Para Volley

Oturarak Voleybol 1. Lig 1. Etap Müsabakaları, 31 Ocak’ta Mersin’de oynanacak

2019-2020 Sezonu Oturarak Voleybol 1. Lig 1. Etap Müsabakaları, 31 Ocak-2 Şubat 2020 tarihleri arasında Mersin Toroslar Spor Salonu’nda yapılacaktır. 

Yarışma statüsüne göre toplam üç etaptan oluşacak 1. Lig’de ikinci etap müsabakaları 13-15 Nisan, final etabı müsabakaları ise 29-31 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olup, yarışma yerleri daha sonra duyurulacaktır. 

Müsabakalarda mücadele edecek kulüpler ise şöyle:

1-   ANKARA BATIKENT MESUTEVLER SK. (BAMES)
2-   ANKARA MAHİR BAŞER O. O. SK.
3-   BOLU GENÇLİK MERKEZİ SK.
4-   GAZİANTEP GENÇLİK SPOR SK.
5-   GAZİANTEP BEDENSEL ENG.SK.
6-   K.MARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SK.
7-   KARAMAN AYRANCI GENÇLİK SK.
8-   KARAMAN ENGELLİLER SK.
9-   KARAMAN BELEDİYE SK.
10- KIRIKKALE TÜM ENGELLİLER SK.
11- KONYA ENGELLİLER SK.
12- KONYA ŞİRİN GENÇLİK SK.
13- MERSİN BEYAZ AY DERNEĞİ SK.
14- FETHİYE GENÇLİK HİZMETLERİ SK.
15- SAMSUN KUZEYYILDIZI SK.
16- GAZİANTEP ŞEHİTKAMİL ENGELLİLER SK.

Oturarak Voleybol 2019-2020 Sezonu Etaplı 1. Lig Yarışma Statüsü aşağıdadır: 

              TÜRKİYE BEDENSEL ENGELLİLER SPOR FEDERASYONU

 

2019-2020 SEZONU OTURARAK VOLEYBOL

ETAPLI 1. LİG YARIŞMA STATÜSÜ

 

BİRİNCİ ETAP;   Yeri ve Tarihi :  …………………  31 OCAK 1-2 ŞUBAT 2020

İKİNCİ ETAP ;  Yeri ve Tarihi :    ……………….    13-14-15 NİSAN 2020

FİNAL ETABI :  Yeri ve Tarihi :   ……………….      29-30-31 MAYIS 2020

 

SIRA NO İL İ TAKIM ADI
1 ANKARA BATIKENT MESUTEVLER SPOR KLB.  (BAMES)
2 ANKARA MAHİR BAŞER O.O.  SPOR KLB.
3 BOLU GENÇLİK MERKEZİ SPOR KLB.
4 GAZİANTEP GENÇLİK SPOR SPOR KLB.
5 GAZİANTEP OMİRİLİK ENG. SPOR KLB.
6 KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR KLB.
7 KARAMAN AYRANCI GENÇLİK SPOR KLB.
8 KARAMAN KARAMAN ENGELLİLER SPOR KLB.
9 KARAMAN KARAMAN BELEDİYE SPOR KLB.
10 KIRIKKALE TÜM ENGELLİLER SPOR KLB.
11 KONYA KONYA ENGELLİLER SPOR KLB.
12 KONYA ŞİRİN  GENÇLİK SPOR KLB.
13 MERSİN BEYAZ AY DERNEĞİ SPOR KLB.
14 MUĞLA FETHİYE GENÇLİK HİZMETLERİ SK.
15 SAMSUN KUZEYYILDIZI SK.
16 GAZİANTEP ŞEHİTKAMİL ENGELLİLER SK.

 

                                     TAKIMLAR

 

              

                                 

                          A GRUBU                            B GRUBU                                               C GRUBU

S.NO KULÜP ADI S.NO KULÜP ADI S.NO KULÜP ADI
1   1   1  
2   2   2  
3   3   3  
4   4   4  
5     5   5  

               

  • Müsabakalar Oturarak Voleybol Yarışma Talimatı ve İlgili diğer Yönergelerin hükümlerine göre oynanacaktır.

      2- Yarışmalar iki grup etabı ve bir Final Etabı üzerinden oynanacaktır.

     3- 1. Ligin oluşumu: 2019 – 2020 Sezonunda müsabakalara katılmak için müracaat eden takımlardan şartları uygun bulunan ve taahhütname imzalayan takımlardan 1. Lig oluşturulur.

        Her yıl katılım durumuna göre statü yeniden belirlenecektir,

     4-1. Lig 2019– 2020 sezonunda katılım dilekçesi veren takımın sayısına göre gruplar oluşturulup 3 etaplı, (2 grup etabı,1 Final etabı) etaplı lig usulüne göre oynanacaktır.  

  5-Sporcu Lisansları

2019-2020 Sezonunda sporcular kendi adlarına düzenlenmiş Oturarak voleybol (Ferdi branşta eklenebilir) branşına ait lisans ve Klasifikasyon kartına sahip olacaktır.

Sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer Talimatı (8-i bendi)

Sporcu lisans sayısı federasyon faaliyetlerine katılan sporcular için Ampute Futbol, Tekerlekli Sandalye Basketbol ve Oturarak Voleybol branşlarından herhangi bir tanesi ile birlikte en fazla 2 ferdi branşta lisans çıkartabilirler. Sezon bitmeden başka bir spor dalında lisans çıkartamaz.

Diğer takım sporlarında (TS Basketbol ve Ampute Futbol) oynadığı ve lisansı olduğu tespit edilen sporcuların lisansları iptal edilecek, hakkında cezai işlem uygulanacaktır.

 

 6-Engelli sporcu sayısı

2019-2020 Sezonunda takımlar klasifikasyonları yapılmış 5 Engelli sporcu ve 1 Minimal Engelli sporcuyla sahaya çıkacaklardır. Engelli sporcular kendi aralarında, Minimal Engelli sporcular kendi aralarında olacak şekilde oyuncu değişimi yapacaklardır. Kurallara uymayan değişiklik talepleri kabul edilmeyecektir. Bu sistemde oyundaki Minimal Engelli sporcu sayısında artma yönünde ( 3 Engelli 3 Minimal Engelli) değişiklik yapılamayacak olup, azaltma yönünde (6 Engelli ) değişimi yapılabilecektir.

Takımlar genel takım kadrosunda en fazla 3 Minimal Engelli sporcu bulundurabileceklerdir.

 

   7-Veli izin belgesi

Takım kadrosunda 18 yaşından küçük sporcu bulunduran kulüpler sporcuların Anne veya babasının imzası bulunan veli izin belgesi almak ve ibraz etmek zorundadır. Veli izin belgesi olmayan sporcular müsabakalarda oynatılmayacaktır.

 

8-Antrenörlük

 

2019-2020Sezonunda takımların kadrolarında yarışma talimatında yer alan antrenörlük şartlarına sahip, Sezon başı düzenlenen gelişim seminerine katılmış ve vizesi yapılmış olan antrenörler görev yapabileceklerdir.

 

2019-2020 Sezonda bir antrenör kulübünden ilişik kesmediği sürece farklı liglerde ve takımlarda görev yapamaz. Antrenör kulüpten ayrıldığına dair belgeyi federasyon ibraz ettikten sonra başka bir kulüpte antrenör olarak görev yapabilir.

 

Aynı sezonda antrenörlük şartları tutan bir sporcu başka liglerde ve takımlarda antrenörlük yapamaz. Ancak sporcu/antrenör lisansını iptal ettirip, iptal belgesini federasyona ibraz edip onay aldıktan sonra sporcu/antrenör olarak görev yapabilir.

Şartları uymayan antrenörlerin takımlarının başında sahaya çıkmalarına izin verilmeyecektir.

 

2019-2020 sezonunda takımlar sahaya antrenörsüz çıkabileceklerdir.

 

9-Kıyafet

2019-2020 Sezonunda takımlar yarışma talimatının 8.maddesindeki kıyafet hükümlerine ve federasyon sayfasında ilan edilen müsabaka kıyafet yönetmeliğine (Eşofman, Forma, Alt pantolon ,şort) uymak zorundadırlar. Takımlar reklam-Sponsorluk almaları halinde reklam-sponsorluk anlaşmasının bir nüshasını federasyona etap öncesi göndermek zorundadır.

 

 

 

 

10- Reklam ve Sponsorluk

     2019-2020 sezonunda müsabaka kıyafetlerine reklam alan kulüpler aldıkları reklamlarla ilgili olarak yarışma talimatının 8.maddesinin 9.bendinde yar alan hükümlere uymak zorundadır. Uymayan takımlar hakkında cezai işlem yapılacaktır.

 

11-Transfer Dönemleri ve Transfer Bedelleri

Sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer Talimatının 8. Maddesi (c) ve (d) bendine göre; Takımlar birinci ve ikinci etap (2.Etabın başlamasından bir gün önceki mesai saati bitimine kadar) arasında transfer yapabilirler.

  1. c) Sporcular, liglerin birinci devresinin bitimi ile ikinci devresinin başlangıç tarihleri arasında (Etabın başlamasından bir gün önceki mesai saati bitimine kadar), kulüplerinden geçici bonservis (ilişiksiz belgesi) almaları halinde, sezon içinde müsabakalara katılmış olsalar dahi, taahhütname aranmaksızın ara transfer yapabilirler.
  2. d) Sporcular, liglerin birinci devresinin bitimi ile ikinci devresinin başlangıç tarihleri arasında (Etabın başlamasından bir gün önceki mesai saati bitimine kadar), lisanslı olduğu kulüpten izin almak kaydıyla, başka bir kulübe geçici transfer yapabilirler. Bu sporcular, sezon bitiminde hiçbir belge aranmaksızın, lisanslı oldukları kulübe geri dönerler.

 Sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer Talimatının 8. Maddesi (c) ve (d) bendine  göre ;  

Takımlar birinci ve ikinci etap arasında transfer yapabilirler.

  1. c) Sporcular, liglerin birinci devresinin bitimi ile ikinci devresinin başlangıç tarihleri arasında, (Etabın başlamasından bir gün önceki mesai saati bitimine kadar) kulüplerinden GEÇİCİ BONSERVİS (İlişiksiz belgesi) almaları halinde, sezon içinde müsabakalara katılmış olsalar dahi, taahhütname aranmaksızın ara transfer yapabilirler.
  2. d) Sporcular, liglerin birinci devresinin bitimi ile ikinci devresinin başlangıç tarihleri arasında, lisanslı olduğu kulüpten izin almak kaydıyla, başka bir kulübe geçici transfer yapabilirler. Bu sporcular, sezon bitiminde hiçbir belge aranmaksızın, lisanslı oldukları kulübe geri dönerler.

1.lig takımları süper ligden oyuncu transferi yapamazlar.

  Yabancı Uyruklu sporcular İçin

 Sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer Talimatının 8. Maddesi (e), (f)  ve (g) bendine göre;

  1. e) Yabancı uyruklu sporcuların tescil lisans ve vize işlemleri her zaman, transfer işlemleri ise liglerin başlangıcından önce ve ara verme döneminde yapabilir.
  2. f) Transfer yapan spor kulübü; yabancı uyruklu sporcuların oturma izinleri ve diğer işlemlerini yaptıktan sonra il müdürlüğü aracılığı ile federasyona bildirilir. Federasyon tarafından sporcunun ülkesinden izin aldıktan sonra uygun görüş yazısının İl müdürlüğüne bildirilmesi üzerine lisans işlemleri il müdürlükleri tarafından yapılır.
  3. g) Türkiye ‘de bir spor kulübüne gelen sporcunun yine Türkiye’de yapacağı tescil, Lisans, Vize ve Transfer işlemleri sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer yönetmeliği ile talimat çerçevesinde yapılır.

      

    12-2019-2020 Transfer Bedelleri

Süper ligden transfer edilecek oyuncular için 3.000 TL ( ÜÇ BİN LİRA)

1.ligden transfer edilecek oyuncular için 2.000 TL ( İKİ BİN LİRA)

  1. e) 2019- 2020 Sezonu öncesinde Süper Ligden takım çekilmesi halinde, 1. Ligde dereceye giren takımlardan sıralamaya göre çekilen takımın yerine 1. Lige takım davet etme yetkisi Federasyona aittir.

       

  Türkiye Kupası

  13-Türkiye Kupası düzenlenmesi halinde, bir önceki yıl ilk iki (2) sırayı alan takımlar kupaya katılma hakkı kazanırlar.

  14- Etaplar:    

BİRİNCİ ETAP;   Yeri ve Tarihi :  …………………       30-31 OCAK- 1 ŞUBAT 2020

İKİNCİ ETAP ;  Yeri ve Tarihi :    ………………..         13  14-15 NİSAN 2020

FİNAL ETABI :  Yeri ve Tarihi :  ………………….          29-30-31 MAYIS 2020

   Etap Müsabakaları (1.ve 2.Etap): Oturarak Voleybol 1. Liginde 1. ve 2. Etap Müsabakaları A ,B, C gruplarında  toplam …… takım ile ….. erli 3 (Üç) grupta (A,B,C grubu) belirlenen fikstüre göre kendi aralarında iki etap (1.ve 2. etap) müsabakalar yapacaklardır. İki etap sonunda;

Final Grubu; Gruplarında (A.B.C) 1.ve 2. (Birinci ve İkinci)olan takımlar tek devreli final grubu müsabakalarında oynamaya hak kazanırlar. Final grubu maçları Federasyonca belirlenen ilde ve ilan edilen tarihte tek devreli lig usulüne göre turnuva maçları oynarlar. Final müsabakaları sonunda alınan puanlara ve averaja göre yapılan sıralamada 1. ve 2. (Birinci ve İkinci)) sırayı elde eden takımlar Türkiye Oturarak Voleybol (Paravolley) Süper Ligine yükselirler.

Gruplardan gelen ve aşağıdaki şekilde oluşan takımlar Final müsabakalarını TBESF tarafından belirlenecek ilde Tek Devreli Lig usulüne göre turnuva maçları oynarlar.

A GR. 1. ……………………….

A GR. 2. ……………………….                                     Tarih:…………………………

B GR. 1. ……………………….                                      Yer :………………………….

B GR. 2. ……………………….

C GR. 1. ……………………….

C GR. 2. ……………………….

-1.Ligde Klasman Müsabakaları oynanmayacaktır.  

– Birinci ligde küme düşme yoktur.                

-Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu fikstür çekiminden önce müsabakaların oynama şeklinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

 

15-  2018-2019 sezonunda 1. Ligde müsabakalara katılan takımlar Federasyon tarafından oluşturulacak 2019-2020 sezonu ile ilgili statüde yer alacaklardır.

1.Lig Statüsü takımların katılım durumuna göre her yıl Federasyon tarafından yeniden belirlenecektir,

 

 

16 -Yabancı Oyuncu

2019-2020 sezonunda yabancı oyuncu sayısı

Sporcu Lisans Tescil Vize ve Transfer Talimatı (Madde 7)

Ülkemizde tescil vize ve transfer işlemi (c bendi) Oturarak Voleybol branşında Kadın- Erkek 2 (iki ) yabancı uyruklu sporcu ile lisans vize ve transfer işlemi yapabilirler.

 

17-GENÇ OYUNCU

2019 -2020 Sezonunda her takım 20 yaş altı en az 1 genç oyuncu bulundurmak zorundadır.

 

18- Mali Yaptırımlar

Sezon başında müsabakalara katılmayı taahhüt eden takımlar ligi  (1. Etap, 2. Etap ve Final Etabı) tamamlamak zorundadır. Mücbir sebepler (Doğal afet ve iklim şartları, Kanuni Grev, Seferberlik İlanı, Savaş Hali, Genel Salgın Hastalık, vb. durumlar), Trafik kazası veya Kulübün kapatılması vb. nedenler dışında bir nedenle ligi tamamlayamayan takımlar,

Daha önce oynadıkları müsabakalarda Federasyon’dan aldıkları yevmiye ve yollukları, yasal faizi ile birlikte iade etmek zorundadırlar.

 

 

2019 – 2020 OTURARAK VOLEYBOL (PARAVOLLEY) SEZONU 1. LİG

 

 

19-PUANLAMA SİSTEMİ:

  1. A) Bu sistemde, önceden belirlenmiş fikstüre göre, kulüp takımlarına puan esasına göre birbirleri ile seri müsabakalar yaptırılır ve müsabaka sonucu elde edilen puanlara göre sıralama yapılır.

3 – 0 ve 3 – 1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (3) puan,

3 – 2 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (2) puan,
2 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (1) puan,
1 – 3 ve 0 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (0) puan verilir.
Hükmen galibiyet alan takımın toplam puanına (3) puan eklenir. Setler 25-0, 25-0, 25-0 olarak tescil edilir.

Bir veya birkaç takım tarafından kazanılan puanların eşitliği halinde, sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır.
       Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde; set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılır.
Eşitliğin kazanılan set sayılarına göre de devam etmesi halinde; eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır.
       Eşitlik yine de bozulmamışsa bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki maç, puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.

 

 

20-TOP:   MİKASA MVA 200 (Lacivert-Sarı)  Renkli Top ile oynanacaktır.

 

 

 

 

 

21-TEKNİK KADRO:

 

2019-2020 Sezonunda 1. Lig Kulüplerinin resmi müsabaka kadroları ise en fazla 12 (on iki) sporcu olarak belirlenmiştir.

 

2019-2020 Sezonunda bir takımda 12 Sporcu,1 Yönetici,1 antrenör olmak üzere toplam 14 kişiye ödeme yapılacaktır.

NOT: Yöneticiler kulüp üyesi olmak zorundadır ve kulüp yönetim kurulu kararı gerekmektedir.

 

-Türkiye 1.liginde sahaya çıkacak teknik ekibin ( Koç, Yardımcı Koç, Fizyoterapist, Masör) sezon için Federasyondan FOTOGRAFLI sahaya çıkış belgesi alması zorunludur

 

– Başhakem resmi ısınmayı başlattıktan sonra, oyun sahasında sadece müsabaka cetvelinde isimleri yazılı bulunanlar kalacaktır.

 

Statüde yer almayan her türlü konuda Yarış Talimatının ilgili hükümleri geçerlidir.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu