Para Volley

Oturarak Voleybolda Yılın Oyuncusu

Monique Burkland (Ardmore, Oklahoma), 2020 Paralimpik Oyunları’ndan bir önceki yıl olan 2019 da 25-0 lık bir seri tutturan ABD Kadınlar Ulusal Oturarak Voleybol Takımı’nda öne çıkan oyuncu oldu.

Bireysel olarak Burkland, 2019 ABD Voleybolunda Yılın Kadın Oturarak Voleybolcusu seçildi. Takım arkadaşı  Tia Edwards (Skiatook, Oklahoma) ise 2019 un En İyi Gelişme Gösteren Kadın Oturarak Voleybol Oyuncusu seçildi.

ABD Kadın Oturarak Voleybol Takımı dünya sıralamasında 1 numarada yer alıyor ve 2020 Paralimpik Oyunları’na katılmayı garantilemiş durumda. ilk yenilmezlik sezonunu 2019’da kaydetti ve bunu bireysel olarak kazanılan çeşitli ödüllerle taçlandırdı. ABD Takımı, yılı Dünya ParaVolley World Super 6’yı kazanarak bitirdi. ABD, sezonda etkileyici bir 25-0 lık rekor kırdı ve bunlardan sekizi son Dünya ParaVolley şampiyonu Rusya’ya karşı elde etti. 2017 ParaVolley Pan Am Şampiyonasının başlangıcından beri, toplamdaki rekoru 51-1 ve tek yenilgiyi 2018 Dünya ParaVolley Dünya Şampiyonası final maçında Rusya’ya karşı aldı.

Monique Burkland

Burkland, 2019 yılında ABD takımının 25 maçının 24 üne ilk altıda başladı ve 85 setin 79 unda yer aldı. Set başına 4.18 sayı ortalaması ile takımın en skorer ismi olurken 2.66 top öldürme, 0.78 blok ve 0.73 ace ortalamasına sahip oldu. Burkland, yaptığı hücumların %45.9 unu sayıya çevirmeyi başardı ve 0.330 hücum ekinliğine sahip oldu.

Burkland, “Yılın Oyuncusu’na layık görüldüğüm için mutluyum çünkü bu bana tüm sıkı çalışmam ve eğitimimin hala işe yaradığını gösteriyor” dedi. “Her gün biraz daha iyiye gidebilirsem, bu da takımımın daha iyi hale geldiği anlamına geliyor. Gelecek yıl ve Tokyo 2020’de bizi neyin beklediğini görmek beni heyecanlandırıyor. ”

Hücumda bu kadar etkileyiciyken, savunmada da bir yıldız gibi yetenekli. Set başına 1.01 top kurtarma yüzdesine sahip ve takımında 0.581 gibi yüksek ir top karşılama yüzdesi ile oynuyor. Burkland ayrıca Japonya’da Kasım ayında düzenlenen ParaVolley World Super 6 da En İyi Servis Atan Oyuncu seçildi.

ABD Kadınlar Ulusal Oturarak Voleybol Takımı Baş Antrenörü Bill Hamiter, 2019 yılındaki tutarlı yüksek seviye oyunundan dolayı Burkland’a övgüde bulundu.

Hamiter, “Monique Burkland bu yıl olağanüstü bir iş çıkardı” dedi. “Servis yetenekleriyle tanınıyor, ama harika bir oyuncu. En iyi pasörümüzdü, en yüksek top öldürme yüzdesine sahipti, en yüksek hücum etkinliğine sahipti, puanlar için ikinci en yüksek bloklara sahipti ve bu yıl takım için en yüksek top kurtarma yüzdesine sahipti. ”

Burkland’ın sahada birden fazla pozisyonda oynayabilmesi, sezon boyunca takım için oldukça değerliydi.

Hamiter, “Monique pasör çaprazı veya orta oyuncu olarak kullanılabilir, bu da maç planlarını tasarlarken bana önemli miktarda esneklik sağlar” dedi. “Sahadaki varlığı bize çoğu takımın sahip olmadığı ek bir boyut veriyor.”

Burkland, “Çok şey ifade ediyor, çünkü tüm küçük şeylerin bir araya geldiğini ve bizim için iyi çalıştığını gösteriyor” dedi. “Her zaman olduğu gibi, geliştirilecek taraflarımız var ve rakiplerimizin önünde olmaya devam etmek için zorlamaya devam etmeliyiz.”

ABD 2019’da yenilmezken ve son 52 maçının 51’ini kazanırken Burkland, “küçük şeyleri doğru” yapmanın Paralimpik Oyunlar zamanı geldiğinde büyük bir fark yaratacağına inanıyor.

Burkland, “Antrenörümüz Bill Hamiter’in bize vurguladığı en büyük şeylerden biri küçük şeyleri doğru yapmak” dedi. “Küçük şeyleri doğru yapmaya devam edersek, o zaman büyük şeyler yerine oturacaktır. Ayrıca takım dinamiği üzerinde çok çalışıyoruz ve bu da bizi birbirimizle sahada ve dışarda rahat etmemizi sağlıyor. ”

Tia Edwards

2019 yılında 12 maça ilk altıda başladı. Toplamda, set başına 2.24 toplamda ise 103 sayı ile oynadı. Edwards, 2019 yılında set başına 1.28 top öldürme, 0.50 blok ve 0.46 ace oranları tutturdu. Oynadığı 46 sette 0.300 hücum yüzdesi ile oynarken verimlilik puanı 39.3 oldu.

Edwards, “Bu onuru aldığım için minnettarım” dedi. “Neredeyse altı yıldır eğitimime saatlerce çaba, gözyaşı ve bağlılık gösteriyorum. Kariyerimde bu noktaya gelmemi sağlayan takım arkadaşlarım ve teknik ekibimi unutmak olmaz.”

Hamiter, “Tia Edwards, geçen yılki oyununda önemli istatistiksel iyileştirmeler yaptı,” dedi. “Geliştirmemiz için ona yardımcı olduğumuz birkaç temel beceri hücum ve blokda oldu. Hücum yüzdesi% 11, blok yüzdesi% 7 arttı. ”

Sol elinde doğuştan gelen bir doğum kusuru ile doğan Edwards, 2019 yılında oyunda zorlu fiziksel bir değişiklikle birlikte önemli gelişmeler kaydetti.

Hamiter, “Çalışanlar Tia’yı, oynarken daha önce hiç yapmadığı prostetik bir kol kullanmaya zorladı” dedi. “Değişimi kabul etti ve bu önemli değişikliği yapmak için çok çalıştı. Gerçekten çok şeyler çekti. Protez kolu ile rahat etmeyi sürdürdüğü için daha fazla gelişme bekliyorum. ”

Edwards, “Neredeyse 25 yıldan uzun bir süre sonra bir kolla oynadığım için şimdi bazı zorluklarım var” dedi. “Pas vermeyi, sete düzen sağlamayı ve servis kullanırken topu nasıl atacağımı yeniden öğrenmek zorunda kaldım. Gelişimimden sonra hepsi çok farklı. En iyi blokör ben değildim, çünkü diğer takımlar benim bloğumun üzerinden vururdu. Şimdi kolum olduğundan  kesinlikle rakipleri tehdit ediyor. Demek ki artıları ve eksileri var! ”

Bill Kauffman

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu