Plaj Voleybolu

Plajda yeni bir çift mi doğuyor ?

Erkekler plaj voleybolu dünyasının gerçek bir simgesi olan blokçu Alison Cerutti, yaklaşık bir buçuk yıl önce savunma oyuncusu Alvaro Morais Filho ile güçlerini birleştirdi. Bugün Brezilya çifti, FIVB Dünya Sıralamasında üçüncü, ulusal federasyonlarını Tokyo Olimpiyatları’nda ve Voleybol Dünya Haftanın Takımı’nda temsil etmeye hazır.

Alison’ın parlayan yolu
34 yaşındaki Olimpiyat şampiyonu Alison, FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turunun en çok ödül alan ve en çok tanınan oyuncularından biridir. O büyük ve güçlü, ancak sevimli ve göründüğü her yerde hayranlarının favorisi.
Biraz gecikmiş olsa da Alison, ilk FIVB yarışmasına 20’li yaşlarının başında, Harley Marques veya Bernardo Romano ile birlikte katıldı. Temmuz 2007’nin sonlarında, 22 yaşındayken, Emanuel Rego’nun ortağı olduğu ilk Dünya Turu etkinliğine İsviçre’de katıldı ve ikisi, Alison’ın Tur’daki ilk podyumu olan Gstaad Grand Slam bronzunu elde etti.
Yaklaşık üç ay sonra, Pedro Cunha ile eşleştirilen Alison, Manama’daki 2008 Bahreyn Açık’ta ilk Dünya Turu altınını aldı.
2009, Allison ve Harley Marques için büyük bir yıldı. Katıldıkları 13 FIVB etkinliğinin sekizinde madalya kazandılar ve yalnızca bir kez çeyrek finalde başarısız olarak dokuzuncu olarak bitirdiler. O yıl Stavanger’deki Dünya Şampiyonası’nın finaline ulaştılar ve gümüş madalya aldılar.

Emanuel Rego ile takım oluşturmak
Sonraki sezon, Alison’un kariyerinde yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Bu, o ve o sırada dört kez olimpiyat yaşamış olan Emanuel Rego’nun takım arkadaşı olduğu zamandı. 2011’de, Roma’daki Dünya Şampiyonası’nda podyuma çıkarak sezonu Dünya Turu şampiyonu olarak tamamladılar, bu Alison için bir ilk oldu.
Alison, Londra 2012’deki ilk Olimpiyatında neredeyse altın madalya kazanacaktı ancak finali Alman Julius Brink ve Jonas Reckermann’a kaybederek bu şansını kaybetti.

Bruno ile olimpiyat altını
Birlikte dört sezonun ardından, müthiş Brezilyalı ikili 2013’te ayrıldı. Alison, 2014’te Bruno Oscar Schmidt ile takım oldu ve bunu Mayıs 2018’e kadar uzanan başka bir dönem izledi. Çok sayıda Dünya Turu madalyası kazanmanın yanı sıra, Alison ve Bruno dünya şampiyonu oldu ve Rio 2016 Olimpiyatları’nda zirveye ulaştı.
Genç 2017 dünya şampiyonu Andre Loyola Stein ile ortaklaşa geçirdiği nispeten olaysız birkaç ayın ardından, 2019 baharında Alison, Alvaro Morais Filho ile güçlerini birleştirdi.

Alvaro Filho’nun Alison öncesi başarısı
Alvaro, Vitor Felipe ile birlikte Blackpool’daki 2009 FIVB Plaj Voleybolu U21 Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya aldıklarında henüz 18 yaşındaydı. Bir yıl sonra Alanya’da da aynısını yaptılar.
Alvaro 2013’te, efsanevi dört kez Olimpiyat ve 2004 Olimpiyat şampiyonu Ricardo Santos ile güçlerini birleştirdi ve bir Dünya Turu etkinliğine ikinci katılımlarında, ilk Tur podyumunu Shanghai Grand Slam bronz ile kutladı.
İki ay kadar sonra Alvaro ve Ricardo, Stare Jablonki’deki 2013 Dünya Şampiyonası’nda ikinciliği tamamladılar ve Gstaad Grand Slam’de birlikte ilk Dünya Turu altınlarını kazandılar. Çift olarak başarılı yolları Ağustos 2014’te kesintiye uğradı, ancak 2016’da bir durak ve Ekim 2018 ile Mart 2019 arasında üç durak için tekrar birlikte girişimde bulundular.

 

Yeni bir çağın başlangıcı mı?
2,03 metre boyundaki Alison ve 1,85 metre boyundaki Alvaro, Nisan 2019’un sonlarında Xiamen 4-star’daki ilk Dünya Turu etkinliği için birlikte yola çıktılar. Bundan kısa bir süre sonra, ikinci görünümlerinde, Mayıs ayı başlarında Kuala Lumpur 3 yıldızlı da turda ilk altınlarını aldılar.
Alison, fivb.com’a “Alvaro savunmada mükemmel, iyi enerjiye sahip ve benim için harika – bu tür bir sporcuya ihtiyacım var” dedi.
“Alison ile bu ortaklığı kurabildiğim için çok mutluyum. O sadece başarıları için değil, tavırları için de hayran olduğum biri. Alison bir ortaktan daha fazlası, bir arkadaştan daha fazlası. Tutumu: Ayrıca, karakterini ve plaj voleybolu hakkındaki düşüncelerini göstermesi de övgüye değer.Her gün eğleniyorum, ondan her gün bir şeyler öğreniyorum … Bence o, plaj voleybolunda tanıştığım en profesyonel sporcu ”dedi.

Ufukta Tokyo 2020 ile
Temmuz ayında, Espinho 4 yıldızında bir altın daha kazandılar, ayrıca takım olarak ilk sezonlarını tamamlamadan önce Ağustos ayında Viyana 5 ve Moskova 4 yıldız turnuvalarında iki gümüş madalya daha kazandılar. Bu arada Brezilya federasyonu, ekibin ülkenin Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’ndaki kontenjanlardan birini dolduracağını duyurdu.
“Alvaro ve ben güçlerimizi birleştirdiğimizde, olimpiyata hak kazanamayacağımıza dair bazı korkular vardı. Ama birbirimizi daha iyi tanımaya ve takım olarak ilerlemeye başladığımızda bu korku dağılmaya başladı. Hatalara yer olmadığını biliyorduk, motivasyonumuz başından beri çok yüksekti, ancak bazen yeni bir takımın sahip olacağı sınırlamalarla başa çıkmak bizim için zordu. Ne yapmamız gerektiğini biliyorduk, çalışmaya devam ettik ve kendimize güvenimizi koruduk. Her şey çok yoğundu çünkü bu kadar kısa sürede çok şey oldu, ancak olumlu ve olumsuz duygularımızı kontrol etmeyi ve hedefimizi her zaman aklımızda tutmayı başardık. Kolay değildi, ancak çalışmasını sağlamanın bir yolunu bulduk ve bundan keyif alıyoruz. İlk hedefimiz bu Olimpiyat noktasını güvence altına almaktı ve şimdi Tokyo’da en iyi şekilde oynamak için elimizden gelen her şeyi yapmak istiyoruz ”dedi Alison.

Nihayet kumlara geri dönüş!
Koronavirüs salgınının bedelini almasıyla, Alison ve Alvaro kumda uzun bir mola vermek zorunda kaldılar. Ancak geçen hafta Brezilya’nın 2020-2021 ulusal turunun ilk etkinliğine katılarak rekabeti sürdürme fırsatını yakaladılar ve Saquarema’daki turnuvanın çeyrek finallerine ulaştılar.
“’Yeni bir Olimpiyat yılı’ için yenilenmiş enerjiyle geri döndüm. Antrenmanı, rutini, adrenalini gerçekten özledim … Antrenmandaki tüm ‘acıyı’ kaçırdım. Bu altı ayda her şeyin değiştiğini biliyoruz. Ama çok odaklanmış, çok iyi hazırlanmış olarak geri döndüğümüzü görmekten mutluyum. Harika bir sezon olması için her şeye sahip. Alison, “Sakince ama tempoyu artırarak yoğunluğu yavaş yavaş artıracağız” dedi.
Bu dönüşten çok memnunum. Herkesin buna ihtiyacı vardı. Burada olmayı ve rekabet etmeyi gerçekten seviyoruz. Hayatımda çok özel bir an yaşıyorum ve buraya gelip en çok sevdiğim şeyi yapabilmek inanılmaz ”dedi ilk çocuğunun doğumunu bekleyen 29 yaşındaki Alvaro.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu