Avrupa

Özkan Mutlugil: ‘Voleybol, Fiziksel aktivitelerin azaldığı bir dünyada bu eğilimi yok ediyor’

CEV Başkan Yardımcısı ve Saymanı Özkan Mutlugil, Kiev’de düzenlenen “Sınırların ötesinde Avrupa Spor Haftası” konulu seminerin ikincisine katılanlar arasındaydı. Avrupa Spor Haftası, insanları daha sağlıklı yaşam tarzı yönetmeye teşvik etmek için Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen bir girişim. Mutlugil’in katıldığı “İnsanları daha fazla spor yapmaya nasıl çekebilirim?” konulu yuvarlak masa toplantısının temel amacı bu alandaki uygulamaları tartışmak, paylaşmak ve tanımlamaktı.

“Bir spor olarak voleybol, Avrupa’da yaklaşık 100 yıldır süren zengin bir tarihe sahiptir ve 1964’ten beri Olimpiyat sporudur. Bu nedenle, birçok Avrupa ülkesinde uzun bir geleneğe sahiptir ve Avrupa’daki hemen hemen tüm ülkelerde beden eğitimi dersleri programında yer almaktadır. Bu, oyunu büyütmek için üzerinde çalışabileceğimiz harika bir platform oluşturuyor ”dedi.

“Sporun çocukları olumlu alışkanlıklarla tanıştırmanın eğlenceli bir yolu olabileceğine aynı zamanda temel sosyal ve motorik becerileri öğretmenin bir aracı olduğuna inanıyoruz. Sporun profesyonelleşmesi ve bir işletme gibi çalışan spor organizasyonları kavramıyla, odak noktası kar ve zenginlik yaratmak olmuştur. Ancak, kulüplerin giderek artan bir şekilde çeşitli Kurumsal Sosyal Sorumluluk programları aracılığıyla yerel topluluklarına geri dönmeye çalıştığını görüyoruz ”dedi. “Kulüpler daha profesyonel bir şekilde çalışıyor, daha iyi bir altyapı geliştiriyor ve daha fazla profesyonel personel istihdam ediyor. Dahası, “X faktörü” ne, yani aileden, mahalleden, hatta yaşadığımız bütün şehre gelen belirli bir kulübün tutkusuna her zaman güvenebiliriz. ”

Oyunu taban seviyelerine yaymak ve sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek söz konusu olduğunda, CEV, özellikle daha az geleneğe ve / veya daha sınırlı maddi imkanlara sahip olan ülkelerde katılımı artırmak ve sporu geliştirmek için kulüpleri ve okulları içeren bir proje tasarladı. Mutlugil, “CEV, 56 Ulusal Federasyonunun tümü için eşit fırsatlar yaratarak, etkinliklere ev sahipliği yapmalarına ve özellikle genç yaş grupları için tasarlanan uluslararası yarışmalara katılmalarına yardımcı oluyor” dedi. “Voleybolun başka bir özelliği ve varlığı var; kızlar, oyun oynayan gençlerin çoğunluğunu temsil ediyorlar. Tek istisna dışında, erkeklerin en fazla sayıyı oluşturduğu Bulgaristan”.

Seminerin ana konusunu ele alan Mutlugil, “Fiziksel aktivite seviyelerinin azaldığını görüyoruz ama şüphesiz voleybol gibi geleneksel sporlar bu olumsuz eğilimi yok ediyor. Dileğimiz, her ülkedeki spor müfredatını iyileştirmek ve beden eğitimi öğretmenlerinin bilgilerini yükseltmek için eğitim otoriteleri ile yakın çalışmak. ”

“Avrupa Komisyonu’nun Erasmus + programı ile finanse edilmesinden yararlanan CEV Okul Projesi bu hedefe ulaşmamıza yardımcı oluyor. Ulusal Federasyonlar ve voleybol kulüpleri yerel ilköğretim okullarını desteklemekte ve çocuğa oyuna giriş seviyesinde oynama fırsatı sunmaktadır. CEV, toplar ile ağlar gibi maddi destek ve yerel öğretmenlere eğitim materyalleri sağlıyor. Ayrıca her yıl, projeyi uygulayan ülkelerden gelen en iyi öğretmenler üç gün boyunca bir araya gelerek dünyadaki en iyi uzmanlardan bazılarından voleybolun giriş seviyesi hakkında bilgilerin verildiği bir Koçlar Sözleşmesi düzenliyor. Bunların hepsinin, voleybol ailemizin gençleri arasında aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek için gösterdiği sürekli çabalara inanıyorum ”dedi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu