Genel Haberler

Oyunculuktan Baş Antrenörlüğe Uzanan Bir Başarı Öyküsü

Grupa Azoty Zaksa KĘDZIERZYN KOŹLE, teknik direktör Nikola Grbić’in rehberliğinde, CEV Şampiyonlar Ligi Voleybolu 2021 sezonunda İlk kez Erkekler finallerine ulaşarak kulüp tarihinde yeni bir sayfa açtı.
Efsanevi Sırp pasör, 2019 yılından beri Zaksa’nın başında. 2021 Şampiyonlar Ligi’nde  Grbić’in kadrosu voleybol dünyasını hayrete düşürdü ve son şampiyon Cucine Lube Civitanova’yı ve Rus devi Zenit Kazan’ı Altın Set skorlarıyla eledi.

Başarılarının sırrı sorulduğunda, bunu etkileyen birçok faktör olduğu düşüncesinde. İlk olarak, kulüpteki ilk günlerinden beri oyuncuları onları Avrupa’nın en güçlü takımlarına karşı oynamaya hazırlamaları için hazırladı. Başarılı olmak için çok çalışmak gerekli diye düşünüyor. Bunun için oyuncuları, kendi geçmiş tecrübelerinden ve geçmişten bazı maçlardan bahsederek hazırlamaya çalıştı.

İkinci olarak, fiziksel hazırlık çok önemlidir. Çünkü onsuz altın set oynayamazsınız. Bir takımın performansı için fiziksel yön çok önemlidir, çünkü kazanmak ve odaklanmak isteyebilirsiniz, ancak bacaklarınızda güç olmadan hiçbir şey yapamazsınız.

Üçüncüsü, sezonun başlarında Zaksa pek çok zor anlar yaşadı ancak galip gelerek tüm engelleri aşmayı başardılar. Bu onların güven oluşturmasını sağladı ve bu tür sorunları aşabileceklerini kanıtladı. Başarıya ulaşmak, tüm yapboz parçalarını bir araya getirerek  aylar veya yıllar boyunca inşa ettiğiniz bir şey. Zaksa oyuncuları arasında harika bir takım kimyası, atmosferi ve oyuncular arasında ilişkiler söz konusu idi.

Grbic, aktif olarak voleybolu bıraktıktan sonra, 2014 yılında antrenörlük kariyerine başladı. 2019’da Grupa Azoty Zaksa KĘDZIERZYN KOZLE’nin baş antrenörü oldu ve bu kulüp ile iki Polonya Süper Kupası ve Polonya Kupası [2021] kazandı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu