ManşetPlaj Voleybolu

Plaj Voleybolu İçin Gerekli Kıyafet ve Ekipmanlar Nelerdir?

Hem sosyalleşmek hem de tüm vücudunuzu çalıştırmak istiyorsanız, plaj voleybolu aradığınız spor olabilir. Muhteşem kum sahalar, formda kalmak ve güneşte eğlenmek için harika bir yol sunar. Üstelik günlük D vitamini dozunuzu alırken bronzlaşabilir, hem fit hem de çekici görünebilirsiniz. Bununla birlikte plaj voleybolu, özellikle sporla ilgili herhangi bir tecrübeniz yoksa biraz korkutucu olabilir. İlk defa plaj voleybolu oynayacaksanız kuma çıkmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Aktivitelerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bu ipuçlarına göz atın!

Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır?

Plaj voleybolu, kum sahada oynanan ve iki oyunculu iki takımdan oluşan bir takım spordur. Kurallar iç mekan voleyboluna benzemekle birlikte temel farklılıklar vardır. Plaj voleybolunda altı oyuncu yerine bir takımda iki oyuncu bulunur. Topu ağ üzerinden diğer takıma geri göndermek için üç dokunuşa izin verilir. Plaj sahası kapalı alandaki sahadan biraz daha küçüktür. Ancak en büyük fark, sert saha yerine kum sahadır. Kum zemin, oyuncuların hareket etmesi ve zıplaması için daha zordur. Bu nedenle plaj voleybol topu, klasik salon toplarına nazaran daha farklı teknik özelliklere sahiptir.

8480571_041.jpg[-1_-1xoxarxbg(white)]

Hem plaj hem de iç mekan voleybolu için kullanılan toplar birçok farklılığa sahiptir. Plaj toplarında 3-ball sistemi, salon toplarında ise 5-ball sistemi kullanılır. İç mekan voleybolda toplarıyla karşılaştırıldığında, plaj voleybolu topu daha yumuşak ve daha büyük boyutlara sahiptir. Her iki top farklı parametrelere sahip olmakla birlikte ağırlıkları neredeyse aynıdır. Plaj voleybolu toplarında; çevre 66 ila 68 santimetre, ağırlık 260 ila 280 gram ve iç basınç 0.175 ila 0.225 kg / cm2 arasındadır.

big_1571886

Plaj Voleybolu Oynarken Ne Giymeliyim?

Plaj voleybolu kıyafetler açısından resmi kurallar olsa da sadece eğlence için oynuyorsanız seçim sizin! Sıcak havaya ve kuma uygun, istediğiniz kıyafeti giyebilirsiniz. Hava sirkülasyonu sağlayacak ve serin kalmanıza yardımcı olacak kıyafetler plaj voleybolu için idealdir. Mayolar, bikiniler, bol kıyafetler, atletler, tişörtler ve şortlar gibi atletik kıyafetler performansınızı artırmaya yardımcı olur.

Tipik plaj voleybolu kıyafetleri şort, tişört veya mayolardır. Birçok kadın oyuncu bikini tercih eder. Elbette daha soğuk havalarda şort , tayt, tişört veya diğer giysiler de seçenek olabilir. Erkek oyuncular ise genellikle plaj voleybolu tişörtü ve şort ile oynar. Çoğu oyuncu kumdan kaçınmak ve en konforlu kıyafetlere sahip olmak için mümkün olduğunca az kıyafet giymeyi tercih eder.

big_1315369

Normal koşullarda, çoğu oyuncu plaj voleybolunu çıplak ayakla oynar. Öte yandan çok sıcak havalarda kum, güneşin altında çok sıcak hale gelebilir. 60 °C’ye çıkabilen ekstrem kum sıcaklıkları ayaklarınızı incitebilir. Bu durumda, plaj voleybolu oyuncuları için tasarlanmış özel ayakkabıları veya kum çoraplarını deneyebilirsiniz. Kum ayakkabıları güneşin çok yakıcı olduğu günlerde en iyi arkadaşınız olabilir. Ayak aksesuarlarından hoşlanmıyor, ancak yanmaları önlemek istiyorsanız, ayaklarınızı birkaç santim kumun altına sokmak, ayaklarınızı serin tutmanıza yardımcı olabilir.

Güneşten Korunmak İçin Başka Neler Yapılabilir?

Zorlu maçlar, saatler boyunca yakıcı güneş ışınlarının altında kalmanıza neden olur. UV ışınlarına karşı en iyi savunmanız, SPF’si 30 veya daha fazla olan iyi bir güneş kremi ve koruyucu spor güneş gözlükleridir. Ayrıca bir spor şapka, vizör, kum çorabı ve gerekirse UV koruyucu elbise giymeyi de düşünebilirsiniz. UV koruyucu giysiler, teknik dokumaları ve özel tekstil boyaları sayesinde, güneşin zararlı ışınlarını filtreler. Tam UV korumalı kıyafetler, güneş ışınlarının %98’ini filtreleyerek kapsamlı bir güneş koruması sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu