Plaj Voleybolu

Pandemi sonrası Monica aralıksız çalışıyor

Monika Potokar, uzun zamandır Slovenya’nın milli takım oyuncusudur ve memleketini uluslararası alanda temsil etmek için yapılan çağrılara her zaman yanıt vermiştir. Ancak, yaz aylarında ne zaman özgür olursa, Plaj Voleybolu oynamaktan hoşlanır.
Karate ilk sporu olmasına rağmen, Voleybol’a nasıl geçtiği konusunda paylaşmak için çok ilginç bir hikayesi var. “Babam profesyonel bir hentbol oyuncusuydu ve geldiğim Grosuplje’de sadece bir erkek hentbol kulübü vardı. Kızlarının hentbol oynamasını istemediğini çünkü çok agresif bir spor olduğunu söyledi. Bu yüzden Grosuplje’de bir Voleybol kulübü kurmaya karar verdi ve orada kız kardeşimle birlikte antrenman yapmaya başladık ”diyor Monika.
Profesyonel kariyerine 2007 yılında Slovenya kulübü HIT Nova Gorica’ya imza attığı zaman başladı. O zamandan beri, Avrupa, İtalya, Polonya, Romanya ve beş yıldır Yunanistan’da birçok kulüpte oynuyor. Geçen sezon seçkin Voleybol kulübü PAOK Thessaloniki’nin gömleğini giydi. Yurtdışında en sevdiği deneyim, 2012/2013 sezonunda Torino yakınlarındaki Chieri’de efsanevi Francesca Piccinini ve Martina Guiggi ile birlikte oynadı: “Bunu asla unutmayacağım. Sanırım oraya geri dönmek istiyorum, ama şimdi oyun seviyem o zamanki kadar yüksek değil. ”
32 yaşındaki oyuncu da seyahat etmeyi sevdiğini itiraf ediyor: “Evet, dünyayı dolaşmaktan gerçekten hoşlanıyorum, ama sadece Voleybol yüzünden değil, dünyayı görmek için daha çok ‘turist’ gibi seyahat etmeyi çok isterim. Ancak mümkün olan her fırsattan yararlanmamız gerekiyor. ”
Etrafta dolaşırken birçok farklı dil öğrenme fırsatı buldu: “Dillerle çok iyi donanımlıyım – İtalyanca ve İspanyolca biliyorum, Yunanca, İngilizce, Slovence, Sırpça, Hırvatça ve biraz Rumence konuşuyorum. En gurur duyduğuma rağmen Yunanca konuşuyorum, çünkü en zoru olduğuna inanıyorum. Diğer dillerden tamamen farklı, ama beş yıldır Yunanistan’dayım ve çok şey öğrendim ”diye açıklıyor.
Monika öncelikle kapalı bir Voleybol oyuncusu olmasına rağmen, Slovenyalıların Polonya’da yarıştığı EuroVolley 2019 da dahil olmak üzere uzun süredir milli takımın bir üyesidir, kum üzerinde de birçok başarı elde etti. 2015 yılında, açılış Ljubljana Plaj Voleybolu turnuvasında Erika Fabjan ile yarıştı ve bir yıl sonra Sloven şampiyonasını kazandılar. Dört yıl sonra, şimdi kumlara geri döndü.
Potokar ve şu anki ortağı Tjaša Kotnik sadece hüküm süren ulusal şampiyonlar değil, aynı zamanda Ljubljana Dünya Turu 1-Yıldız etkinliğinin çeyrek finaline çıkarak, onları kadın yarışmasında en iyi ev sahibi kılıyor. “Son Plaj Voleybolu görünüşümden bu yana dört yıl geçti ve evet, bu oldukça uzun bir zaman. Bence en iyi performansımızı sunduk. Tabii ki, sonuçtan biraz üzgünüz ama daha fazlasını yapamadık ”dedi.
Bununla birlikte, gelecek için, içeride oynamaya devam edeceğine inanıyor: “Kendimi kapalı Voleybolda görüyorum, en az birkaç yıl daha, kaç tane olduğunu bilmiyorum ama hala iyi bir fiziksel şekildeyim. Ama Beach Voleybol turnuvalarını sevdiğim doğrudur ve belki de beni orada da bulacaksınız, ”dedi Potokar.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu