Genel HaberlerManşet

Performans Düşüklüğü İle Başa Çıkma

Yüksek performans gösteren sporcular, başarı oranlarında, hızlarında veya oyunlarda veya uygulamalarda konsantrasyonlarında gecikmeye başladığında, antrenörler bununla nasıl başa çıkacaklarını bilmezler.

İlk olarak bunun sadece geçici bir hıçkırık olduğunu ve sporcunun hızlı bir şekilde iyileşeceğini düşünüyorlar, sonra suçluluk veya korkunun sporcuyu geri vitese koyacağı ümidiyle saldırganlık yapmaya veya onaylamamaya çalıştıklarını ve daha sonra bu oyuncuları sıralamaya veya oyun zamanı, onları kenara itmenin “iyi” oyunculara daha fazla dikkat çekerken problemin kendiliğinden çözüleceğini düşünüyor.

Tüm bu senaryolar durumun kaba bir şekilde yanlış kullanımıdır ve sorunu daha da kötüleştirir çünkü sporcuların hayal kırıklığını arttırırken özgüvenlerini azaltırlar. Antrenörün büyük olasılıkla anlamadığı şey, sporcunun bunu sadece günlerini mahvetmek amacıyla yapmamasıdır! Birdenbire sebepsiz yere uğraşmak istemiyorlar ve takımlarını hayal kırıklığına uğratıyorlar, eylemde olmak ve en üst düzeyde performans sergilemek istiyorlar, ancak yine de bir şeyler onları durduruyor.

Tabii ki, performanslarının farkında olmanın başka bir nedeni olması tamamen mümkündür, ancak ne olursa olsun, sorunu tutum ve davranışlarınızla ele almanın çok daha iyi bir yolu vardır.

 • İşte koçların bu şartlardaki sporcular için yapması ve yapmaması gereken bazı şeyler:

Yapılacaklar

 • Empatik olun.Onun içine girin ve nasıl mücadele edeceğini anladığınızı bildirin.
 • Destekleyici olun. Sporcunun güvenini ve özgüvenini geliştirin. Sporcuların istemediği son şey, saygı duyduğu ve hayran olduğu birisinin onları desteklemeye son vermesidir.
 • Açık, doğrudan ve sık sık iletişim kurun. Sporcuların nerede durduklarını, mücadeleleri hakkında ne hissettiklerini ve bunun üstesinden gelmek için neler yapabileceklerini bilmelerini sağlayın. Bu suretle, neden yaptığınızı ve oyuna geri dönmek için ne yapmaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olun.
 • Pozitif ve umut dolu olun. Performans sorunlarının yalnızca geçici olduğuna ve bu sorunların üstesinden geleceğine inanmalarına yardımcı olun.
 • Ebeveynlerden, hayranlardan ve çevreden gelen olumsuz eylemlerle yapıcı bir şekilde baş etmelerine yardımcı olun. Diğer insanlarla karşılaştıklarında uygun bakış açısını korumalarına yardımcı olun.

Yapılmaması Gerekenler

 • Sporcuya ne kadar süre kötü performans gösterdiğini hatırlatmayın. Bunun zaten çok iyi farkındalar.
 • Sporcuların geçmiş performanslarını şimdiki zayıf performanslarıyla karşılaştırmayın.
 • Sporcuları “aptal” gibi etiketlerle küçümsemeyin. Otorite ve mentorluk pozisyonunda bir profesyonelsiniz ve bu tür bir dilin üzerinde olmalısınız.
 • Sporcuları cezalandırmayın çünkü kötü performans gösterirler. Takımlarıyla öğrenme veya bağ kurma fırsatlarını ortadan kaldırmak, ihtiyaç duydukları son şeydir.
 • Sporculara sessiz muamele etmeyin veya görmezden gelmeyin. Sporcuyu çöküşten kurtaracak zıt, açık iletişimdir.
 • Olumsuz olma. Bu, soruna yanlış pozitiflik uygulamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez, ancak daha da kötüleştirmeden kesinlikle kabul edebilirsiniz.
 • Sporcunun dikkatini yanlış yaptıkları her şeye odaklamayın. Bunun yerine, iyileştirmek için nelere ihtiyaç duyduklarına odaklanmalarına yardımcı olun.

https://volleyballtoolbox.net/leadership/dealing-slumping-athletes

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu