Efeler LigiManşet

Özkan Hayırlı Sezon Sonunda Veda Ediyor

Türk Voleybolunun efendi, güleryüzlü, başarılı, yardımsever ve iz bırakan oyuncularımızdan Özkan Hayırlı  sezon sonunda aktif voleybol kariyerini noktalayacağını açıkladı.

Tecrübeli oyuncu sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada sezon sonunda kariyerini sonlandıracağını duyurdu.

 

Özkan Hayırlı Kimdir?
“Özkan Hayırlı, 27 Mayıs 1984 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Sakaryalı, annesi ise Boşnak, göçmen bir aile… Özkan ailenin tek erkek çocuğu ve en küçüğü, kendisinden büyük iki ablası var.
İlk ve ortaokulu Kadir Rezan Has okulunda, liseyi Etiler Lisesi’nde ve yüksek öğretimini de Marmara Üniversitesi BESYO Spor Yöneticiliği ve Öğretmenlik bölümünde tamamladı.
Voleybola başlaması ise tamamıyla bir tesadüf…

1996 yılında, 12 yaşında bir alış veriş merkezinde gezerken uzun boyu ve vücut yapısı o esnada orada olan antrenör Yavuz Barut’un dikkatini çeker. Onu antrenmanına davet eder ve daha sonra Netaş’ın alt yapısında, minik takımda voleybol oynamaya başlar.

Netaş Spor Kulübü kapanınca takım arkadaşlarıyla toplu olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’ne geçerler, burada antrenörü Şakir Kayhan’dır.
Özkan Hayırlı, İBBSK’nın minik, küçük, yıldız, genç tüm kategorilerinde oynar. O dönemlerde örnek aldığı beğendiği sporcular; Ali Pecen ve Hakan Fertelli’dir.
Onun yeteneğini, gelecek vadettiğini keşfeden, hayatına dokunan ve en büyük iz bırakan antrenör Nedim Özbey’den başkası değildir.
2000 yılında henüz 16 yaşındayken tecrübeli hoca, ona güvenir ve A takım kadrosuna alır.
Başarılar ve yükselişler işte bu tarihten sonra hızlanır. 2001 yılında Yunanistan’da oynanan Balkan şampiyonasında ilk kez genç milli, 2003 yılında da A milli takımda yer alır. Millilik sayısını tam olarak bilmese de 100’ün üzerindedir. Ay yıldızlı forma ile onun için en unutulmaz turnuva, 2005 yılında İzmir’de yapılan Dünya Üniversite Oyunları (Universiade) şampiyonluğudur.
Özkan Hayırlı 2.00 m.’lik boyuyla hem kulüp hem de milli takımlarda yer alan güçlü, sayı üreten orta oyuncularımızdan biridir.
Voleybol yaşamı süresince İBBSK (2001-2009), Fenerbahçe (2009-2010) ve Halkbank (2010-2012), İBBSK (2013-2021), CizreBelediyespor (2021-2022) ve Spor Toto Spor Kulübü (2022-2023) takımlarının formasını giydi.
Hayırlı, halen Spor Toto Spor Kulübü’nde takım kaptanı olarak voleybol hayatına devam etmektedir.

Bilgiler ve kolaj: Voleybolun Unutulmazları – Gülnur Görgün

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu