Köşe YazarlarıManşet

Paylaşmazsam Gözüm Açık Gider

Merhaba sevgili Voleybol Aktüel takipçileri,

Bugün paylaşmazsam gözümün açık gideceğim bir şeyi yazmak istiyorum.

Voleybol Aktüel’le tanışmamı kısacık anlatmak istiyorum.

Daha önce yazmış mıydım hatırlamıyorum, bende çok tarih kavramı yoktur. Bundan sebep Voleybol Aktüel ile de ne zaman tanıştığımı hatırlamıyorum. Aklımda olan;

“ya abi harbi farklı bir iş var orada, herkes TVF sitesinden kopyala yapıştır yaparken Voleybol Aktüel farklı şeyler de anlatıyor”du.

Hikayesi olan her şeyi çok seviyorum. Masanın bile onlarca hikayesi vardır benim için… Üzerinde kim, hangi ruh haliyle ilk yemeğini yemiştir’den tutun da… Acaba bu masada çay içerken ne sohbetler edilmiş, ne kahkahalar atılmış, ne kızgınlıklar yaşanmış da hışımla kalkılmıştır gibi … Onlarca şey..

Düşünün yani bir masa için bunları düşünen ben, insanların olduğu haberlerde nelere dikkat ederim?

Bunlar biraz radyo çocuğu olduğumdan (bildim bileli hep televizyonumuz olmasına rağmen benim favorim, hayallerimi kısıtlamadığı için hep radyo olmuştur), belki de uzun hastane günlerinde sıkılınca arkama yaslanıp etrafı dinlememdendir (yer Trabzon olunca ne fıkra hikayeler dinlemişimdir bir bilseniz :) de onları ayrıca sonra anlatırım :)  )

Sebebi her neyse hep hikaye aramışımdır. Çünkü konu insandı.

En nefret ettiğim şeydi voleybol maçına gitmiş birinin dakika skor verir gibi maçı yazması.

“Neslihan’ın sayısıyla 10-5 oldu”

“Poljak set sayısını aldı” gibi (isimler gerçek, skorlar sallamadır) maç yazanlardan nefret ediyordum.

“Ben maça gidememişim ve skoru zaten biliyorum. Bana skor değil o maçın hikayesi lazım” derdim yani. Odundan ya da metalden bir masanın bile onlarca hikayesi varsa, içinde onlarca insan olan voleybolun neden hikayesi yoktu?

Voleybol Aktüel tam da bu soruma yanıt olduğu için çok ayrı gelmeye başlamıştı bana. İlginç olan başka şeyler de vardı Voleybol Aktüel’de… Mesela hakemlerin de hikayeleri vardı… Bizim için en iyi hakem hiç maça gelmeyen hakemken hem de ilginçti yani 🤓

Tüm bunları düşünüp öyle takip ederken demek ki insan bir yerde de çağırıyor mu ne?

Evrene ne gönderirsek o döner mi dersiniz, aklına gelmeden başına gelecek mi dersiniz, adına ne derseniz ondan olmuş ve bi’mola’nın ilk sayısını konuşurken Sevgili Editörüm Savaş Eskigülek, laf aramızda kalsın beni ikna edebilmek için ufff neler neler demedi. Evet doğru okudunuz. Demedi. Şöyle bir ima etti desem eh işte o kadar.

Hayır, bekliyorum şimdi;

“Hocam senin gibi bir yazarımız eksik”  “Sen yoksan voleybol camiası ne yapar” falan filan ama yok.

Dergiyi okudu. Çok yerinde ve ilerisi için çok yol gösterici tespit ve önerilerde bulundu.

“E hadi madem çok istiyorsun gel bizde yaz” gibi bir şeyimsi 🤥 dedikten sonra, aradım menajerimi dedim;

“Voleybol Aktüel’i biliyor musun?”

“Hayır” dedi.

“Hah orada yazmak için teklif aldım” dedim.

“Dergi ne olacak?” dedi.

“O da devam edecek” dedim.

“Sen bilirsin!” dedi.

Ben bilirim de ne yazacağım ben şimdi?

Menajerim deyince de “vayyy vayyy vay” olmasın şimdi. Aslında kendisi derginin fikir anası, gayri resmi de olsa tapusunun sahibi sayılır. İşi resmiyete dökmüyoruz. Git gel, tapu masrafı falan bir sürü iş çıkacak 🙄Bildiğiniz çok şeyim olur kendisi 😍

Şampiyonlar Kupası ile başladım da abi bir gün geçti okunma sayısı dört, iki gün geçti dört. Bir de ilk yazı diye eş dost, hısım akraba kim varsa yazının linkini gönderdim. İlk yazıdan batmayalım da sonra yer edindikçe nasılsa toparlarız diye düşünüyorum bir yanda da … ama üçüncü gün bir mesaj geldi;

“Madi, Voleybol Aktüel’deki yazının okunma oranına baktın mı?”

“Baktım da her halde sistemsel bir hata var” dedim.

“Yok” dedi kuzenim. “Sen bak bi de sayfayı yenileyince o sayı değişecek.  Hata yok yani”

Sayfayı yeniledim, harbi değişti. Tekrar yeniledim. Tekrar değişti. “Dur bakalım yarın olsun da bir sorarım” dedim. Ben bir, kuzenim iki ise linki gönderdiklerinden hangi ikisi okumuştu?

Karşımda dünyanın en kibar editörü Savaş Eskigülek olunca, bi güzel yazının üç yüz küsür okunduğuna ve oradaki okunma oranının sistemsel bir hata olduğuna ikna oldum.

Sistemsel hataymış yani. Yani ben şahsen ikna oldum ? 😄

Sonraki yazının okunma sayısı yüzü geçince hemen bir hesap yaptım.

“Abi orada 4 yazıyor ve aslında bu 300 oluyorsa, şimdi 100 yazdığına göre 300 / 4 = 75  x 100 = 7500 o da = editörüm muhteşem bir insan 🤗🙈🙈 😄

Böyle başladı benim Voleybol Aktüel hikayem … Ve ne zaman insana dair bir voleybol haberine ihtiyacım olsa hep Voleybol Aktüel’ baktım. Bazı haberlerini kaydettim. Bazılarını “ah keşke ben yazsaydım”  (hocam kıskanıyorum yani ne yalan mı söyleyeyim şimdi ?! ) dedim.

Ve tanıştığımız ilk günden beri bildim ki baş ucumun en değerli voleybol sitesi olan Voleybol Aktüel, bundan sonra hayatımın en büyük ‘Voleybolu İnsanla Anlatan’ kaynağı olmaya devam edecek.

İçinde olduğum için demiyorum!

Gerçek anlamda voleybolu takip etmek, okumak istiyorsanız konum atıyorum hemen https://www.voleybolaktuel.com/ ;)

Sen de yani hiç mi şikayetin yok derseniz de

Var tabii olmaz mı?

Cumartesi akşamı bi’molayı geç saatlerde de olsa bitirdim ve dijital dergi sitesinde yayınladım. Oradan da nasıl görünüyor diye facebooktaki bi’mola sayfasında paylaştım. Sabaha az kalmıştı. Bir arkadaşımız dışında kimse görmemişti. Dedim ki sabah erkenden Seda’ya, Hasan Hüseyin’e ve söz verdiğim arkadaşlara linki gönderirim. Ben de sosyal medyadan paylaşır “üçüncü sayımız” derim, dedim de Voleybol Aktüel’i unuttum!

Sabah sevgili Seda Uslu’ya linki gönderdim, her şey akşamdan planladığım gibi y (!)

Sonra bi baktım bildirim gelmiş ‘Voleybol Aktüel seni bir gönderi de etiketledi’ diye. İnstagram’a baktım, Seda bir saat önce Voleybol Aktüel’den almış ve hikayesinde paylaşmış.

Voleybol Aktüel’e baktım üç saat önce paylaşmış !!!!

Çok teşekkür ettim tabii de hayır, kendisi uyurken dergisi paylaşılan hatta;

“uyuyon ama dergin yayında ;) ” denilen ilk kişi olmamı sağladığı gibi alelacele bir videoya benzer bir şey yapıp paylaşmak durumunda kaldım =D

Ha bu arada ilk yazımın okunma sayısına baktım 168 yani x 75 desek ? 😉😂

Yüzünüzden gülümseme, telefon, tablet ve bilgisayarınızdan Voleybol Aktüel eksik olmasın ki voleybola dair dünyanın dört bir yanındaki insan hikayeleri, haberleri her an hep sizinle olsun…

 

Saygılarımla,

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu