Genel Haberler

Oyunu Okumak Doğuştan Gelen Bir Yetenek mi?

Oyunculara öğretebileceğiniz bir şey okumak mı? Bir koç arkadaşınızın sorduğu sorunun temeli budur.
Bu yüzden bir süredir bunu düşünüyorum: Bir oyuncuya savunmada oyunu okumayı öğretebilir misin yoksa bu doğal bir yetenek mi? Hiç kimse bana oyunu okumayı öğretmemiş gibi hissediyorum; Ben bunda doğal olarak iyiydim.
İlk cevabım, voleybol oyununu okumak için doğal bir yetenek diye bir şey olmadığıdır. Bir sporda okumak, doğası gereği tamamen bağlamsaldır. Yardımcı olan diğer sporlardan deneyimler olabilir ve kesinlikle görme keskinliği rol oynar, ancak gördüklerinizi bir neyin gelmekte olduğuna dair bir anlayışa dönüştürmek için bilgi ve deneyime ihtiyacınız vardır.
Dolayısıyla, bana göre, birisinin “doğal” okuma yeteneği olarak gördüğü şey, muhtemelen gerçek bağlamsal anlamadan çok görsel yeteneklerle ilgilidir. Aksine kanıt duyduğuma sevindim. Bununla birlikte, oyuncuların daha iyi okumayı öğrenebileceğini kesinlikle söyleyebilirim. Ve doğal bir unsur olsa bile, onu yine de geliştirebilirsiniz.
Bu durumda, oyuncuların daha iyi okumasına yardımcı olmak için ne yapabiliriz?
Görsel ipuçları sağlayın
Okumak, görsel ipuçlarını almakla ilgilidir. Bu, elbette, dikkat etmekle başlar. Bir keresinde bir ekiple okuma hakkında özellikle de sahanın diğer tarafında neye baktıkları hakkında bir konuşma yapmıştım. İçlerinden biri, açıkça topu sadece izlediğini itiraf etti. Açıkçası, bu yeterli değil.
Peki oyuncular neye bakıyor? Neye bakmaları gerekir?
Brüt düzeyde, durumsal bağlamı anlamaları gerekir. Pasör ön sırada mı yoksa arka sırada mı? Vurucular nerede bulunuyor? Geçişin kalitesi nedir? Bunlar, rakibin olası eylem aralığını daraltmanıza izin veren türden şeylerdir.
Daha mikro düzeyde, vurucunun yaklaşma çizgisi nedir? Saldırganın vuruş omuzuna göre top nerede? Yaklaşımları hızlı mı yoksa yavaş mı? Senin bloğun nerede? Set ne kadar hızlı? Ortanız zamanla kapanacak mı? Set ağdan ne kadar uzakta?
Oyuncuların, bir sonraki adımın ne olacağını onlara anlatacak ipuçlarını sürekli izlemeli ve aramalıdır. Koç olarak göreviniz, onlara bu ipuçlarının ne olduğunu öğretmektir.
Onları duruma sokmak
Oyunculara ne arayacaklarını öğretebilirsiniz, ancak onlar bunu yapmaları için onları pozisyona koyarsanız gerçekten öğreneceklerdir. Alıştırmaların ve oyunların iki amacı bölümünde de belirttiğim gibi, bu onları doğru oyun bağlamına koymak ve onlara ihtiyaç duydukları geri bildirimi almak için doğru platforma sahip olmak anlamına geliyor.
İlk kısmı oldukça kolay. İhtiyacınız olan bağlamı yaratabilecek her türden oyun ve alıştırma var. İşin püf noktası, doğru geri bildirimi almaktır. Bunu yapmak için, muhtemelen oyuncuyla çok benzer bir aksiyon görüşüne sahip olmanız gerekir. Örneğin, 6. Pozisyonda oynayan savunucunuzla çalışıyorsanız, onların ne gördüğünü görebilmek için muhtemelen onların arkasında durmanız gerekir. Önlerinde ne olduğunu bilmiyorsanız onlara geri bildirim sağlamak gerçekten zordur.
Bununla birlikte, arkalarında durmanın bir alternatifi oraya bir kamera yerleştirmektir. Bu, oyuncuya geri bildirim vermenin mükemmel bir yolu olabilir. Video gecikmesi kullanırsanız veya başka bir şekilde geri sarabilir ve şeyleri tekrar görmelerine izin verebilirseniz, aslında ikinci bir bakışa sahip olabilirler.
Dinamiği değiştirmek
Yukarıdaki bölümün ilk bölümünde ele alınması gerektiğini düşündüğüm bir unsur var. Bazen, okuma kapasitelerini genişletmek için oyuncuları normal kalıplarından çıkarmanız gerekir. Özellikle genç oyuncular arasında “rollerini” oynama eğilimi var. Sahadaki bir pozisyona giderler ve orada topun gelmesini beklerler. Gerçek okuma söz konusu değil. Neden? Çünkü Koç onlara öyle olmalarını söylediği yerdi.
Bu zihniyeti değiştirmek için oyuncuları farklı bir duruma – sadece “pozisyonlarını” oynayamayacakları bir duruma koymalısınız.
Bunun harika bir örneği, çiftler (2’ye 2) ve diğer ilgili küçük taraflı oyunlardır. Oyuncuların sorumluluk alanını genişleterek bunu daha geniş bir bağlamda da yapabilirsiniz. Örneğin, 3 ön sıra ve 2 arka sıra oyuncusu olan 5’e 5 oyun oynayabilirsiniz. Bu tür durumlar, savunucuların daha fazla alanı kapsamasını ve onları okumada daha iyi olmaya teşvik etmesini gerektirir.
Ayrıca bunu blok için ters çevirebilir ve 2 yukarı / 3 geri oynayabilirsiniz. Artık daha fazla alanı kaplaması gereken engelleyicidir.
2017 İlkbaharında Ortabatı Eyaleti ekibi için ana önceliklerimizden biri, özellikle okuma alanında savunma kabiliyetimizi yükseltmekti. Çok fazla kum ikilisi, küçük taraflı oyunlar ve yukarıda bahsettiğim 5’e 5 türü yaptık. Son bölümde belirtildiği gibi, bu sadece onları okumayı teşvik eden durumlara sokmakla ilgili değildir. Ayrıca oyunculara sürekli olarak iyi geribildirim almanız gerekir.

Can players learn to read on defense, or is it an innate ability?

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu