Köşe YazarlarıManşetPlaj Voleybolu

Plaj Voleybolu – Geçmiş Zaman Olur Ki

Şimdilerde kendisini Büyükçekmece Olimpia 2023 Spor Kulübü Yöneticisi, antrenörü olarak biliyoruz.

Voleybol yaşantısında okul sıralarında başlayıp Meysu Yenişehir, Galatasaray, Ziraat Bankası, Emlak Bankası gibi takımlarla üst liglerde oynayarak devam ettikten sonra 1990 yılında Dünya Baltacıoğlu, Kenan Bengü, Metin Görgün ve Ahmet Gülüm’ün, ısrarla eline tutturdukları mikrofonla aralıksız 27 sene, televizyonlarda ve sahalarda Plaj Voleybolu’nun sesi olan, salon voleybolu, triatlon, bisiklet, tenis gibi pek çok spor branşında, çok büyük bir keyif alarak sunuculuk yapan İlker Çeteci, geleceğin voleybolcularını yetiştirmek üzere alt yapı faaliyetlerine devam ederken, yılların birikimi olan anılarını Voleybol Aktüel için kaleme aldı.

1989 Yılından 2017 yılına kadar, her yıla ait birer fotoğraf ve o fotoğrafla birlikte anılarını, bir anlamda Türkiye’de plaj voleybolunun tarihçesini sizlerle paylaşacak.

Sevgili İlker Çeteci bugün sizlere 1989 yılından bir fotoğraf ile o yılların anılarını anlatıyor.

Keyifle okuyup, takip edeceğinizi düşünüyoruz.

Buyurun!

        PLAJ VOLEYBOLU, NAM-I-DİĞER BEACHVOLLEY –  GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ

Merhaba Sevgili Voleybol Aktüel Takipçileri,
Yaş almaya başlayınca anılar daha da bir değerli oluyor. Her dost meclisinde, cemiyette birkaç kişi bir araya geldiğimizde sohbet mutlaka o yıllara ait oluyor doğal olarak.

Sevgili kardeşim Savaş, yıllardan beri söyleyip dururdu. ‘Elin kalem tutuyorken yaz şu anıları. Fani dünyada sizlerle birlikte yok olup gitmesin o güzel hikayeler.’ deyip baskı yapıyordu.
Dedim ya, yaş almaya başladıkça daha fazla hak vermeye başladım O’nun bu sözlerine.

Ve Türkiye için mazisi çok da eski olamayan Plaj Voleybolu ile başladım yazmaya.
Umarım sizler de beğenirsiniz.
O halde hoş geldiniz pehlivan tefrikasının ilk bölümüne….

1989 Mayıs ayında İstanbul’a  kesin dönüş yapınca, aile büyüklerimden yoğun bir EVLEN ARTIK baskısı başladı. Sonunda dayımların karşı komşularının kızı ile apar topar sözlendim. Silivri’deki yazlığımızda sözlenmenin dayanılmaz yükünü taşırken gazetede bir haber gördüm.
TÜRKİYE YENİ BİR SPOR İLE TANIŞIYOR PLAJ VOLEYBOLU .
10-15 Haziran tarihleri arasında İzmir’in Seferihisar ilçesinde Türkiye’ de ilk defa oynanacak olan PLAJ VOLEYBOLU’ na katılmak isteyenler, Milli voleybolcu Kenan Bengü ile irtibata geçebilir.
Gazetede yazan telefon numarasını aradım, karşımda Kenan Bengü. İki hafta önce İtalya’ ya Dünya Baltacıoğlu’nun yanına gitmişler, Metin Görgün ve Hakan Yavuz ile. Orada üçerli , ikişerli turnuvalara katılmışlar, dereceler yapmışlar ve acayip keyif almışlar.
Türkiye’de bu spor tutar deyip kolları sıvamışlar. Eski Altınyurtlu,  Canip Özkul’un Seferihisar Akkum koyundaki muhteşem tatil köyü NEPTÜN VİLLAGE ‘de ilk organizasyonu yapmaya karar vermişler.
Good Year lastikleri ve Pepsi Cola’dan sponsorluk ayarlamışlar, yol bize, yemek ve konaklama organizasyona olmak üzere ilk PLAJ VOLEYBOLU turnuvasının düğmesine basmışlar.
Tamam, ben de varım dedim. ‘Ortağın kim?’ dediler. Dört senedir Ankara’ da olduğum için, İstanbul ‘da kim var kim yok bilmiyorum. Kenan dedi ‘Bakırköy Spor da oynayan Hüseyin var, O’nunda eşi yok, istersen telefonunu vereyim ara kendisini’.
Hemen aradım. Hüseyin samimi olduğum bir arkadaş değil ama camiadan tanıyorum. Çok sıcak bir görüşme oldu. Eşinin hamile olduğunu, o yüzden kendi arabaları ile gideceklerini, benim de onlarla gelebileceğimi söyledi. Anlaştık , daha sonra Nuray’ da bize katıldı ve Seferihisar ‘a vardık.

Dünya Baltacıoğlu – Metin Görgün

Kenan Bengü – Tamer Çamlıbel

Canip Özkul – Harun Alkıvılcım

Cem Akyol – Saygun Keskin

Nuray Uyar – Barbaros Türkay

Bülent Bıkmaz – Hakkı Filibeli

İlker Çeteci – Hüseyin Erdem

Türkiye’nin  Plaj Voleybolundaki ilk turnuvasının takımları.
Turnuvada 1.olacak takım 2.000.000 TL
2. olacak takım 1.000.000 TL
3..olacak takım ise NEPTÜN CAMPİNG’ de 1 hafta tatil kazanacak.

Dünya Baltacıoğlu, bizleri topladı, oyunun kurallarını anlattı ve maçların hakemliğini, dönüşümlü olarak  bizlerin yapacağını söyledi.
İlk maçlarda epey kavga çıktı  ama sonra hepimiz alıştık. :)
Harika geçen dört günün sonunda ; sıralama şu şekilde oldu.

  1. Kenan Bengü-Tamer Çamlıbel
  2. Dünya Baltacıoğlu-Metin Görgün
  3. İlker Çeteci-Hüseyin Erdem

İlk turnuvada 3. olmuştuk ve bir haftalık tatil ödülümüz vardı.
Zaten sözlüyüm, Balayı için buradan daha güzel ve hesaplı bir yer bulamazdım :)
Canip’e bu ödülü ne zaman kullanabilirim diye sordum. O da bir yıl sürem olduğunu söyledi. ‘Peki, balayına gelsem, eşim için para ödeyecek miyim?’ dediğimde, ‘Haydi o da benden sana düğün hediyesi olsun’ demez mi ?
YUPPPİİİ , balayı bedavaya geldi :)
Döner dönmez sözlümü aradım, müjde vereceğim ama enteresan bir şekilde, benim bu sosyal hayatıma ayak uyduramayacağını ve benden ayrılmak istediğini söyledi. :(
Eyvah! Balayı ödülü boşa gidecek, bir yıl içerisinde birini bulmalıyım :(

O sene , çok sevdiğim voleybolu bırakamaya karar verdim, babamla birlikte kendi işimiz olan yapıştırıcı işine ağırlık vereyim dedim ama rahmetli Ercüment Zenger ağabey benim gönlüme bırakmadı ve beni Bakırköy Spor’a transfer etti.
O sene hiç maç ve set kaybetmeden İstanbul Şampiyonu olduk ve 2. Lige terfi ettik.
2. Plaj Voleybolu turnuvasının 19-23 Haziran’ da yine Seferihisar ‘da olacağı açıklandı ama ben hala bekardım :)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu