Genel Haberler

Pasörleri Karşılaştırma

Farklı pasörler, hangi hücum oyuncularını ne zaman kullanılmaları gerektiğini belirlerken farklı stratejiler kullanır. Bunlar şunları içerir:

  • En çok top öldüren hücum oyuncusunun belirlenmesi (bunlar en iyi hücum oyuncuları veya en zayıf blokçularla karşılaşan hücumular veya her ikisi de olabilir)
  • Savunmanın (özellikle rakip orta blokçu) setin nereye gittiğini tahmin etmesini ve etkili bir savunma (blok) yapmasını zorlaştıran diğer taktikler.

Burada bir pasör stratejisinin iki özelliğine bakılıyor: Öngörülebilirlik ve en iyi top öldürme yüzdesine sahip hücum oyuncusunu belirleme eğilimleri.

Tahmin edilebilirlikle işe başlarsak ve başlangıçta bir pasörün yaptığı set oluşumunu görmezden geliriz. Burada sadece genel set dağılımlarına bakılmaktadır.

Bilgi entropisi adı verilen bir niceliği kullanarak bu dağılımdaki öngörülebilirlik ölçülebilir. Bilgi entropisinin (Shannon entropisi olarak da bilinir) kökleri bilgi teorisindedir ve bir mesajdaki bilgi miktarının bir ölçüsüdür. Bu bize ilginç gelebilir ama pasörün öngörülebilirliğini anlattığı için yararlıdır.

2018 Erkekler Voleybol Uluslar Ligi’nden alınan bazı gerçek verilere bakalım. Her bir dönüşte (korttaki konum) her bir pasör için entropiyi hesaplıyoruz ve ardından pasör başına tek bir entropi değeri elde etmek için rotasyonların ortalamasını alıyoruz.

Entropilerine göre en iyi 5 pasör:

Benjamin Toniutti (Fransa)

Micah Christenson (ABD)

Tyler Sanders (Kanada)

Naonobu Fujii (Japonya)

Harrison Peacock (Avusturalya)

Entropilerine göre en kötü 5 pasör:

Meng Liu (Çin)

Ivan Kostic (Sırbistan)

Michele Baranowicz (İtalya)

Igor Kobzar (Rusya)

Dmitry Kovalev Rusya)

En yüksek entropiye sahip pasörler, oyuncuları nispeten eşit olarak kullanırken, daha düşük entropiye sahip olanlar bir veya daha fazla oyuncuyu daha fazla tercih etme eğilimindedir. Bu yaklaşım, bir pasörün seçimlerinin sırasını ve bunların genel dağılımını dikkate alacak şekilde genişletilebilir.

Dizi entropisi ise bize, bir pasörün, son set göz önüne alındığında seçiminin tahmin edilebilirliği hakkında bir fikir verir.

2018 Erkekler Voleybol Uluslar Ligi verilerine tekrar bakacak olursak ilk ilk 5 pasör:

Maximilliano Cavanna (Arjantin)

Mir Saeid Marouflakrani (İran)

Micah Christenson (ABD)

Nikola Jovovic (Sırbistan)

Georgi Seganov (Bulgaristan)

 

Marouf ve Cavanna, en yüksek dizi entropi değerlerine sahipler ve yine her ikisi de diziyi dikkate almadan sadece orta düzeyde entropi gösterdiler. Bu, dizileri çeşitlilik gösterirken, genel dağılımlarının belirli küme seçimlerine karşı bir şekilde önyargılı kaldığını göstermektedir. Buna karşılık, diğerleri (Kampa, Shoji, Fuji, Dosanjh) entropilerine göre dizi entropisinde önemli ölçüde daha düşük sırada yer aldı; bu, genel dağılımlarının nispeten dengeli olmasına rağmen dizilerinin diğer pasörlerden daha tahmin edilebilir olduğunu gösteriyor. Birkaç pasör ise (özellikle Christenson, Toniutti, Sanders, Jovovic) her iki ölçümde de yüksek değerlere sahip oldu.

Daha önce, bir pasörün pas dağılım modellerinin tahmin edilebilirliğini ve çeşitliliğini değerlendirmenin bir yolu olarak entropi göz önüne alındı. Bununla birlikte, tüm pasörler, tahmin edilemezliklerini en üst düzeye çıkarmak için mutlak bir çaba göstermeyebilir. Alternatif bir taktik, en çok top öldüren hücum oyuncusunu  belirlemek olabilir.

Bir pasörün oyun setlerindeki toplam top öldürme oranına bakarak bu stratejiyi değerlendirebiliriz ve bunu pasörün hedef hücum oyuncusunu rastgele seçip seçmediğini top öldürme oranıyla karşılaştırabiliriz. İkincisi, her dönüşte her hücum türünün ortalama top öldürme oranından hesaplanabilir. Gerçek ve beklenen top öldürme oranının oranını hesaplıyoruz ve buna “öldürme oranı önceliği” diyoruz. Aktif olarak öldürme oranını maksimize etmeye çalışmayan bir pasör, stratejisi öldürme oranını maksimize etmeye odaklanan bir pasörden daha düşük bir öldürme oranı önceliğine sahiptir.

Top öldürme oranı önceliğine göre ilk birkaç pasör:

Meng Liu (Çin)

Antonie Brizard (Fransa)

Michele Baranowicz (İtalya)

Igor Kobzar (Rusya)

Dmitry Kovalev (Rusya)

Bu pasörlerin çoğu, entropiye göre sıralandığında listenin en alt sıralarında yer alıyordu. Gerçekten de, entropiye karşı öldürme oranı önceliğine bakacak olursak bunların negatif ilişkili olduğunu görebiliriz:

Bu ilişkilerin negatif olması mantıklıdır: Genel olarak tüm hücum türlerini eşit olarak ayarlamak (dolayısıyla entropiyi en üst düzeye çıkarmak) ve aynı zamanda en iyi hücum oyuncularını tercih etmek mümkün olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu