Pevkur’dan CEV Kongresini çevrimiçi yapma teklifi

0
29

CEV Başkanının da seçileceği kongrede başkanlık adaylarından biri olan Hanno Pevkur, yapılacak seçimin online çevrimiçi yapma teklifinde bulundu. Pevkur’un yazılı olarak yaptığı açıklama şöyle:

Yaklaşan CEV Kongresini çevrimiçi yapma teklifim

İki aydan kısa bir süre içinde, CEV’e bağlı Ulusal Federasyonlar, Avrupa Voleybolunun geleceği için önemli bir karar verecekler.

Elbette, Avrupa Voleybol ailesinin tek bir yerde bir araya gelmesi her zaman en iyisi olsa da Avrupa ve çevresindeki COVID-19 nedeniyle mevcut seyahat kısıtlamaları, bu kadar önemli bir etkinliğin yapılmasını çok zorlaştırıyor. Bu, özellikle şu anda yabancıların girişine kısıtlamaların uygulandığı Rusya’da geçerli.

Doğal olarak, geleceği ve önümüzdeki iki ayda virüsün nasıl yayılacağını tahmin edemiyoruz, ancak mevcut en son bilgilere baktığımızda, yeni vaka sayısının tekrar arttığını ve azalmadığını görüyoruz. Bunun ışığında, Genel Kurulumuzu internet üzerinden organize etmekten başka seçeneğimiz olmadığına inanıyorum. Bu konu hakkında birçok Ulusal Federasyon lideriyle görüştüm, eminim ki biz de bunu yapmaya hazırız.

Açık olmak gerekirse, bunu yapabiliriz. Lüksemburg hukuk firması “Chevrier & Favari Avocats” dan yasal bir görüş istedim ve COVID-19 krizi nedeniyle çevrimiçi bir toplantı düzenlemenin yasal ve tavsiye edilebilir olup olmayacağına dair kapsamlı bir inceleme talep ettim. Cevap kesindi. “Lüksemburg yasalarına tabi bir kuruluş, genel toplantılarını üyelerinin fiziksel varlığı olmaksızın yasal olarak düzenleme hakkına sahiptir.” Bunun anlamı açıkça, adil ve şeffaf bir süreci garanti altına almak için tüm seçimlerin ve oy verme prosedürlerinin bağımsız üçüncü taraf kuruluşlar tarafından yürütülmesi gerektiğidir.

Bunun ışığında, Kongre’yi fiziksel olarak Moskova’da gerçekleştirme planlarını yeniden gözden geçirmemizi ve bunun yerine Kongrenin bağımsız bir üçüncü parti örgütün yönetimi altında gerçekleşecek çeşitli seçimler de dahil olmak üzere çevrimiçi olarak yapılmasını önermemizi tavsiye ediyorum.

Bu elbette son aylarda başkaları tarafından yapıldı. Buradaki iyi bir örnek, çevrimiçi oylama yapmak için son zamanlarda üçüncü taraf kuruluşlar LUMI ve Noter’i kullanan IOC’dir. FIFA, World Rugby ve World Sailing gibi diğer kuruluşlar da aynı şeyi taahhüt ettiler. Burada uygun çözümleri bulmak için CEV ofisi ile birlikte çalışmaktan çok mutluyum.

Daha da önemlisi, Kongre’yi çevrimiçi tutma adımını atmak, yalnızca CEV’nin yeni koşullara uyum sağlamaya hazır olduğunu göstermekle kalmayacak, aynı zamanda 56 Ulusal Federasyonumuzun tamamına bu zorlu zamanlarda hak ettikleri netliği sağlayacaktır. Ülkeden ülkeye değişen COVID-19 koşullarında, çevrimiçi bir Kongre ayrıca – çok önemli bir şekilde – tüm Federasyonların eşit olarak katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlayacaktır. Böylece birlikte voleybolumuz için daha iyi bir gelecek sürdürebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here