DünyaManşet

Peki 2021’de ne zaman oynanacak?

Koronavirüs nedeniyle birçok spor müsabakasının 2021’e ertelenmesiyle takvimler sıkıştı. Yeni tarihler neler?

Tüm dünyayı adeta eve mahkum eden Koronavirüs (Covid-19) krizi 2020 yılında yapılması planlanan büyük spor organizasyonlarına büyük darbe vuruken, Euro 2020 ve Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları 2021 yılına ertelendi. Ancak bu ertelemelerin daha şimdiden 2021 takvimini ciddi şekilde sıkıştırması tehlikesini ortaya çıkarttı.

Tokyo 2020’nin tarihteki ilk erteleme kararı sonrası, 2021 için henüz bir tarih belirlenmezken Avrupa Şampiyonası için 11 Haziran 11 Temmuz tarihleri belirlendi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) yeni tarihi belirlemek amacıyla bir görev komisyonu kurdu. IOC Koordinasyon Kurulu ve Tokyo Organizasyon Komitesi üyelerinden oluşan komisyon, 33 yaz sporu federasyonu ile görüşerek mümkün olan tarihler üzerine görüşecek. Normalde tekli yıllarda büyük organizasyonların olmaması diğer branşlardaki organizasyonlara yeterince alan bırakıyordu. Ancak 2021’de yapılacak diğer büyük organizasyonlar takvimi iyice sıkıştırınca komisyonun yeni bir tarih belirleme konusunda işini zora sokacak.

2021’deki organizasyonlar

Avrupa Futbol Şampiyonası: 11 Haziran 11 Temmuz

Dünya Kulüpler Şampiyonası: İlk kez 24 takımla 17 Haziran 4 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılması planlanan bu turnuva FIFA Başkanı Infantino’nun açıklamalarına göre 2022 veya 2023’e ertelenecek. Ancak 2021’de değişik bir tarihe kaydırılması ise Olimpiyat Oyunları ile bir çakışma ortaya çıkartabilir.

Uluslar Ligi: Grup maçlarının 2020 Sonbaharında planlanan turnuvanın final grubu maçları 2-6 Haziran tarihlerinde oynanacaktı. Bunun yanında 2022 Dünya Kupası eleme maçlarının bir bölümünün de yine Haziranda oynanması gerekiyor. Ancak bu iki turnuvanın Avrupa Şampiyonası nedeniyle UEFA tarafından başka tarihlere kaydırılması kaçınılmaz.

Kadınlar Euro 2021: Hem Erkekler Avrupa Şampiyonası hem de Olimpiyat Oyunları Kadın Futbolu Turnuvasında çok sayıda oyuncunun yer alması nedeniyle bu şampiyona Dünya Kupası kışın oynanacağı için 2022 yazına kaydırılabilir. Ayrıca Kadınlar Şampiyonlar Ligi 2021’den itibaren ilk kez grup maçları modeliyle oynanacak.

Atletizm

Dünya Şampiyonası: 6-15 Ağustos’ta ABD Oregon Eyaleti Eugene şehrinde yapılması düşünülen şampiyona, Dünya Atletizm Federasyonu Başkanı Sebatian Coe’nun işaret ettiğine göre 2022 yılına ertelenecek. Ancak 2022 Ağustos ayında Münih’teki Avrupa Şampiyonası ile arasına belirli bir zamanın girmesi şart.

Dünya Salon Atletizm Şampiyonası: Çin Nanjing’de bu yıl yapılması planlanan şampiyona Koronavirüs krizi nedeniyle Mart 2021’e ertelendi. Eğer Olimpiyat Oyunları bu tarihe yakın şekilde planlanırsa, yeni bir tarih belirlemek kaçınılmaz olacak.

Yüzme

Dünya Şampiyonası: 16 Temmuz 1 Ağustos tarihleri arasında Japonya Fukuoka’da gerçekleşecek bu şampiyona muhtemelen 2022 yılına ertelenecek.

Basketbol

Avrupa Şampiyonası: Şampiyona 2-19 Eylül 2021’de organize edilecek. Ancak Olimpiyat ve futbolun 2021’e gelmesi ve dört ayrı kulüp organizasyonunun varlığı Basketbol Avrupa Şampiyonası’nı tehlikeye attı. Karar daha sonra verilecek.

Paralimpik

Aynı şekilde 2021’e transfer olsan organizasyon için de bir tarih bulunması gerekiyor.

Badminton

Dünya Şampiyonası Ağustos 2021 Huelvas/İspanya

Jimnastik

Dünya Şampiyonası Ekim 2021 Kopenhag/Danimarka

Judo

Avusturya’dan finansal nedenlerle geri alınan Dünya Şampiyonası’na da Olimpiyat Oyunları takvimine göre bir tarih belirlenmek zorunda.

Kaynak: Sportchau – Derleyen: Hüseyin Özkök

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu