Eczacıların görevidir.

Aynı zamanda, kişilere uygun görülen tedavi protokollerinin içeriğinde ilaç ve ya diğer destek ürünleri bulunması durumunda Eczacılar olarak kişi/hasta odaklı danışmanlık hizmeti sunmakta yeni nesil Eczacılık hizmetleri kapsamındadır.

Sporcuların ilaç, besin destek ürünleri, ergojenik ürünler, performans arttırıcı ürünler ve yöntemler kullanmayı planlaması uzman denetimi ile olmadığı takdirde, pek çok sorunu da beraberinde getirebilecek durumlara sebebiyet verebilir.

Bunların en başında bilinçsiz tüketim sonucunda yasaklı ilaç listesindeki ilaç etkili maddelerin sporcular tarafından kullanılma olasılığı gelmektedir.

Spor Eczacılığı uzmanlık dalını temel hatlarıyla tanımladıktan sonra, bu uzmanlık dalında yetkinliğe sahip uzmanların yetişebilmesi için ülke genelinde bir hareket başlatmak ve toplum sağlığına faydalı olabilmek amacıyla ilk adımlar atıldı.

Spor Eczacılığı Hareketi neden ve nasıl başladı?

Özellikle birbirinden farklı seviyedeki Sporcular açısından farkındalık yaratmak için Spor Eczacılığı Organizasyonu bünyesinde Eczacı ve diğer Sağlık Profesyonelleri/Uzmanları olmak üzere bir araya gelmeye başladı.

İnanıyoruz ki bilgi ve deneyim paylaşımlar arttıkça, Spor Eczacılığı uygulamalarına daha yoğun ilgi ve destek gösterilecektir.

Devam edecek…

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu