Dünya

Oyuncu olarak hem plajda hem salonda 4 Olimpiyat altını

Voleybol ve plaj voleybolu dünyasında tek bir gerçek efsane sorulsaydı, o efsanenin adı Karch Kiraly olurdu. Şu anda FIVB Teknik ve Koçluk Komisyonu üyesi ve ABD kadın milli voleybol takımının baş antrenörü olan 61 yaşındaki Amerikalı, ikisi salon voleybolu oyuncusu, biri plaj voleybolcusu iken olmak üzere dört Olimpiyat altın madalyası kazandı ki geri kalanı salon voleybolunda antrenör olarak kazandı. Bütün bunlar onun inanılmaz voleybol kariyerinde sayısız kupa, madalya, ödül ve başarı arasında yer alıyor.

1960 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde eski Macar genç milli takım oyuncusu Laszlo Kiraly’nin ailesinde Charles Frederick Kiraly olarak dünyaya geldi, voleybol oynamaya altı yaşında babasının teşvikiyle başladı. Charles, ilk plaj voleybolu turnuvası için babasıyla takım kurduğunda sadece 11 yaşındaydı.

Bir salon lise oyuncusu olarak olağanüstü voleybol yeteneğini gösterdi ve ABD genç milli takımındaki yerini aldı. Karch, Los Angeles’ta üniversite diplomasını alırken, takma adıyla daha iyi tanınmaya başladı, UCLA Bruins için pasör ve pasör çaprazı olarak oynadı, üç NCAA Şampiyonası şampiyonluğu ve bir gümüş madalya kazandı ve 1981 ve 1982 yıllarında iki kez En Olağanüstü Oyuncu olarak onurlandırıldı.

1981’de Kiraly üst düzey milli takıma pasör çaprazı olarak katıldı. ABD’yi temsil ettiği dokuz yıl boyunca hem Los Angeles 1984 hem de Seul 1988’de Olimpiyat şampiyonluğu kazandı. Kore’deki Oyunlarda MVP seçildi. Buna ek olarak, Kiraly ve takım arkadaşları 1986 FIVB Voleybol Dünya Şampiyonası, 1985 FIVB Voleybol Dünya Kupası, 1987 Pan Amerikan Oyunları ve 1983 ve 1985 NORCECA Şampiyonalarında altın madalya ve ayrıca Goodwill Games 1986 gümüş madalya kazandı. Kiraly, turnuvanın hem 1985 hem de 1989 sezonlarında Dünya Kupası MVP’si seçildi.

1.88 boyundaki sporcu, milli takım kariyerini tamamladıktan sonra iki sezon profesyonel olarak İtalya’da forma giydi. Kulüp takımı Il Messaggero Ravenna ile Kiraly, 1991 FIVB Voleybol Kulüpleri Dünya Şampiyonasını ve MVP ödülünü kazandı. Ayrıca CEV Avrupa Şampiyonlar Kupası, İtalya ulusal şampiyonası ve İtalya ulusal kupasında kupalar kazandılar.

Bu arada, Karch Kiraly, 1978’den 2007’ye kadar dört farklı yıla yayılan plaj voleybolunda aktif bir profesyonel kariyer sürdürdü. 54 gümüş ve 46 bronz madalya ekleyerek ABD’nin yerel turnuvalar tarihinde 144 kez ile  en fazla turnuvayı kazandı.

1987’den 2003’e kadar uluslararası alanda oynadı ve Atlanta 1996 Olimpiyat Oyunları’nda Kent Steffes ile ortaklaşa erkekler plaj voleybolunda ilk Olimpiyat şampiyonu olarak zafer kazandı. New York’taki 1998 İyi Niyet Oyunları’nda podyuma çıktı ve Adam Johnson ile birlikte gümüş madalya kazandı. Kiraly ayrıca FIVB turnuvalarında iki gümüş ve bir bronza ek olarak 1988 Brezilya Açık ve 1989 Japonya Açık’ta dünya çapında altın madalya kazandı.

Kiraly, 1986 ve 1988’de FIVB tarafından iki kez Dünyanın En İyi Oyuncusu seçildi. 2001’de FIVB 20. Yüzyılın En İyi Erkek Voleybolcusu olarak onurlandırıldı. O yıl Uluslararası Voleybol Onur Listesi’ne girdi. Daha sonra, 2008’de Kiraly, ABD Olimpiyat Onur Listesi’ne de alındı.

Karch Kiraly’nin ilk koçluk deneyiminde, oğullarının lise takımının asla kazanmayan bir kadrodan şampiyonluk kazanan bir kadroya dönüşmesine yardımcı oldu. Üst düzey antrenörlük kariyeri, 2009 yılında ABD kadın milli takımının baş antrenörü Hugh McCutcheon’un kendisini asistan olarak davet etmesiyle başladı. Bu rolde, Amerikalıların Londra 2012 Olimpiyat gümüşüne, 2010, 2011 ve 2012 FIVB Voleybol Dünya Grand Prix şampiyonluklarına, 2011 Dünya Kupası gümüşüne, 2011 NORCECA Şampiyonası altın madalyasına, 2011 Pan American Games bronz madalyasına ulaşmasına yardımcı oldu. Pan Amerikan Kupası’nda bir altın ve iki bronz madalya kazandı.

Kiraly, 2013 yılında baş koçluk pozisyonunu devraldı ve ABD ekibinin başarı yolculuğunda liderlik etmeye devam etti. 2014’te ilk Dünya Şampiyonası şampiyonluğunu kutladılar. 2015 yılında başka bir Dünya Grand Prix kupası kazandılar. 2016’da tekrar Olimpiyat podyumuna çıkarak Rio de Janeiro bronzunu kazandılar. 2018 ve 2021 yılları arasında, FIVB Voleybol Uluslar Ligi’nin ilk üçünün değişmez kazananları oldular. Bu arada Kiraly, ABD’yi iki Dünya Kupası madalyasına, iki FIVB Voleybol Dünya Büyük Şampiyonlar Kupası podyumuna, bir Dünya Grand Prix gümüşüne ve NORCECA ve Pan American kıta turnuvalarında çeşitli kupa ve madalyalara yönlendirdi.

Koçluk kariyerinde şimdiye kadarki en önemli olay olan Ağustos 2021’de Kiraly liderliğindeki Amerikan takımı tarihi bir başarıya imza attı. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda ilk Olimpiyat şampiyonluklarını kazandılar. Böylece Karch Kiraly, hem oyuncu hem de antrenör olarak olimpiyat altını kazanan ilk erkek voleybolcu oldu. Daha sonra Kiraly, Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi tarafından Yılın Olimpiyat Antrenörü seçildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu